Çanakkale Kent Konseyi 2023 yılının  ilk toplantısını gerçekleştirdi. Otizm, Engelleri Birlikte Aşalım, Hayvan Hakları, Depreme Hazırlıklılık, Kent Mutfağı, Spor Müzesi ve Çocuk Hakları alanında yapılan çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Kentin dinamizmini sağlamak amacı ile yapılan çalışmaların değerlendirildiği yılın ilk toplantısında  bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da  bir  konuşma yaparak Çanakkale Belediyesinin deprem öncesi yaptığı hazırlık çalışmaları değerlendirdi.

Depremden engelli bireylere yönelik çalışmalara, çocuk haklarından kentteki yaşlıların yaşamına yönelik bir çok alanda çalışmalar yürüten Çanakkale Kent Konseyi, bu çalışmalar hakkında bilgilerin verildiği ve kamuoyunun bilgisine sunulduğu  2023 yılının  ilk Genel Kurulu gerçekleştirildi.  Ercan Adsız toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyi Başkanı Ali Aydın Çalıdağ, Meclis Başkanları, kent gönüllüleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan genel kurulda açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Çalıdağ, Kent Konseyinin faaliyetlerine ilişkin katılımcılara bilgilendirmede bulundu. Çalıdağ'ın açılış konuşmasının ardından Kent Konseyi Çalışma Grupları tarafından gerçekleştirilen çalışmalar aktarıldı.
Genel Kurulda söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Çanakkale Belediyesinin deprem için aldığı önlemler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek “Biliyorsunuz şu anda en güncel konu deprem. Bu konu ile ilgili Çanakkale Belediye Meclisinde olağan üstü bir toplantı yapılmak suretiyle konuşuldu ve tartışıldı. Toplantının sonucu olarak deprem konusunda bir komisyon kurulması kararlaştırıldı. Bu komisyonda Çanakkale Belediye Meclisinde yer alan partilerden her birinden temsilci bulunuyor. Bu komisyonun hedeflerinden bir tanesi alt komisyonlar kurmak sureti ile olabildiğince herkesin katkı vermesi ve deprem öncesi ile deprem sonrasında neler yapılabileceğine karar verilmesi” dedi.
Kurduğumuz Komisyonla Depreme Yönelik Çalışmaların İçinde Olacağız
Komisyonun ilk olarak Mimarlar ve Mühendisler Odaları ile bir araya gelerek çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulunduğunu aktaran Başkan Gökhan; “Komisyon çalışmaları doğrultusunda önce Mimarlar ve Mühendisler Odaları ile bir toplantı yaptık. Kent Konseyi de bu komisyon çalışmaları içerisinde yer alacak. Muhtarlar ile de ayrı bir toplantı yapacağız. Onlar da bir biçimde o komisyonun içerisinde yer alacak. Özellikle deprem öncesi hazırlıklar ile ilgili onların görüşlerini alacağız. Bu çalışmalar iki aşamalı bir şekilde yapılacak. Bir tanesi deprem öncesi, yani zemin durumu, zeminin iyileştirilmesi, yapı durumu gibi başlıklarda çalışma yapılacak. Bu çalışmalar ile ilgili Belediye Meclisimiz kararlar aldı ama bu kararlara ilave kararlar da eklenebilir. Ama ikici aşama için AFAD ile görüşmeyi bekliyoruz. Sayın AFAD Müdürü deprem bölgesinde olduğu için görüşemedik ancak döner dönmez onlar ile de bir görüşme yapacağız. Bu süreçte aynı zamanda üniversite ile temas halindeyiz. Üniversitedeki mühendislik ve mimarlık bölümlerinin yanı sıra Acil Yardım ve Afet Yönetimi (AYAY) Bölümü ile görüştük. Deprem sonrasına hazırlık için onları da işin içine katacağız” dedi.
Deprem Sonrası İçin Belirlenen Alanlarda Şimdiden Altyapı Hazırlayacağız
 
Depreme dayanıklı bir kent oluşturmak için çalışmaların yıllar öncesinde başlatıldığını ifade eden Başkan Gökhan; “Şu an itibari ile yapmamız gereken bütün çalışmaları yapıyoruz. Çanakkale Belediyesi zaten 2013 yılından beri kentin zemin durumunu üniversite ile birlikte yapılan çalışma doğrultusunda tespit ettirmişti. O zemine göre yapıların statik hesapları yapılıyordu. Geoteknik uzmanlarının imzaları isteniyordu. Bu ve buna benzer birçok konuda tedbirler alınıyordu. Biz bunu 2013 yılında yapıyorduk ve bunlar ile ilgili 2019 yılında yasa çıktı. Dolayısı ile biz hazırlıklıyız ama bu konuda daha da ileride olmalıyız. Tabi kentte 1999 yılı öncesinde yapılan yapıların kontrolleri için de kararlar aldık. Bununla ilgili birçok teknik konuda aldığımız kararları uygulamaya geçiriyoruz. Ama deprem sonrası ile ilgili iki konu var. Bir tanesi toplanma alanları. Bir diğeri ise barınma alanları. İnsanlar depremden sonra nerede toplanabileceklerini bilmeliler. Bu konuda hane hane bildirimlerde bulunacağız. Barınma alanları ile ilgili ise de belirlenen alanların şimdiden altyapılarını yapacağız. Kanalizasyonundan tuvaletine suyuna kadar ne ihtiyaç olacaksa şimdiden onların hazırlanmasını sağlayacağız. Bunların yanında Çadır ve araç gereç depolarını hazırlayacağız ve gönüllülerin eğitimlerini sağlayacağız. Deprem ile ilgili yapacağımız çalışmalarda Kent Konseyine de önemli görevler düşüyor. Mahalle Meclislerini yeniden harekete geçirip, orada gönüllüleri eğiterek AFAD'ın dışında mahalle bazında da bir örgütlenmeye gidilecek. Tüm bunlara birlikte oturup çalışacağız. Zaman içerisinde eksiklerimiz konusunda uzmanlar da bizleri uyararak destek olacaklardır” dedi.
 Konuşmaların ardından Çanakkale Kent Konseyinin ilk Genel Kurulu'nda Otizm, Engelleri Birlikte Aşalım, Hayvan Hakları, Depreme Hazırlıklılık, Kent Mutfağı, Spor Müzesi ve Çocuk Hakları İçin Yetişkinler Çalışma Grubu sunuşları yapıldı. Prof. Dr. Coşkun Bakar'ın ‘Kent ve Yaşlılık’ adlı sunumu, Öğr. Gör. Dr. Hafize Seçtim ise ‘Çanakkale'de Yaşam Kalitesi’ adlı sunumunun yapıldığı kurul, görüş ve önerilerin alınması ile sona erdi.
 
Cuma Deren