Özcan, yapılacak güncellemenin Esnafın yükünü ağırlaştıracağını belirterek “Böylesine bir faiz yükünü, Esnaf ve Sanatkarımızın kesinlikle kaldıramayacağını önemle belirtmek isteriz” dedi.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan  faiz ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla, Halk Bankası tarafından Esnaf ve Sanatkarlarımıza kullandırılmış olan Hazine destekli kredilerin, devam eden taksit ödemeleri, Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncellemesi yapılarak, kademeli olarak 10-15 puan artırılmıştır. Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da, bu uygulama ekonomik anlamda zor durumda olan Esnaf ve Sanatkarlarımızın üstüne daha da ağır bir yük getirecektir.

Uygulamaya geçilmeden önce, süreç ile ilgili aldığımız duyumlar sonrasında, yapmış olduğumuz girişimler neticesinde %29'a çıkarılacak olan faiz oranları kademeli bir sisteme dönüştürülmüştür. Girişimlerimizin karşılık bulmuş olmasından dolayı memnuniyetimizi belirterek, ilgililere teşekkür ediyoruz. Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulama bizleri son derece üzmüştür. Böylesine bir faiz yükünü, Esnaf ve Sanatkarımızın kesinlikle kaldıramayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde, kredi faiz oranlarının artırılmasının, daha uygun olacağını ifade etmek isteriz. Bu bağlamda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, hükümet yetkililerimizden Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi