Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, Koronavirüs sürecinde yapılan çalışmalar ve 31 Martta göreve geldiğinden bu yana Çardak’ta yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Projeler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Semerci, Çardak için yeni bir kapı olan Turizmdeki gelişmelere de değindi. 3 bin 500 kişilik Çardak Belediyesinin nüfusu, özellikle  1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapılmaya başladığından beri, yazların   4 katına çıktığını belirten başkan Semerci, Turizm altyapısına başladıklarını belirtti. Başkan Metin Semerci “Çardağın nüfusu 3 bin 500  yazın bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle 15 bini buluyor.  Turizm olarak Haziran, Temmuz, Ağustos  gibi aylarda nüfuzumuz yaklaşık 4 katına çıkıyor.  Biz de bu potansiyelin farkındayız ve bunun altyapısını harekete geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

31 Mart 20219 yılında yapılan yerel seçimlerinin ardından Millet İttifakı adayı olarak Çardak Belediye Başkanı olarak seçilen Metin semerci, göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Geçen bir buçuk yıllık zaman diliminde yapılan çalışmalara değinen Başkan Semerci., Beldede faaliyete geçen ve yapımı devam eden çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Başkan Semerci, ilk olarak  Göreve geldikten birkaç ay sonra Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs sürecinde Çardak Belediyesi olarak yapılan çalışmalara değinerek “Tüm ülkede olduğu gibi Çardak Beldemizde de Koronavirüs süreci Mart ayında başladı.  Hala devam eden Koronavirüsün bu 4 aylık zaman içerisinde gerçekten çok zorlu bir dönem geçirdik.  İlk etapta ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasında 65 yaş üstü vatandaşlarımız sokağa çıkamadılar. Bu gruptaki vatandaşlarımızın alışverişleri, yemek ihtiyaçları  gibi ihtiyaçları belediye olarak karşıladık.  Özellikle 65 yaş üstü tek başına yaşayan vatandaşlarımız vardı. Belediye olarak bunlara sıcak yemek imkanlarını sunduk. Ayrıca hazırladığımız erzak kolilerini evlerine dağıttık.  Emekli maaşları olan vatandaşlarımızın maaşlarını çekerek teslim ettik.  Yardımsever ailelerimizden gelen kolileri de ihtiyaç sahiplerine dağıttık.  Bunların yanı sıra kapanan iş yerlerinde günübirlik geçinen vatandaşların ihtiyaçlarını karşıladık.  Yine bu vatandaşlarımızın bakkallara olan borç defterlerini kapattık.  Bu süreçte parti gözetmeksizin hem AK Parti olsun hem MHP olsun  bizim Belediye meclisimizdeki arkadaşlar kendi traktörleri ile haftada iki kez bütün çardak ilaçlanarak dezenfekte ettiler.  Bu Koronavirüs sürecinde hiçbir parti ayrımı yapmadan  el ele vererek bu zorlu süreci atlattık.  Devam eden süreçte bize başvuran ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını hala gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Çardak’ta İnternet Altyapısı Her Yerde Olmadığı İçin EBA Merkezi Kurduk
Milli Eğitim Bakanlığının bazı dersleri Online vermesinin ardından Çardak beldesinde yaşanan internet sıkıntısına da dikkat çeken Belediye Başkanı Metin Semerci, altyapının olmadığı beldede internet erişiminde sorun yaşayan öğrenciler için oluşturulacak EBA Merkezine de değinerek “Çardak Beldesinde Uzaktan eğitim  görme imkanı olmayan öğrencileri Belediye Meclis üyelerimiz tespit ettiler.  Biz de bu konuda ne yapabiliriz? Diye düşündük.  Bizim Belediyemize ait İskele’de güzel bir yerimiz var.  Orası Eğitim Bilişim Ağı (EBA) için şu anda düzenleniyor.  Merkezin  sadece son düzenlenmeleri kaldı. Bilgisayar konusunda bazı vatandaşların da bize desteği var.  Hem Kütüphane hem EBA merkezi olarak düşündüğümüz için süren çalışmalar bir haftaya tamamlanacak.  Çardak Beldemizde İnternet erişiminde aksaklıklar var.  Altyapı yetersiz olduğu için Çardak’ta her yerde internet yok.  Onun için sıkıntıda olan öğrencilerimiz için EBA merkezimizi bir an önce faaliyete geçirmek istiyoruz. Hatta bazı minik öğrencilerimiz var beni gördüklerinde ‘ metin amca ne zaman açılacak’ diyerek heyecanla bekliyorlar” dedi.

Soğuk Hava Deposu İle Çardak’ın Ürünleri Gerçek Değerini Bulacak
Göreve geldiği günde tespit edilen ilk ihtiyaç olan Soğuk Hava Deposunun faaliyete geçmek üzere olduğunu belirten Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, deponun tamamlanması ile çiftçinin İstanbul’a götürerek değerini kaybettiği ürünlerin Çardak’ta satarak değer kazanacağını belirtti. Semerci “Biz Belediyeyi devraldığımızda nerden başlayabiliriz diye bir ihtiyaç listesi yaptık. Hesap kitabımızı yaptık. Yaptığımız çalışmalar sonucunda ilk olarak bir Buzhaneye ihtiyaç olduğunu tespit ettik.  Çardak halkının yüzde 70’i şu anda çiftçilik ile geçiniyor.  Bu nedenle Soğuk Hava Deposunun ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.  Bununla ilgili de hemen çalışmalara başladık ve Soğuk Hava deposunun kaba inşaatı bitti.  İçindeki işlemler de bitti sadece soğutulması bekleniyor.  Soğuk Hava Depomuzun da inşallah ayın 25’ine kadar açılışını gerçekleştireceğiz.  Bizim Çardak’ta depomuz olmadığı için İhracata hiç malzeme gitmiyor. Ama yanı başımızda Meyvecilikte başarılı olan Umurbey var, orada 4-5 tane soğuk hava deposu olduğu için bütün ihracatçılar oraya gidiyor.  Çünkü İhracatçı önce topladığı meyveleri Soğuk Hava deposunda bekletiyor daha sonra yurt dışına gönderiyor.  Bizde depo olmadığı için direkt İstanbul’a gönderiyoruz. Orda da ürünlerimiz gerçek değeri bulmuyor.  Yapacağımız Soğuk Hava Deposu ile çiftçimizin ürünü değerlenecek” dedi.
 
Görev Sürecimde Altyapıyı Tamamlayacağım
Çardak’ın altyapı sorunlarına da  değinen Başkan Semerci “Çardak’ın diğer bir sorunu ise Altyapı. Çardak’ın altyapısı baya eski. Bir oran yapmamız gerekirse  10’da 6’sı yapılmış.  Göreve gelir gelmez altyapıya başladık ve şu anda 14 kilometreye yakın altyapı yaptık ve çalışmalarımız hala devam ediyor.  Hani altyapı için derler ya ‘Toprağa gömülen para’  derler. Ancak Altyapı gerçekten bir sorun. Biz bazı mahalleleri gezdiğimiz zaman  su kuyulara veriliyor ve bazıları patlıyor.  Bunu da bitirmeyi planlıyorum. Şu anda 4 Kilometresi tamamlandı.  İnşallah 3 sene içerisinde altyapı çalışmalarımızı tamamlayacağız” dedi.

Çardak’ın Mirası Marmara Bölgesinin En Büyük Hanı
Çardağın kuruluşuna tanık olan Çardak Hanı ile ilgili yapılan çalışmalara da değinen Belediye Başkanı Semerci “Çardağımı 1460’larda kuruldu. Kurulurken de  ilk olarak han, hamam bir de cami yapılmış.  Şu anda Han ve Cami ayakta. Ancak hamam zamanla yıkılmış ve bir şey kalmamış.  Biz göreve geldiğimiz ilk zamanda Han’ın çatısı kötü durumdaydı.  Yani bir yağmur yağdığı zaman handa ayak bileklerine kadar su doluyordu.  Çatıyı destekleyen halatlar çürümüştü.  Bu konuda bazı girişimlerde bulunduk ve sağ olsun bu girişimlerde Bülent Turan da bize yardımları oldu.  Konu ile ilgili Balıkesir Vakıflar Müdürlüğü ile irtibata geçtik.  Oradan gelen heyet hanı incelediler.  Bir ay sonra bir ekip geldi ve çatısına sonta yapıldı. Şu anda çok harika oldu.  Çardağın kuruluş simgesi olan bu han bizim için çok önemli.  İlk kurulduğu zamanlarda Çardak’a gelen misafirler burada kalıyordu.  Handa hayvan barınakları bile var.  Çardak tarihinde bu han panayır yeri, Pazar yeri olarak da kullanılmış. Biz de hanımızı hala kültürel faaliyetler için kullanıyoruz.  Çanakkale ve Marmara bölgesinde bu genişlikte bir han olduğunu tahmin etmiyorum. Bursa’da gördüm bir han ama o bile bizim hanımızın yarısı kadardı” dedi.

Çardak için Hayalimiz Çok
Çardak’ta hayata geçirilecek projelere de değinen Başkan Metin Semerci “Çardak’ın geleceği için bizim bir iskelemiz var ve bu iskeleyi yeniden düzenlememiz lazım Çünkü bu feribot iskelesi Çardak için çok büyük bir gelir kaynağı.  Çardak belediyesinin büyük bir geliri buradan kaynaklanıyor. Yenilenmek için tadilat başlattık ve bu alan için belirlediğimiz tüm projelerin onayını bekliyoruz.   Yapacağımız projelerle iskelemizi daha bir modern hale getireceğiz.  Bu da bizim için çok önemli konulardan bir tanesi.  Bunun yanı sıra sahillerimizi insanların gezebileceği, oturabileceği bir şekilde genişletmek istiyoruz.  Çardak için hayallerimiz çok ve bunları hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

Köprü İle Beraber Çardak’ın Turizm Potansiyeli Arttı
Çardak’ın Turizm Potansiyelini de değerlendiren Belediye Başkanı Metin Semerci, 1915 Çanakkale Köprüsünün beldeye hareketlilik getirdiğinin altını çizerek, Çardak’ın Turizmdeki potansiyelinin arttığını belirtti. Semerci “Çardak çok turistik bir alan. En başında bizim Kum Adamız var.  Çardağın nüfusu 3 bin 500  yazın bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle 15 bini buluyor.  Turizm olarak Haziran, Temmuz, Ağustos  gibi aylarda nüfuzumuz yaklaşık 4 katına çıkıyor.  Biz de bu potansiyelin farkındayız ve bunun altyapısını harekete geçirmeye çalışıyoruz.  Örneğin Beldemizde otel yoktu, geçtiğimiz günlerde bir otel açıldı.  Köprü ile beraber Çardak’ın Turizm Potansiyelinin artacağına inanıyorum.  Çünkü hareketlilik şimdiden başladı.  Çardak’ta eski bahçeli evler vardı ve şu anda hepsi satıldı. Şehir dışından Çardağa gelenler buradaki evleri aldılar” dedi.

Şerife Erdem – Cuma Deren