Toplantının açılışında konuşan ÇTB Meclis Başkanı Birol Çetin, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 araştırmasında Çanakkale’den 7 firmanın yer aldığını belirterek  “İSO 500’e adını yazdıran İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş, Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., İçdaş Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş., Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş., Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş., Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş., Doğanlar Mobilya Grubu İmalat San. ve Tic. A.Ş. şirketlerimizi ve çalışanlarını yürekten kutluyorum. Önümüzdeki dönemlerde bu sayıyı daha da artırmak ülke ekonomisine katkı sağlamak; Türkiye’de daha fazla Çanakkale, dünyada daha fazla Türkiye için hep birlikte çabalayacağız. Bu vesile ile sıralamaya giren tüm firmalarımızı bir kez daha kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezleri A.Ş. Yönetim Kurulu’nda yer alan Başkan Abdullah Deniz, TOBTİM Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın annesinin vefatından dolayı duyduğu üzüntüyü belirtip, taziyelerini sunarak konuşmasına başladı. ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Deniz toplantıda ayrıca Borsanın Eylül ayı faaliyetleri ve ileriye dönük projeleri hakkında Meclis Üyelerine bilgiler verdi.
 15-17 Eylül tarihlerinde Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bayramiç Belediyesi, Bayramiç Ziraat Odası, Bayramiç Süt Birliği, Bayramiç Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası katkılarıyla gerçekleştirilen Bayramiç Hayvancılık ve Tarım Panayırında coğrafi işaretli ürünleri tanıtma fırsatı bulduklarını belirten Abdullah Deniz, coğrafi işaret tescili ÇTB tarafından alınan Çanakkale Domatesi markalı yöresel ürünü panayır süresince ziyaretçilerin beğenisine sunduklarını açıkladı. Etkinlikte ÇTB standının yoğun ilgi gördüğüne dikkat çeken Deniz, amaçlarının Çanakkale’nin geleneksel tescilli ürünlerini tanıtarak bu ürünlere katma değer sağlamak olduğunu söyledi. Bu kapsamda 26-29 Ekim 2023 tarihlerinde Cumhuriyetimizin 100. Yılında Çıplak Köyünde düzenlenecek 6. Çanakkale Tarım Fuarına da Çanakkale Ticaret Borsası olarak katkı sunacaklarının altını çizdi.
ÇTB Başkanı Deniz, ÇTB olarak destekledikleri Biga Tarım fuarının, 29 Eylül’de saat:14:30’da kapılarını ziyaretçilerine açacağını belirterek tüm üyeleri 17’ncisi düzenlenecek Biga Fuarı’na davet etti. Deniz ayrıca Çanakkale’nin markalaşmış ve yöresel ürünlerini 2-5 Kasım 2023 tarihleri arasında Antalya’da YÖREX 12.Yöresel Ürünler Fuarında gerçekleştirmek arzusunda olduklarını belirterek firmaların katılım taleplerini aldıklarının bilgisini verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tarımsal üretimin planlamasına yönelik usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğin Resmî Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de aktaran Abdullah Deniz, “Yeni yönetmelikle birlikte artık tarımsal üretimde yeni bir sürece giriyoruz, ezbere üretim dönemi sona eriyor. Yönetmelik; bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri üretiminde tarım havzası veya işletme bazında üretimin planlanmasını kapsamakta. Yönetmelik kapsamında kurulan Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu, tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını temin etmek amacıyla üretim planlamasına yönelik çalışmalar yürütecek. “dedi.
Meclis toplantısı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.
 
Haber Merkezi