Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu, Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde Covid-19 nedeniyle kaybedilen hekim ve sağlık çalışanlarını andı.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde Covid-19 nedeniyle kaybedilen hekim ve sağlık çalışanlarını anma sebebiyle Çanakkale Tabip Odası tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgınında aktif hekimlik yaparken hastalığa yakalanan ve tedavi sonrası yaşamını yitiren Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefat ettiği 1 Nisan gününün “Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz hekim ve sağlık çalışanlarını anma günü” olarak belirlendiği ifade edilirken Covid19 salgını nedeniyle kaybedilen hekim ve sağlık çalışanlarının asla unutulmayacaklarına da değinildi. Yapılan basın açıklamasının ardından Korona salgını sebebiyle hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanları adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Dr. Güleda Erensoy, “Güzel günleri görebilme umuduyla var gücümüzle çalıştığımız pandemi sürecinin bir yılını geride bıraktık. Mesleğimizin getirdiği sorumluluk ve yaşanılabilir bir dünya umuduyla canla başla çalışırken değerli meslektaşlarımızı kaybettik ve sonsuzluğa uğurladık” diyerek sözlerine başladı.

“Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi daha da yükseltmeye devam edeceğiz”
Dr. Erensoy, “Yönetilemeyen bir pandeminin gölgesinde söylenmeyenleri söyleyerek, saklananları açığa çıkararak toplumun ihtiyaçlarını talep ederek yurttaşların sözü olmaya çalıştık. Tüm bunları yaparken koruyucu ekipman sağlanmayan, uzun mesai saatlerinde, kötü çalışma ortamlarında, hukuksuzca izin ve istifa hakları yasaklanan meslektaşlarımızın sesi olmak için çaba gösterdik. Ne yazık ki kulaklarını tıkayıp, sesimizi duymak istemediler. Yönetemedikleri pandeminin suçunu vatandaşa, yükünü bizlere yüklediler. Ve 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken 391 sağlık çalışanını kaybettik. Ancak ses olmaya devam ediyoruz. Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi daha da yükseltmeye, yitirdiğimiz meslektaşlarımız için Covid-19’un meslek hastalığı sayılması adına mücadelemize devam edeceğiz. Meslek hayatları boyunca gösterdikleri özverinin kat be katını pandemi döneminde gösteren, pandemiyle mücadele eden tüm hekim ve sağlık çalışanları için bir simge haline gelen, Covid-19 salgınında aktif hekimlik yaparken hastalığa yakalanan ve tedavi sonrası yaşamını yitiren değerli hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybettiğimiz 1 Nisan gününü TTB 72. Kongresi’nde aldığımız karar ile “Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz hekim ve sağlık çalışanlarını anma günü” olarak belirlemiştik. Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını asla unutmayacağız, onları toprağa değil sonsuzluğa uğurladığımızı her 1 Nisan’da belirtmeyi sürdüreceğiz” açıklamalarında bulundu.

Şerife Erdem