gelçar denizcilik

BAYAN GİDER’DEN, AYHAN GİDER…!

Peyzaj mimarı Ayşe Gider, Belediye Başkan adayı eşi Ayhan Gider için;  “Kimsenin hakkının yenmesine izin vermez ancak, kendi özgürlüğünden ve doğrularından da onu vazgeçirecek kişi veya madde yoktur.”

1752
BAYAN GİDER’DEN, AYHAN GİDER…!


 

 
İktidar Parti’nin Belediye Başkan adayını, Peyzaj Mimarı olan eşi Ayşe Gider VİTAMİN’ e anlattı.
 
Belediye Başkan adayı ve iki çocuğunun babası Aynan Gider için dobra dobra sözler eden Ayşe Gider, ‘Vitamin’ in; “Bir de Ayşe Gider’in gözünden Ayhan Gider’i dinleyelim. Ayhan Bey nasıl bir eş ve nasıl bir babadır?” sorusuna şu çarpıcı yanıtı verdi:
 
“Ayhan doğruları ve prensipleri ile yaşar ancak bu onun hayatını zorlaştırmaz.
 
Çünkü onun prensipleri küçük kavram ve olaylar değil, insan özgürlüğünü etkileyen konulardır.
 
Kimsenin hakkının yenmesine izin vermez ancak, kendi özgürlüğünden ve doğrularından da onu vazgeçirecek kişi veya madde yoktur.”
 
----------------------------
SORULAR  ‘VİTAMİN’DEN,
YANITLAR MİMAR EŞ AYŞE GİDER’DEN… 
 
İktidar parti’nin Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider’ in,  Özgürlük konusundaki ısrarcılığını, iki çocuğunun annesi olan eşi Ayşe Gider anlattı.
 
Çanakkale Bürokrasisinde uzun yıllar görev alıp, İl Özel İdaresi Genel Sekterliği ardından siyasete atılan, bir önceki dönem AK Parti Çanakkale Milletvekili ve 31 Mart Seçimleri’nde partisinin Çanakkale Belediye Başkan adayı gösterdiği Ayhan Gider’i, Gazeteniz  ‘Vitamin’, en yakınına, iki çocuğunun annesi eşi Peyzaj Mimarı Ayşe Gider’e sordu.
 
Çarpıcı sözlerle, Belediye Bakan adayı Ayhan Gider’i dobra dobra anlatan Ayşe Gider:
“Ayhan doğruları ve prensipleri ile yaşar ancak, bu onun hayatını zorlaştırmaz.” diye özetledi.
 
Bayan Gider’ in gözünden, Başkan adayı Ayhan Gider için kurulan şu cümle de hayli dikkat çekiciydi.
Peyzaj Mimarı eş Ayşe Gider’e göre, Ayhan Gider;
 
“Prensipleri küçük kavram ve olaylar değil, insan özgürlüğünü etkileyen konularda tek kelimeyle ısrarcı.
 
Üstelik, Kimsenin hakkının yenmesine izin vermişor ve de, kendi özgürlüğünden ve doğrularından da onu vazgeçirecek kişi veya madde tanımıyor”
 
Vitamin’ in sorularına, Başkan adayı Gider’ in eşi Ayşe Gider’ den, dobra dobra ‘o’ yanıtlar.
 
RÖPORTAJ;
AYŞE GİDER, AYHAN GİDER’İ ANLATTI
 
Ayşe Gider kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?
Beş çocuklu memur bir ailenin tek kızıyım. Dolayısı ile çocukluğum ve gençliğim ülkemizin değişik bölgelerinde geçti. Üniversite mezunuyum halen bir kamu kurumunda Peyzaj Mimarı olarak çalışıyorum. Çeşitli ilçelerde ve merkezde olmak üzere yaklaşık 30 yıldır Çanakkale de yaşıyorum. İki erkek evladımı burada dünyaya getirdim ve burada büyüdüler.
 
İki çocuğunuzun olduğunuzu söylediniz, çocuklarınızdan bahseder misiniz?
Büyük oğlum Mustafa avukat, küçük oğlum Ömer Faruk henüz üniversite öğrencisi, ikisi de şimdilik İstanbul’da yaşıyor. Oğullarım da bizler gibi Çanakkale hayranıdırlar, onlar için de Çanakkale vazgeçilmez bir şehir.
 
Bir de Ayşe Gider’in gözünden Ayhan Gider’i dinleyelim. Ayhan Bey nasıl bir eş ve nasıl bir babadır?
Biz Ayhan ile üniversite yılarında tanıştık, aynı fakülte de okuduk. Çok genç denecek yaşlarda evlendik, yaşamın içinde beraber büyüdük diyebiliriz. Onu ilk gün nasıl tanıdıysam şu anda da aynı. Yıllar geçse de birbirimize olan sevgi ve saygı duyguları hiç eksilmeden hayat arkadaşlığımız devam ediyor. 
Ayhan doğruları ve prensipleri ile yaşar ancak bu onun hayatını zorlaştırmaz. Çünkü onun prensipleri küçük kavram ve olaylar değil insan özgürlüğünü etkileyen konulardır. Kimsenin hakkının yenmesine izin vermez ancak kendi özgürlüğünden ve doğrularından da onu vazgeçirecek kişi veya madde yoktur.
 
Nasıl bir baba; Şöyle ki her ailede olduğu gibi çocuklar bizim için de çok önemli, onlar büyürken baba çok yoğunsa anneye daha çok görev düşer ama Ayhan bunun eksikliğini çocuklarımıza hiçbir zaman hissettirmedi. Çocuklarımızla yeri gelir bir arkadaş gibi fikirlerini tartışır, yeri gelir tecrübelerini paylaşır yani her konuda konuşurlar,  bu yönü de beni her zaman mutlu etmiştir bence dengeyi çok iyi ayarlıyor.
Nasıl bir eş derseniz; Ayhan çok yönlü bir insandır evde bile hareketli bir yaşam sever. Kendisine mutlaka bir uğraş bulur, enerjiktir,  onun yanında hep canlı, üretken, pozitif bir atmosfer oluşur. Sürprizlerle doludur. Çocuklarımız ve ailemiz ile kaliteli vakit geçirmeyi çalışır. Hatta bazen küçük geziler, piknikler planlayarak yoğun yaşantısında bize de mutlaka vakit ayırır. Ayhan sadece çekirdek ailesi olarak da değil, gerek benim gerekse onun ailesi, dostlarımız ve arkadaşlarımız ile de sık sık toplanarak bir araya gelmeyi onlarla vakit geçirmeyi de çok sever. Kısacası Ayhan her zaman iyi bir eş, iyi bir baba, iyi bir arkadaş, iyi bir kardeş ve iyi bir evlat olmayı hep başardı.
 
Evdeki Ayhan Gider nasıldır? Örneğin yemek yapar mı?
Ayhan evde rahat olmayı sever, fırsat buldukça beraber film izleriz, müzikten hoşlanır fakat herhangi bir müzik aleti çalmıyor, iyi bir dinleyicidir özellikle o da benim gibi plak dinlemeyi sever. Müzikle ruhunun beslendiğine inanır. Tiyatroya öğrencilik yıllarından itibaren hep ilgisi olmuştur. Ankara da iken sık sık giderdik.  Ayhan misafiri çok sever özellikle onlara kendi elleriyle yemekler hazırlayıp ikram etmekten ayrı keyif alır. Değişik yemek tarifleri dener, hatta bazen kendi tariflerini oluşturur. Hep bir lokanta açmayı hayal eder.
 
Erkeklerin en sevmediği şey alışveriş yapmaktır. Sizde durum nasıl? Örneğin evde pazar ya da market alışverişini kim yapar?
Biz alışılmışın aksine alışverişten keyif alırız. Pazar ve market alışverişini mümkün olduğunca birlikte yaparız. Ankara’da yoğun çalıştığı dönemlerde dahi bu durum değişmedi. Ayhan genel anlamda mutfağı sevdiği için alışveriş kısmını da kendisi yapmak ister. Pazarda sadece alışveriş yapmaz orada pazarcı esnafı ile üreticiler ile sohbet etmekten hoşlanır.
 
Giyim kuşam konusunda nasıldır? Ayhan beyin kıyafetlerini de seçer misiniz? Kendisi mi beğenir?
Ayhan’ın en titiz olduğu konu giyimdir. Kıyafetlerini özenle kendisi seçer ama yine de her eş gibi benim fikrimi de alır. Genellikle spor giyinmeyi tercih eder. Kıyafet seçme konusunda oldukça zevklidir. Kıyafet alışverişlerinde kendisine aldığı gibi çocuklara, bana, diğer aile üyelerine bazen arkadaşlarına bile alır. Ayhan’ın zevkine güvenirim.
 
Yapmaktan keyif aldığınız bir uğraş, hobiniz var mı?
Günümüzün en popüler konularından biri olan fotoğrafçılığa benimde ilgim var. Hatta bir dönem kursuna katıldım, yani kısa bir eğitim de aldım. Fırsat buldukça fotoğraf çekmeye çalışıyorum mesleğimden dolayı özellikle manzara ve doğa içindeki çiçekleri fotoğraflamayı seviyorum. İleride imkânım olursa bu konuda kendimi geliştirmeyi ve kişisel bir sergi açmayı çok isterim. Ayrıca fırsat buldukça film izlerim ve kitap okumaktan ve müzik dinlemekten hoşlanırım.
 
Ayhan Bey'in politikadan önce iyi bir bürokrat geçmişi vardı. Politikaya gireceğini öğrendiğiniz zaman ilk neler hissettiniz?
İlk duyduğumda çok heyecanlandım, siz de biliyorsunuz ki bu göreve onu Sayın Cumhurbaşkanımız layık gördü. Böyle görevlendirilince elbette hizmet aşkıyla heyecanlandık, gururlandık. Çanakkale gibi bir şehre hizmet etmek,  Ayhan ve onun eşi olarak benim için de çok onurlu bir görev diye düşündüm. Zira yıllardır Çanakkale halkına çeşitli görevlerde hizmet etmiş birisinin bilgi birikimini, tecrübelerini ve projelerini yine Çanakkale halkı ile paylaşacak olması ile ilimizi daha ileriye taşıyacağı inancındayım. Bu onurlu görevde halk Ayhan’ı tercih ederse biliyorum ki yine aynı titizlikle bu görevi de layığı ile yapacağına inanıyorum. Ben de her zaman olduğu gibi, elbette eşimi sonuna kadar desteklerim, yanında olurum.
 
Ayhan Bey milletvekili seçildikten sonra bir ayağınız Ankara’da oldu. Bu durum aile yaşantınızı nasıl etkiledi?
Ankara’da olmak bizi Çanakkale’den hiç ayırmadı. Buradaki evimizi kapatmadık. Ankara’da küçük bir ev açtık. Her fırsatta Çanakkale’deydik. Bayramlarda ve özel günlerde hep aile büyüklerimizle, eşimiz ve dostlarımızla birlikteydik.
 
Çanakkale’den kopamadınız, milletvekilliği biter bitmez Çanakkale’ye döndünüz. Ankara mı? Çanakkale mi? Çanakkale’yi nasıl tarif edersiniz
Tabi ki Çanakkale. Burası, gerek coğrafi, gerekse sosyal ve kültürel anlamda bence ülkemizin en güzel şehri. Çanakkale içinden deniz geçen bir şehir, dünyada kaç tane böyle yer var ki?
Çanakkale’yi nasıl tarif edersiniz diyorsunuz; Çanakkale denince aklıma uzak diyarların evlatlarını, kucağında misafir eden kardeşlik ruhu gelir, “birlik, bütünlük” gelir, demokrasi gelir. Örneğin aynı görüşü paylaşmasak da rahatça konuşabiliyor, tartışabiliyor ve aynı ortamda mutlu bir şekilde yaşayabiliyoruz. Bence bu tüm “Türkiye’ye örnek” olmalı diye düşünüyorum.
 
Politika, yoğun tempo demek. Siz de çalışıyorsunuz. Günleriniz nasıl geçiyor. Kendinize vakit ayırabiliyor musunuz?
Dediğim gibi politika Ayhan’ın işi, ben ona sosyal boyutlarında destek oluyorum. Zaten ben de çalışan bir kadın olduğum için benim için de yaşam oldukça yoğun geçiyor. Ama biz kadınların doğasında var, çalışan kadın da olsak kendime de, aileme de mutlaka vakit ayırırım.
 
Daha iyi bir Çanakkale sizce nasıl olmalı?
Yolların otopark olarak kullanılmasından dolayı tıkanmadığı, trafik sorunu olmayan, her yerini çirkin beton blokların değil, harika bitkilerin, zeytin ağaçların ve sanatsal değeri yüksek heykellerin kapladığı bir şehir olmalı. Şehrin her mahallesinde nefes alanları parklar olmalı, ama zoraki çimlendirilmiş, zoraki ağaçlandırılmış ruhsuz alanlar değil. İçinde cıvıl cıvıl çocukların eğitim gördükleri, gençlerin, kadınların, erkeklerin atölyelerinde resim yaptıkları, seramik çalıştıkları, camla buluştukları yani sanat atölyelerinde kendilerini ifade edebildikleri, ruhlarını dinlendirebildikleri kendilerine ve kente fayda sağladıkları alanlar olsun istiyorum.
 
Ayhan Bey bürokratik hayatında 'iş bitirici' olarak anılan biri, bu durum aile hayatında nasıl işliyor? Kararları kendisi mi verir, yoksa aile içindeki alınan kararları mı destekler?
Ayhan çok net ve kapsamlı düşünen biridir. Karşılaştığı sorunları çok yönlü değerlendirir, kalıcı çözümler üretir. Sözünün arkasında duran, cesur ve kararlı bir kişiliği vardır.  Bütün işleri için iyi bir hazırlık yapmadan asla ortaya çıkmaz, işe başlayınca da kararlılıkla planladıklarını sonuna kadar gerçekleştirmek için çalışır.
Aile içerisinde de danışılan kişidir. Gerek benim gerekse çocukların bir sorunu olduğu zaman sonuna kadar dinler, çözüm önerilerini sunar ama asla müdahale etmez kararı bizlere bırakır yani bizim evde tam bir demokrasi var diyebilirim. Özellikle çocuklarımızı sorunlarının üstesinden gelmesi konusun da hep cesaretlendirmiştir.         
 
Çanakkale Belediye Başkanlığına adaylığı konusunda neler düşünüyorsunuz?
Ayhan tam Çanakkale aşığıdır. Şehrimizi ve insanlarını iyi tanır. Şimdiye kadar Çanakkale için yaptığı işlerde olduğu gibi Belediye Başkanlığını da özverili ve başarılı bir şekilde yürütecektir. Bu gibi görevlerde muktedir olmak önemli onda da bunu görüyorum.
 
Çanakkale’nin Adayı Ayhan Bey değil de siz olsaydınız, bunu kesinlikle yapardım dediğiniz bir proje var mı?
Benim için sosyal alanlar çok önemli. İlk olarak hem büyüklerin hem çocukların bir arada etkinlikler yapabileceği nefes alanları projesini hayata geçirirdim.
 
Seçim kampanyasında aktif olarak rol alacak mısınız?
Elbette aktif olarak rol alacağım. Çünkü bu güzel Çanakkale’mize kadınıyla-erkeğiyle, genciyle- yaşlısıyla ile hep beraber çalışarak kalkınmasında görev almalıyız diye düşünüyorum.
 
Ayhan Beyin Çanakkale ile ilgili en büyük ideali nedir?
İdeali Çanakkale'yi layık olduğu yere taşımak. Dünyanın bildiği, yüzlerin güldüğü bir Çanakkale olsun istiyor.
 
 
 
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayhan Binay 641 - 11.02.2019 12:29:32
Çanakkale için en iyi tercih olduğuna canı gönülden inanıyorum.cok başarılı olacaktır.Dogma büyüme bir Çanakkale evladı olarak Çanakkale'yi en iyi tanıyan kişidir.Allah yolunu açık etsin,başarılar diliyoruz.