Başvuru süreci tamamlanan Bayramiç Tahin Helvasının Coğrafi Mahreç İşareti tescil belgesi Türkpatent'te gerçekleştirilen törenle Türk Patent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından takdim edildi.

Törene Çanakkale’yi temsilen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Bayramiç İlçe Tarım Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen, Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan, Bayramiç Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Yıldırım, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Çan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin Görgün, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Örnek, Hüseyin Peker, Tatlan Helva Bahar Koçer, Hüsnüoğulları Helva Ege Şenol, Sefa Akyüz Helva İbrahim Akyüz katıldı.
Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, “ İnsanımızın, toprağımızın, kültürümüzün, tarihimizin değerlerinden olan Kaz Dağları kuzey yamacında yer alan ve Çanakkale’nin Bayramiç ilçesiyle özdeşleşen Bayramiç Tahin Helvamız bölgemizin önemli bir değeri.  Bayramiç Ziraat Odamızın çalışmaları ile böyle değerli bir ürünümüz coğrafi mahreç işaretiyle taçlandırıldı. Böylelikle Bayramiç helvamızın hem geçmişten gelen özellikleri hem de kaliteleri güvence altına alınmış ve ticarileşmesinin sağlanması için fırsat yakalanmıştır” dedi. 

Coğrafi işaretle benzerlerinden farklılaşmış ürünlerin koruma altına alındığını söyleyen Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen ise “Çanakkale’mizin sahip olduğu coğrafi işaret potansiyelini katma değere dönüştürmek, ülkenin ekonomisine ve ihracatına katkı sunmak çok kıymetli. Bu anlamda Bayramiç Ziraat Odamızı tebrik ediyorum. Coğrafi mahreç işaretinin alınmasında Başta Sayın Valimiz İlhami Aktaş, Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan, Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu, Türkpatent Başkanımız Prof. Dr. Habip Asan ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanımız İsmail Pehlivan olmak üzere emeği olan katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Çanakkale’nin coğrafi işaretler alanında iyi bir noktaya gelmesini hedefliyoruz. Kurum olarak bağlı bulunduğumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin de destekleri ile ilimizde markalaşma niteliğine sahip ürünlerimizin ihracat gelirlerimize daha fazla katkı sağlayabilmesi açısından yurt içi ve yurt dışı pazarlarda korunması için gerekli olan Coğrafi işaret tescilinin alınması ile ilgili her zaman desteğe hazırız” ifadelerini kullandı.