Ana muhalefet CHP’ nin o dönemki Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu 15 Haziran 2017'de Ankara'da Güvenpark'ta ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatmıştı.

‘Hak, Hukuk, Adalet’ söylemi ile başlayan o yürüyüş,  9 Temmuz 2017'de Maltepe'de sona ermişti.

420 kilometrelik yolu 25 günde yürüyen Kılıçdaroğlu, yürüyüşün sonunda Maltepe'de bir miting de düzenlemişti.

CHP tarafından "toplumun her kesiminden çok önemli çağrılar geldiği" söylenerek 26-30 Ağustos 2017 tarihleri arasında Çanakkale'de "Adalet Kurultayı" düzenlenmişti.

ADIMLAR, ÇANAKKALE’DEN, ANKARA’YA

Çanakkale'de Belediye Başkan adayının atama ile belirlenmesine,   CHP'li aday adaylarından Mutluay tepki gösterdi., ‘Demokrasi ve Değişim’ için bu gün (25 Kasım Pazartesi) Ankara’ya yürüyeceğini duyurdu. 

Mutluay, Atama kararı ile Belediye Başkan adayı belirleyen partisine adeta ateş püskürdü.  Parti içi demokrasinin tüm kurallarıyla eksiksiz bir şekilde uygulanması ve üye iradesinin yok sayılmaması talebiyle Ankara’ya yürüme kararı aldığının altını çizdi.

------------------------------------

CHP ADALET İÇİN YÜRÜYÜŞ BAŞLATMIŞTI,

MUTLUAY, DEMOKRASİ VE DEĞİŞİM İÇİN…

------------------------------------

Bir dönem CHP’ si, ‘Hak, Hukuk, Adalet’ söylemi ile yürümüş, Çanakkale’de ‘Adalet Kurultayı’ düzenlemişti. Şimdi ‘tersine bir yürüyüş’ başlıyor.

CHP’ li Çanakkale Belediyesi’nin mevcut belediye Başkan yardımcısı ve aynı zamanda, Belediye başkan aday adayı İrfan Mutluay; Partisinin 2017’ de gerçekleştirdiği Adalet Yürüyüşü sonrasında, Adalet kurultayı düzenlediği Çanakkale’ den, Ankara’ ya, ‘Demokrasi ve Değişim’ yürüyüşü başlatacağını duyurdu.

ADIMLAR, ÇANAKKALE’DEN, ANKARA’YA

Çanakkale'de Belediye Başkan adayının atama ile belirlenmesine,   CHP'li aday adaylarından Mutluay tepki gösterdi., ‘Demokrasi ve Değişim’ için bu gün (25 Kasım Pazartesi) Ankara’ya yürüyeceğini kamuoyuna açıkladı. 

Mutluay, Atama kararı ile Belediye Başkan adayı belirleyen partisine adeta ateş püskürdü.  Parti içi demokrasinin tüm kurallarıyla eksiksiz bir şekilde uygulanması ve üye iradesinin yok sayılmaması talebiyle Ankara’ya yürüme kararı aldığının altını çizdi.

Yaptığı basın açıklamasında, “Sevgili Hemşerilerim, Değerli Partililerim ve Yol Arkadaşlarım; Bu basın açıklamasını yapmayı, Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş ilkelerine gönülden bağlı bir partili olarak kendime görev sayıyorum.!

Büyük kurultayda ‘DEĞİŞİM’ sloganıyla yola çıkan Genel Başkan ile seçilen MYK ve Parti Meclisimiz parti içi demokrasinin eksiksiz uygulanacağı taahhüdünü verenler, biz Cumhuriyet Halk partili üyelerde ve kamuoyunda büyük bir inanç ve güven oluşturmuştur.” İfadelerini kullandı.

Sözlerini; “Demokrasi kültürünün en gelişmiş olduğu barışın ve özgürlüklerin kenti Çanakkale’de partimiz 2019 yerel seçimleri öncesinde eğilim yoklaması yaparak belediye başkan adayını belirlemiş, eğilim yoklamasında %60 oy alan adayımız yerel seçimlerde de seçmenin yaklaşık %61 oyunu alarak Türkiye genelinde partili il belediye başkanları arasında en yüksek oyu alan belediye başkanı olmuştur.” hatırlatması yaparak sürdüren, bu  sonucun en doğru anketin, CHP’nin sandığı olduğunun kanıtı olduğunu vurgulaya Mutluay, şöyle dedi;

DEĞİŞİM DİYEREK GELENLER, DEMOKRASİ GELENEĞİNE ZARER VERMİŞTİR

“Durum böyleyken, ortada büyük bir başarı deneyimi varken ‘’DEĞİŞİM’’ sloganıyla yönetime gelen karar organları, partiyi demokratikleştirmek bir yana, il belediye başkanlığı için partimizde 4 aday adayının bulunduğu kentimizde atama ile aday belirleme yöntemini seçerek demokrasi geleneğine zarar vermiştir.

Çanakkale merkez ilçede partimizin 4.500 üyesi bulunmaktadır ve bu da seçmen sayısının %5’ine  denk gelmektedir.

Soruyorum; 4.500 üyenin iradesinin yok sayıldığı bu karar hangi demokratik değişim anlayışıyla örtüşür?

Parti meclisimizin almış olduğu kararda anket sonuçlarına göre değerlendirme yapıldığı ifade edilmiş olsa da Çanakkale kamuoyunda yaptığımız araştırmalarda Aksoy araştırma dışında bir anket çalışmasının yapılmadığı gerçektir.

Anketten kasıt Aksoy araştırmanın yaptığı ise yalnızca 2 adayın sorulduğu, aday olmamasına rağmen mevcut belediye başkanının anket soruları arasında yer aldığı, mezhep, inanç, farklı bir anadil gibi parti tüzüğümüz ve ilkelerimizle örtüşmeyen provokatif soruların yer aldığı anket mi kastedilmektedir?

Parti yetkililerince en az 6 - 7 firmayla bağımsız ve güvenilir anket çalışmaları yapılacağı söylemi bir kandırmaca mıydı? Gelinen durum itibariyle ön seçim isteyen üyelerimizin yok sayıldığı, ön seçimi ağzına almayıp halkın iradesi yerine Ankara'da ve İstanbul'da kulis siyaseti peşinde koşan adayın tepeden atandığı bu anlayışı tümüyle reddediyorum! Parti içi demokrasinin tüm kurallarıyla eksiksiz bir şekilde uygulanması ve üye iradesinin yok sayılmaması talebimle; 25 Aralık 2023 Pazartesi günü “DEMOKRASİ VE DEĞİŞİM” için Ankara’ya yürüyorum. Kamuoyuna saygılarımla.”

Cuma Deren