Bir ton suyun Biga’ya getirilip musluktan akıtılmasının  elektrik maliyetinin 13,75 TL olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da bu zamlar yapmak zorunda olduklarını dile getirdi. Başkan Erdoğan Ayrıca, maliyetleri düşürecek GES Projesi için de çalıştıklarını ve Ocak ayında gündeme getirmek için hazırlandıklarını dile getirdi.
 Biga Belediye Meclisi Kasım ayı  Olağan Meclis Toplantısının ikinci oturumu  gerçekleştirildi.  Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında  Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda  gündem maddeleri görüşüldü. Meclis toplantısının ilk gündem maddesi 2023 mali yılına ait gelir gider bütçesinin tanzimine dair Plan ve Bütçe Komisyonunun 7.11.2022 tarihli raporu görüşüldü. Madde oybirliğiyle kabul edildi. Ancak Maddenin görüşülmesinin ardından söz alan, CHP’li Meclis Üyesi Ergün Tulnay, suya yapılan zamları meclis gündemine getirdi. İlgili madde ile ilgili açıklamalarda bulunan Tulnay “Millet İttifakı olarak birinci maddeye evet oyu kullandık ama sadece bir hususta hayır oyu kullandık. Su ücret tarifesi bütün Bigalıları, her haneyi, her bireyi ilgilendiren bir durum. Yaklaşık üç ay önce haklı olarak suya ciddi bir zam yapmıştık. Ülkenin ekonomik durumu, giderler, elektrik ücretleri gibi durumlardan dolayı. Bu zammın bizim tarafından uygun olmadığını kanaati edindik” dedi.
Bu Güncellemeleri Yapmamız Gerekiyordu
Konuyla ilgili konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Maalesef belediyemizin en ciddi gelir kalemi ve en ciddi gider kalemi suyla ilgilidir. Burada bizim vatandaşın musluğundan akıttığımız 1 metreküp suyun şehre gelmesi için harcadığımız enerji maliyeti 13,75 TL’dir. Yani bir ton suyu Biga’ya getirmek ve çeşmeden akıtmak için 13,75 lira elektrik faturası ödüyoruz. Bunun farkındayız. Biz de isteriz ki suyu olabildiğince ucuz fiyata vatandaşımıza verelim. Ama maalesef kamu zararını göze almamamız ve belediye hizmetlerini aksatmamamız için bu güncellemeleri yapmamız gerekiyor” dedi.
GES Projesi Ocak Ayında Gündeme Gelecek
Başkan Bülent Erdoğan konuşmasında yaşanan elektrik maliyetlerinin artması dolayısı ile yeni alternetif çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek Biga Belediyesinin elektrik maliyetlerinin karşılanması için Güneş Enerji Sistemlerine bağlı elektrik üretme projesini Ocak Ayında gündeme getirmek için hazırlandıklarını belirterek “Ama buradan hem meclis üyelerimize hem de Bigalı hemşehrilerimize şunun sözünü verebiliriz. Nasip olursa hep beraber Biga Belediyesi ve Meclis Üyeleri olarak Ocak ayında GES projemizi gündeme getiriyoruz. Kapalı Pazar Yerimizin üzerine 22 bin metrekare çatısına 2,5 megavat elektrik üretimini sağlayacak GES projesine başlayacağız. Kendi tükettiğimiz elektriği kendimiz üreteceğiz. Elektrik giderlerimizden kurtulduğumuz zaman biz de suyla ilgili elektrik maliyetinden kurtulacağımız için biz de en ucuz fiyata vatandaşımıza suyu vermeyi taahhüt ediyoruz. İnşallah hızlı bir şekilde bu projenin takipçisi olacağız” dedi.
 Cuma Deren