Lapseki’nin tescilli meyvesi Şeftali üretimi yapan Ahmet Eser, ürünlerini  daha uzun süre  muhafaza etmek  ve değerinde satmak amacı ile hazırladığı Soğuk hava deposuna Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile  tamamlayarak meyve sektörüne önemli bir hizmet kazandırdı.  
Çanakkale’nin meyve deposu Lapseki İlçesinde üretilen ve 2022 yılında tescillenen Lapseki Şeftalisi  üretimi her geçen yıl daha da artarken, meyvenin iç pazarlara daha sağlıklı ve taza ulaştırılması için bölgede soğuk hava depoları büyük önem taşıyor.  Umurbey Beldesinde üretim yapan Ahmet Eser de ürünlerini iç pazara aktarmak için  geçtiğimi yıl bir projeyi hayata geçirdi. Hayata geçirdiği soğuk hava deposuna yaptığı başvuru ile TKDK’da destek verdi. %50 hibe desteği alan Eser kurduğu tesisle üretilen meyvelerin korunmasına ve iç pazara sağlıklı aktarılmasına büyük destek veriyor.
Soğuk hava deposu projesinin destek alma sürecine değinen Ahmet Eser yaptığı açıklamada “Lapseki  Umurbey’de meyvecilik yapıyorum. Eser Soğuk hava deposunun da sahibiyim. Daha önce TKDK’dan proje desteği alan arkadaşlarımız oldu.  Biz de bu işi ‘yapabiliriz’ dedik  ve projemizi hazırlayarak TKDK’ya başvurduk.  Kabul gören projemizde verilen destekle tamamlamayı başardık.  Tesisimizde 6 odalı soğuk hava depomuz var. dışardan gelen malı paketlendiği alanımız var. Burada yılda bin ile bin 500 ton aralığında  şeftali yada diğer meyve ürünlerini işleyebiliyoruz.  İşlemleri yapıldıktan sonra ürünlerimizi iç piyasa pazarlarına nakliyesini sağlıyoruz” dedi.
Muhafaza Ederek Güvenle İç Pazara Gönderiyoruz
Ahmet Eser “Biz Projemizi hazırlayıp TKDK’ya sunduğumuzda  ortaya çıkan rakam 3,5 milyon  projemizin maliyeti vardı. Bu proje için TKDK bize %50 hibe desteği sundu. Maliyetimizin yarısı olan 1 milyon 700 bin civarı desteğimizi aldıktan sonra projemizi tamamladık.  Bölgemizde en çok yetiştirilen ürün şeftali, Lapseki’de yetiştirilen bu özel şeftaliler eğer soğuk hava depolama şansı olmazsa üretim şansı hiç yok.  Yada yetiştirilen meyveleri dalından kopardıktan sonra günlük tüketmek gerekiyor.  Bunu saklama alanın yok, piyasan da iyi değilse  soğuk hava depoları devreye giriyor.  Bu üretimi yapan üreticiler de ürünlerini bu alanlarda saklayarak değer katıyorlar.  Biz bu hizmeti başarı ile yapıyoruz. Bunu yapmak başka arkadaşlarımız varsa da projelerini hazırlayarak TKDK’ya sunsunlar” dedi” dedi.
 
Cuma Deren