Genel Merkez önüne varan İrfan Mutluay ‘Çanakkale Geçilme, Aday Böyle Seçilmez’ pankartı ile önseçim sandığını Genel Merkezin önüne bıraktı.

2019 yılında kurulan sandıklarla yapılan ön seçimin ardındna Belediye Başkan Adayını belirleyen Çanakkale’deki Belediye Başkan Aday Adayları, bu seçimde de ön seçimin yapılmasını talep etti. Ancak Genel Merkez sadece anket yapmakla yetindi. Aday adaylık süreci karışık geçen Cumhuriyet Halk Partisinde Parti Meclisinin Genel Merkezden aday ataması ile ipler iyice gerilmiş, aday adayları eşit şartlarda yarışmadıklarını belirtmişti.  En başından beri ön seçimi savunan ancak ön seçimin gerçekleşmemesinin ardından  Genel Merkeze bir yürüyüş başlatan  İrfan Mutluay, Genel merkeze ulaştı.

 ‘Çanakkale Geçilmez, Aday Böyle Seçilmez’, ‘Atanmış Aday İstemiyoruz’ ve ‘Üye İradesi Yok Sayılamaz’sloganları ile basın açıklaması yapan Mutluay, Temsili olarak Ön seçim sandığını CHP Genel merkezi önüne bıraktı. Mutluay yaptığı açıklamada “ Bu yürüyüşü gerçekleştirdiğim güzergah boyunca bana ve beni bu yürüyüşte yalnız bırakmayan partililere , bize destek olanlara teşekkür ediyorum. Çanakkale merkez ilçede partimizin 4.500 üyesi bulunmaktadır ve bu da seçmen sayısının %5’ine  denk gelmektedir. Soruyorum; 4.500 üyenin iradesinin yok sayıldığı bu karar hangi demokratik değişim anlayışıyla örtüşür? Parti meclisimizin almış olduğu kararda anket sonuçlarına göre değerlendirme yapıldığı ifade edilmiş olsa da Çanakkale kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda Aksoy araştırma dışında bir anket çalışmasının yapılmadığı gerçektir. Parti içi demokrasinin tüm kurallarıyla eksiksiz bir şekilde uygulanması ve üye iradesinin yok sayılmaması talebimle; Pazartesi günü “Demokrasi, Değişim ve Ön Seçim” için Ankara’ya yürüyüşümü başlattım. Yürüyüşüm CHP Genel merkezi önünde son buldu. Bu yürüyüşe çıkarken “ben kendi adıma, kendi seçilme hakkımı korumak için, CHP’nin Çanakkale merkezdeki 4.500 üyesinin de seçme hakkı ve Çanakkale’ lilerin de seçme hakkını korumak için yürüyeceğim” demiştim. 4.500 üyenin iradesi yok sayılamaz. Şimdi Parti meclisinin Çanakkale Belediye Başkan adaylığı için yaptığı atamanın iptal edilerek üye bazında önseçim yapılması için CHP genel merkezi önüne önseçim sandığı bırakacağım. Ardından da Çanakkale merkez üyelerinin önseçim taleplerinin yer aldığı imzalı dilekçeleri CHP Genel merkezinde Genel Başkanımız Özgür Özel’e ve genel başkan yardımcılarımıza sunacağım” dedi

 Şerife Erdem