Kan kolesterolünün düşük olması, hipertansiyon ve şeker kontrolüne dikkat edilmelidir. Bunlara ek olarak, çok yoğun güneşte güneş gözlüğü kullanmak, aşırı tozlu ve kimyasal maddeli ortamlarda gözlerimizi korumak gibi genel önlemler de göz sağlığı için faydalıdır.

Göz sağlığı için gerekli olan temel besinler nelerdir?

1. Balık

Tartışmasız göz sağlığı açısından en önemli besin deniz ürünleri ve özellikle yağlı balıkları tüketmektir. Balıklarda bulunan omega-3 ve diğer antioksidan maddeler, hem retina sağlığı açısından çok çok önemlidir, hem de göz kuruluğuna karşı bizi korur ve gözyaşı kalitemizi arttırır. Yapılan birçok çalışma haftada iki kez balık tüketen bireylerde sarı nokta hastalığı ve göz kuruluğunun çok daha az ortaya çıktığını göstermiştir. Her tür balık göz sağlığı için faydalı olsa da özellikle yağlı balıklar olan, ton balığı, somon balığı, hamsi, sardunya, sardalya, alabalık ve uskumru tercih edilmelidir. Kuzey denizi (Norveç) somon balığında gözün ihtiyacı olan temel iki omega-3 yağ asidi türü DHA ve EPA bol olarak bulunur.

 

2. Kuruyemişler

Kuruyemişler antioksidan içermeleri ve omega-3 içerikleri sayesinde göz sağlığı için çok faydalıdırlar. Özellikle Antep fıstığı içerdiği yeşil renkten dolayı göze faydalıdır. Diğer faydalı kuruyemişler olan badem, ceviz, fındık, kaju, ay çekirdeğinden en az 10 kat daha fazla lutein içermektedir. Ayrıca ß-karoten ve ?-tokoferol içeriği de en yüksek kuru yemiştir. İdeal olanı bu kuruyemişleri tümünden kavurmadan çiğ olarak tüketmektir. Özellikle sarı nokta hastalığı başlangıcı olan ya da ailesinde sarı nokta hastalığı olan bireylere kimyasal ilaçlar olan vitamin hapları yerine günde bir avuç Antep fıstığı tüketmelerini öneriyorum. Her şeyin doğalı işlenmiş fabrikasyon halinden daha iyidir.

3. Tohumlar

Keten, chia, haşhaş tohumu gibi tohumlar içerdikleri omega-3 ve E vitamini sayesinde gözlerimize faydalıdırlar.

4. Havuç

Gözler faydası yüzyıllardır bilinen havuç yüksek A vitamini ve beta karoten içeriği sayesinde hem retinal fonksiyonlar hem de göz yüzeyi sağlığı açısından önemlidir.

Video: Prof. Dr. Ahmet AkmanGöz Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır? Göze İyi Gelen BesinlerTüm Videolar

5. Kırmızı Biber

Taze kırmızı biber çok yüksek c vitamini içeriği sayesinde gözlere faydalıdır. Ancak bu faydadan maksimum yarar elde edebilmek için çiğ tüketilmesi gerekmektedir, çünkü pişirmek çoğu vitamini bozmaktadır.

6. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, semizotu, marul, kale, kara lahana yeşil yapraklı sebzeler hem lutein hem de zeaxantin içerirler bu sayede retina açısından faydalıdır. Ayrıca yüksek oranda C vitamini içerdiklerinden göz sağlığı açısından ekstra yararları da vardır. Özellikle çiğ tüketimleri daha da faydalıdır. Yaprak rengi koyu yeşil olan sebzelerin faydası çok daha fazladır.

Brokoli ve Brüksel lahanası da bu grupta sayılabilen göz için faydalı besinler taşıyan diğer sebze cinsleridir.

7. Turunçgiller

Portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi turunçgiller içerdikleri yüksek C vitamini sayesinde göz sağlığı ve retina problemleri önlenmesi açısından çok faydalıdır.

8. Yumurta

C ve E vitamini açısından çok zengin olan yumurta yüksek oranda çinko da içerdiği için gözlerimiz için bir hazinedir. Ayrıca içinde bulunan lutein ve zeaxantin sarı nokta hastalığına karşı koruduğu bilinen en kuvvetli besinlerdir. Bu bilgilerin ışığında yumurta tüketimi her bireyin diyetinde muhakkak olmalıdır.

9. Kırmızı Et

Göz sağlığı açısından temel maddelerden birisi olan çinko kırmızı ette çok yüksek oranda bulunur. Tavuk etinde ve diğer hayvan ürünlerinde bulunsa da bunlarda oran çok daha düşüktür. O nedenle kırmızı et tüketimi vücudun çinko ihtiyacının büyük kısmını sağlayabilir.

10. Kabak

Vücudumuzun kendi üretemediği ve dışarıdan almak zorunda olduğu lutein ve zeaxantinin bol bulunduğu bir diğer sebze de kabarıktır. Kabak ayrıca c vitamini ve çinko açısından da zengindir.

11. Su

Özellikle su tüketiminin yetersiz olması, göz kuruluğu açısından hasta şikayetlerinin artmasına sebep olmaktadır. O nedenle vücudumuzun temel taşı olan suyun yeterince tüketilmesi göz sağlığımız açısından da çok önemlidir.

Sağlıklı beslenen bir bireyin eczanede satılan göz vitaminlerini kullanmaya ihtiyacı var mıdır?

Hep belirttiğim gibi her şeyin doğalı çok daha faydalıdır, özellikle gözünde herhangi bir sorunu olmayan ve düzgün beslenen bir bireyin ek bir vitamin desteği almasına, bunun için harcama yapmasına gerek yoktur.

Ancak özellikle balık tüketmeyen ya da yukarıda sayılan yiyeceklere alerjisi olan, yemeği sevmeyen bireylerden ailesinde retina problemi olan ya da kendisinde sarı nokta hastalığı başlamış olanlar bu yiyeceklerden alamadıkları vitaminleri eczanelerde satılan göz vitaminleri ile tamamlayabilirler.

Yine de benim kişisel önerim kimyasal olarak hazırlanmış sentetik vitaminler yerine, doğal olanları tüketmek, düzenli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, sigara içmemek ve genel sağlığımıza dikkat etmektir. Güneş gözlüğümüzü de yazın takmayı unutmayalım.Haber Merkezi