Türkiye'nin endemik bitkilerinden biri olmasına rağmen sofralarda fazla yer bulamayan Kuşkonmazı hem sofralara geri getirmek hem de  bölge ekonomisine katkı sağlamak amacı ile  Mayıs 2022’de  ilk fidelerini diken, iyi tarım sertifikalı Tarla Kuşu markasının ortakları Betül Urut Yılmaz ve Ülker Yıldırımcan ilk hasatlarını gerçekleştirdiler. Üretimin yanı sıra istihdama da katkı sağlayan  Ortaklar, tanıtım amaçlı gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında  Boğaz Medya’yı da ziyaret ederek ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdiler.

Tarımın her çeşidinin yapıldığı Biga Ovasına kadın eli değdiren ve daha önce hiç denenmemiş bir ürün ile yola çıkan Betül Urut Yılmaz ve Ülker Yıldırımcan ortaklar kurdukları Tarla Kuşu markası ile Biga’da Kuşkonmaz üretimine başladı. İlk kuşkonmaz fidelerini Mayıs 2022'de  toprakla buluşturan ortakların çabaları ile ilk hasatlar da bu yıl gerçekleştirildi. iyi tarım sertifikalı Tarla Kuşu markası ile üretimini arttırarak devam ettiren Betül Urut Yılmaz ve Ülker Yıldırımcan  ortaklar, hem ürünlerini tanıtmak hem de destek amacı ile Çanakkale’de gerçekleştirdikleri ziyaretler kapsamında  Boğaz Medya’yı ziyaret ettiler.  Boğaz Medya Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akıncı ile bir araya gelen ortaklar, projeleri ve hayata geçirerek ürettikleri koşkunmaz çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

Projesi hakkında bilgiler veren Betül Urut Yılmaz “ İki yıl önce yarı zamanlı yerleşme niyetiyle yaşamaya başladığımız Kozçeşme'de, köydeki kadınlarla birlikte fark yaratmak hedefiyle yeni bir yola çıktık. İlk kuşkonmaz fidelerimizi Mayıs 2022'de ektik. Her şey yolunda giderse, ilk hasatımızı da iki yıl sonra gerçekleştireceğiz.  Şimdilik tek ürünümüz olan kuşkonmaz, Türkiye'nin endemik bitkilerinden biri olmasına rağmen sofralarda fazla yer bulamamış bir ürün. Tarımsal açıdan son derece zengin bir ilçe olan Biga'nın ürün deseninde kuşkonmaz yer almıyordu. Biz kuşkonmazı; uzun ömürlü, her iklim koşulunda yetişebilecek, katma değeri yüksek, Biga'da daha önce üretilmediğinden ürün çeşitlendirmesi sağlayacak bir ürün olduğu için tercih ettik. Bölgemizde bolca tarımı yapılan cevizi, Çanakkale'de tarımına yeni yeni başlanan aronyayı ve benzer ürünleri yelpazemize ekledik, iyi tarım ilkelerine sahip çıkarak, böylece çevremize de katma değer yaratarak büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

Ziyarette ortaklar,  Boğaz Medya Yönetim Kurulu İsmet Akıncı’ya  da üretilen koşkunmazları hediye ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Boğaz Medya Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akıncı, üretim yolunda ortaklara başarılar diledi.

 

Cuma Deren