Damlaya Damlaya Çeltik Olur projesi  kapsamında üreticilere % 75 hibeli dağıtılacak  55 bin 800 kg sertifikalı çeltik tohumu 27 bin 200 kg lık bölümünün dağıtımı gerçekleştirildi.

Biga Ovasında ekilecek çeltikler çiftçilere teslim edilirken damlama sistemi ile hem su tasarrufu sağlanacak hem de verim arttırılması bekleniyor.
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında kabul edilerek finanse edilen ‘Damlaya Damlaya Çeltik Olur’ projesi kapsamında Biga İlçesinde damla sulama yöntemi kullanarak çeltik yetiştirmek amacıyla  % 75 devlet, % 25 üretici katkılı sertifikalı çeltik tohumluğu dağıtımına başlandı. Covit-19 kapsamında tüm tedbirler alınarak yapılan tohumluk dağıtımına Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Biga İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, Teknik Personel ve üreticiler katıldı.
Biga İlçesindeki tohumluk dağıtımında üreticilere; 27 bin 200 kg sertifikalı çeltik tohumluğu dağıtımı yapılarak teknik personel tarafından damla sulama yöntemi kullanılarak çeltik yetiştiriciliği konusunda üreticilere bilgi verildi ve Liflet dağıtıldı. Proje ile çeltik yetiştiriciliğinde tava sulama yöntemi yerine damla sulama yöntemi kullanılarak % 50 ile 70 arasında su tasarrufu sağlamak ve aynı alanda birden fazla ürün yetiştirmek amaçlanmakta. Proje kapsamında; Çanakkale'nin Merkez, Biga, Ezine ve Lapseki ilçelerinde 111 üreticiye 3 bin 160 dekar alanda kullanılmak üzere 71 bin 600 kg sertifikalı çeltik tohumluğu dağıtımı gerçekleştirilecek.
Haber Merkezi