Panelde Biga’nın deprem riski bir kez daha gündeme getirilirken  Komite Başkanı  Levent Şahin yaptığı açıklamada depreme hazırlıklı olması gerektiğini belirterek “Deprem riski kaçınılmaz bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Bu gerçekle yüzleşmedikçe ve onu ciddiyetle ele almadıkça depreme hazır olmamız, dayanıklı, sağlıklı kentler inşa etmemiz mümkün değil” dedi.Kuzey Anadolu Fay hattına yakın olmasının yanı sıra Biga ve Yenice fay hatları üzerinde bulunan ve birinci kuşak deprem bölgesinde yer alan Çanakkale’de deprem  önlemleri arttırılırken vatandaşlar  ve kurumlar da bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirilmeye devam ediyor. Fay hattı üzerinde bulunan ve özellikle sanayi alanında gelişen Biga İlçesinde, depreme farkındalık göstermek ve sanayi  alanında  yapılan yatırımların nasıl olmasıgerektiği ile ilgili bilgilerin verildiği  Deprem Paneli gerçekleştirildi.  Uzman isimlerin Biga’nın deprem riski ve deprem hazırlıkları konusunda açıklamaların yer aldığı panele Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, AK Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, MHP Biga İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Biga Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Melih Akyıl, TSO üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen panel saygı duruşu ve İstiklal Marşını okunmasının ardından başladı. Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren  Biga TSO 3 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Levent Şahin “Deprem kuşağında bulunan, uzmanların sürekli uyarılar yaptığı bir bölgede yaşayan bizler için çok önemli bulduğum ve bugün bu salonda bu organizasyonu gerçekleştirme aşamasına geldiğimizden dolayı çok mutlu olduğum deprem riski ve farkındalık temalı panelimizi gerçekleştiriyoruz. 

Yıkımlar Depreme Hazır Olmadığımızı Gösterdi

Biga TSO 3 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Levent Şahin, Kahramanmaraş depremini de  hatırlatarak, gerek Biga, gerekse Türkiye’nin depreme hazırlıklı olmadığını belirterek “13 Eylül 1924 Horosan, 7 Mayıs 1930 Hakkari, 1939 Erzincan, 20 Aralık 1942 Niksar-Erbaa, 20 Haziran 1943 Hendek, 27 Kasım 1943 Tosya-Ladik, 1 Şubat 1944 Bolu-Gerede, 28 Mart 1970 Gediz, 19 Ağustos 1966 Varto, 6 Eylül 1975 Lice,1976 Çaldıran, 17 Ağustos 1999 Gölcük, 12 Kasım 1999 Düzce, 1 Mayıs 2003 Bingöl, 23 Ekim- 9 Kasım 2011 Van, 24 Ocak 2020 Sivrice, 30 Ekim 2020 Seferihisar… Bu tarihler bizleri hep tedirgin etmiştir. Belki çocuğumuzda bu tarihleri yaşamışızdır. Bizler Biga TSO’nun 3 No’lu İnşaat, İnşaat Malzemeleri Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Meslek Komitesi olarak yaklaşık 1 yıl önce bir toplantı yaptık ve deprem gerçeğine vurgu yaparak, hazır olmak zorunda olduğumuzu konuştuk.   Deprem konusunda kamuoyu oluşturmak zorunda olduğumuzu anlattık. Ardından büyük bir acı tesadüf yaşadık. Belki yaşadığımız en büyük depreme tanık olduk. Tarihler 6 Şubat’ı gösterdiğinde 10 ilimizde yaşanan büyük yıkım, hala yeterince hazır olmadığımızı gösterdi” dedi.

Depreme Hazırlıklı Olmak İçin İlk Adımı Atıyoruz

Düzenlenen deprem panelinde bilim insanlarının söyledikleri notlarla depreme daha da hazırlıklı olmak için çalışacaklarını da dile getiren Biga TSO 3 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Levent Şahin “Burada odamızın öncülüğünde, Biga Kaymakamlığımız, Biga Belediyemiz ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz işbirliğinde bir araya geldik. Kıymetli hocalarımızı dinleyeceğiz, notlar alacağız. Belki de depreme hazırlık sürecimizin ilk adımını atmış bulunuyoruz. Deprem gerçeğine karşı kalıcı bir çözüm üretmek istiyorsak yapılması gereken bu sorunla yüzleşmek ve yeni imara açılacak konutların yanı sıra kamu kaynaklarının mevcut konut stoklarının yenilenmesine ve güçlendirilmesine harcanması gerekmektedir. Deprem riski kaçınılmaz bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Bu gerçekle yüzleşmedikçe ve onu ciddiyetle ele almadıkça depreme hazır olmamız, dayanıklı, sağlıklı kentler inşa etmemiz mümkün değil. Depremle mücadele etmek, depreme hazır olmak zorundayız. Depremin garantisi yok ama olduğunda ne yapabileceğimizi bilmemiz önemli. Aileleri, haneleri deprem anında nasıl bir süreç izlemeleri gerektiği konusunda bilinçlendirmeliyiz. Bizim görevimiz kamuoyu oluşturmak. Üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Konuklarımıza bir kez daha depreme hazırlık sürecimize verecekleri katkı için teşekkür ediyorum. Biga’mızı depreme hazırlamak için hep birlikte ve inatla bu mücadeleyi yapacağımıza inanıyor, panelimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Uzmanlar Deprem Gerçeğini Bir Kez Daha Vurguladı

Açılış konuşmasının ardından panele geçildi ve panelde Çanakkale’nin, Biga’nın ve ülkenin deprem gerçekleri bir kez daha göz önünde bulunduruldu.  Panelde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi Dekanı ve Deprem Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, ‘Dünden Bugüne Biga Depremleri ve Deprem Potansiyeli’, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Arzu Başaran Uysal, ‘Afet Risklerini Azaltmada Şehir Planlamanın Rolü’; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mimarlık Bölümü’nden Doç. Dr. Ali Tolga Özden, ‘Sağlam Yapı – Dirençli Kent Oluşturabilmek İçin Geçmiş Depremlerden Alınan Derslerin Değerlendirilmesi’ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık bilimleri Fakültesi, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Feyza Nur Bekler, ‘Afet Farkındalığı ve Gönüllülük Çalışmaları’ sunumları gerçekleştirilerek bilgiler verildi.

 

Cuma Deren