Okçuluk alanında önemli bir yere sahip olan ülkemizde okçuluk her geçen gün genişlik kazansa da özellikle spor amaçlı yapılan okçuluk çalışmaları için yeterince alan bulunamıyor. Bu açığı kapstmak ve Çanlı okçular için yer belirleyen Çan Belediyesi ve 18 Mart Termik Santrali işbirliği ile gerçekleştirdiği okçuluk sahası düzenlenen törenle açıldı.

Ülkemizde her geçen gün gelişen sporlardan biri olan okçuluk, son yıllarda en çok rağbet gören spor dallarından biri oldu. Özellikle Milli sporcuların Uluslararası alanda gösterdiği başarılardan dolayı  okçuluğa yönelik artan talebe karşılık yeterince antrenman alanı bulunamıyor. Bu açığı gören Çan Belediyesi ve 18 Mart Termik Santrali, Çan Termik Gençlik Spor Kulübü iş birliği yaparak, okçuluk antrenmanları, okçuluk derslerinin verilebildiği bir alan yarattı. Çan Belediyesi ve 18 Mart Termik Santrali işbirliği ile   gerçekleştirdiği okçuluk sahası düzenlenen törenle açıldı.  Törenin açılışına  Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, Belediye Başkanı Bülent Öz, Terzialan Belediye Başkanı Tuncay Göymen, Siyasi Parti Başkanları, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve sporcuların aileleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan 18 Mart Çan Termik Santrali İşletme Müdürü ve Çan Termik Gençlik ve Spor kulübü başkanı Uğur Akçal, tesis hakkında bilgiler vererek  “2012 yılında kurulan Çan Termik Gençlik ve Spor kulübü derneği çatısı altında kurulan Okçuluk branşıyla kulübümüz geçen süre zarfında ilçemizde 300'ün üzerinde lisanslı sporcu yetiştirmiş, bu sporcular ile 2014 yılından günümüze ulusal müsabakalarda ilçemizi temsil ederek Türkiye şampiyonluğu, Çanakkale il birincilikleri ve Türkiye şampiyonalarında da defalarca ilk 50 içinde yer alarak başarılarını tescillemişlerdir. 2021 yılına gelindiğinde 20 adet profesyonel sporcunun yanı sıra 86 lisanslı sporcu ile faaliyetimize devam ediyoruz” dedi.

Aynı Anda 100 Eğitim Alabilecek
18 Mart Çan Termik Santrali İşletme Müdürü ve Çan Termik Gençlik ve Spor kulübü başkanı Uğur Akçal konuşmasının devamında “ Kulübümüz 10 - 18 yaş aralığı grubuna önem vererek eğitimlere hız vermiş, gerekli malzeme ve ekipman desteği ile de yaklaşık 100 sporcunun aynı anda eğitim almasına olanak sağlayan bir büyüklüğe ulaştı. Bu değerler ile ülkemizde sayılı kulüpler arasında Çan Termik Spor Kulübünün yer alması sağlanmıştır. Açık hava müsabakaları için antrenman ve eğitim alanında bir saha ihtiyacımız oluşmuştu, bu durumu paylaştığımız Çan Belediye Başkanı Bülent Öz'ün işbirliği ve desteği ile içinde bulunduğumuz alan projelendirilerek ortak çalışmamız ile tüm sporcularımızın hizmetine sunuldu. Bu bölgede kendi alanında tek olan bu saha bir çok yeni sporcunun yetişmesine olana sağlayacak ve mevcut sporcularımızın da başarılarına katkı sağlayacaktır” dedi.

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz ise açılışta yaptığı açıklamada  “Biz Çan'ın okçulukta merkez olmasını istiyoruz. Şubat ayından itibaren bu saha için 18 Mart Termik Santrali ile birlikte çalışıyoruz. 1000 metre karelik bu alanı tahsis ettik. 1100 metrekarelik bir yeşil alana sahip sahamız var. 7/24 hizmet verebilecek aydınlatma sistemine ve aynı anda 12 sporcunun atış yapabileceği güvenlikli bir sahamız var. Çan halkımıza ve tüm sporculara hayırlı olsun” dedi.
 
Şerife Erdem