Yıllarca asgari ücretle çalışan emekliler, artan vergiler pahalanan hayat şartları altında eziliyor. Asgari ücret altında maaş alan emekliler her geçen gün pahalanan hayat şartlarında artık yoksulluğa dayanamıyor. Emeklilerin geçinememe durumu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Tüm Emekliler Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Emin Ergun, artık geçinemediklerini söylediler.

Hükümet sistemi, koronavirüs, vergiler ve buna bağlı olarak pahalanan hayat, artık emeklileri iyice yoksullaştırdı. Bir zamanlar asgari ücretle geçinen ancak emekli olduktan sonra Asgari ücretin yarısını bile alamayan emekliler pahalı hayat yükünün altında eziliyor. Emeklilerin giderek kötüleşen durumu ile ilgili Çanakkale Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Cumhuriyet Meydanında bir basın açıklaması düzenledi. Çanakkale Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına basın açıklamasını yapan Tüm Emekliler Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Emin Ergun  “Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır. Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 TL’nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş, açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Sözün kısası geçinemiyoruz” dedi.

Emeklinin Açlığa ve Yoksulluğa Dayanacak Gücü Kalmamıştır
Emeklilerin artık dayanacak gücü kalmadığını belirten Tüm Emekliler Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Emin Ergun  “Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.  Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
 
Cuma Deren