Çanakkale Belediyesi, Çanakkale’nin en büyük kamusal alanlarından biri olan Cumhuriyet Meydanı'nda Ağustos ayında başlatılan  yenileme çalışmalarında sonlara doğru gelindi.  Resmi törenler başta olmak üzere Sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelere olanak sağlayacak şekilde yenilenen Cumhuriyet Meydanında sona yaklaşılırken, güvenlik nedeni ile kurulan barikatlar açıldı ve meydan görünmeye başladı.

 Kentin tarihi meydanı olan Cumhuriyet Meydanı için Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan ve yürütülen çalışmalar kapsamında; 24 Ekim 2022 tarihinde “Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” kararı ile mimari avan proje onaylanırken, ardından hazırlanan uygulama projeleri ile birlikte Meydan, 1. Etap çalışmalarına hazır hale getirildi. Ağustos ayında başlayan çalışmalar sona yaklaşılırken kaldırılan güvenlik bariyerlerinin ardından yenilenen meydan görünmeye başladı.

Yapılan çalışmalar kapsamında, mevcut meydan alanında yıpranan zemin kaplamaları yenilenerek, tasarımda süreklilik, yönlendirme ve dinamizm algısı yaratması amacıyla zemin kaplamaları organik bir formda kullanılarak kaplamalar yapıldı.  Meydan içerisinde oturma alanları oluşturuldu ve çevresi bitkilendirme ile gölgelendirilecek. Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli'nde de düzenlenmeler yapılarak, heykelin yeri değiştirildi. Atatürk hayattayken yapılan sayılı heykellerden biri olan Atatürk Heykeli onarımdan geçerek bu kez yönü, tarih sahnesine çıktığı Gelibolu  yarımadasına çevrildi.

Çalışmaların devam ettiği meydanda sonraki aşamalarda Meydanda sert zemin etkisini yumuşatmak amacıyla, yeşil çim alanlar oluşturulacak ve tercih edilen herdem yeşil bitkiler ile yeşil dokuda süreklilik sağlanacak. Kent Gündeminde zaman zaman siyasete de alet olan ve zamanında bitirilmeyeceği söylenen Cumhuriyet Meydanı, Genişleyerek yenilenen  meydanın tamamlanmasına kısa bir süre kaldı.

Şerife Erdem