Seçime Girmeye hazırlandığımız bu günlerde Siyasette Rekabet iyice kızışmaya başladı. Cumhur İttifakının yanında yer almayı seçen Yeniden Refah Partsisinin istekleri de Günlerdir Kamuoyunda tartışma konusu. Bu isteklerden biri olan 6284  yasasının kaldırılma isteğine Kamuoyunda tepkiler giderek büyüyor. Tepki gösteren bir kişi de DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen oldu. Esen, 14 Mayıs’ın kadınların seçimi olacağını belirterek “Fanatik duygularla oy kullanma lüksümüz yok. İnatla geçmişin hatalarıyla yaşamaya devam mı edeceğiz, umutla geleceğe mi bakacağız? Nasıl bir Türkiye istediğimize karar vereceğiz” dedi.
Seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde İttifaklar güçlenmek için ortaklarını arttırıyor. Son olarak geçtiğimiz hafta Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakına katılmıştı. Cumhur İttifakına katılan Yeniden Refah Partisinin şartları arasında 6284 sayılı kanunun kaldırılması da olduğu ortaya çıkmıştı. Yeniden Refah Partisinin bu isteği günlerdir Kamuoyunda tartışılıyor.  Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan kanunun kadın ve erkeği birbirinden ayırdığı, aile yapısını ve birliğini bozduğu, üreme ve çoğalmaya karşı tutum sergilediği ve eşcinselliği teşvik etmesi nedeni ile kanuna karşı çıktıklarını belirtiyor.  İstanbul Sözleşmesine yönelik tartışmalar devam ederken, Yeniden Refah Partisinin bu talebi de günlerdir Kamuoyunda tartışma konularından biri oldu.
 Yeniden Refah Partisi’nin bu talebine bir tepki de DEVA Partisi Çanakkale İl Başkanlığından geldi. Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Parti’nin Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, kadına şiddeti önlemeyi amaçlayan 6284 sayılı kanun üzerine yapılan tartışmaları değerlendirdi.  Esen, “Siyasi rehine olmayı kabul etmeyen, vicdanı hür, aklıselim tüm kadın ve erkekler bu vebalin altında kalmayacak. Fanatik duygularla oy kullanma lüksümüz yok. Kadına yönelik şiddette Türkiye’nin dünya liderliği gibi bir sabıkası varken, kadını şiddetten koruması gereken bir kanuna karşı tutum alan bir iktidar ve Cumhur İttifakı ile karşı karşıyayız. Şiddetten korunması gereken kadın ve çocuk yerine şiddet uygulayan erkeği mağdurmuş gibi göstermeye çabalayan, anlaşılması zor bir zihniyet, bir akıl tutulması bu. Bu zihniyetin evrensel etik ve ahlaki değerlerde de gerçek İslam anlayışında da yeri yoktur. Temel olan yaşam hakkının korunmasıdır” dedi.
 Bir Can Bile Feda Edilemez
Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Kanunun kaldırılarak bir canın daha feda edilmeyeceğini dile getirerek “20. yüzyılın ilk yarısında dünyada kadınlara seçme ve seçilme özgürlüğü tanıyan bir Türkiye’den 21. yüzyılın ilk yarısında kadınların en fazla şiddete maruz kaldığı bir Türkiye’ye… Nereden nereye… Biz DEVA Partisi olarak kadınların yanında olmaya devam edeceğiz. ‘Bir can bile feda edilemez’ demeye devam edeceğiz. 6284 sayılı kanununun gereğince uygulandığında koruma sağlayabileceğini göstereceğiz . Siyasi rehine olmayı kabul etmeyen, vicdanı hür, aklıselim tüm kadın ve erkekler de bu vebalin altında kalmayacak, biliyoruz. Unutmayalım ki bir gün devletin güvenliğine, adaletine sığınmak zorunda kalan kendi kardeşimiz ya da kız çocuğumuz olabilir. Sorumluluğumuz büyük. Bu seçim hepimizin sınavı olacak. Fanatik duygularla oy kullanma lüksümüz yok. İnatla geçmişin hatalarıyla yaşamaya devam mı edeceğiz, umutla geleceğe mi bakacağız? Nasıl bir Türkiye istediğimize karar vereceğiz” dedi.
Haber Merkezi