Toplantıda bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Nazan Türkarslan, 2023-2027 su tasarrufu planlarının hazır olduğunu belirttiği konuşmasında Doğal afetlerin içerisinde en yıkıcı sonuçlar doğuranı kuraklıktır. Bizler kuraklık meydana gelmeden önce hazırlığımızı yapmamız ve gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor” dedi.

 Kurak bir yazı geride bırakan ve özellikle tarımsal sulamada suyun fazla kullanılması ile artan susuzluğu bu yıl fazlası ile hissettik. Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde yağışlar barajları doldururken, önümüzdeki sene Hem tarımsal üretimin sekteye uğramaması için hem de suyu verimli kullanmak amacı ile  Tarımsal Kuraklık İl Kriz Yönetimi 2023 Yılı Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, DSİ 252. Şube Müdürlüğü, Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Çanakkale Belediyesi, İl Özel İdaresi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Ziraat Odaları Çanakkale İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknik Personeli katıldı.

Suyun Yüzde 74’ü  Tarımsal Sulamada Kullanılıyor

Toplantıda bir konuşma yapan ve su kullanımı ile ilgili bilgiler veren Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Nazan Türkarslan, suyun yüzde 74’ünün tarımsal alanda kullanıldığını vurgulayarak, bu kullanımı asgariye indirmek için çalıştırdıklarını belirterek  "Suyun %74'ü tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır. Bu çok ciddi bir rakam. Bizler tarımsal sulamalarda sulama suyu miktarını en asgariye düşürüp, su kaynaklarından en iyi şekilde istifade etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Su her geçen gün bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal kuraklık bir yerde meydana geldiğinde, toplumun bütün kesimlerini etkilediğini görüyoruz. Doğal afetlerin içerisinde en yıkıcı sonuçlar doğuranı kuraklıktır. Bizler kuraklık meydana gelmeden önce hazırlığımızı yapmamız ve gerekli tedbirleri önceden almamız gerekiyor” dedi.

2023-2027 İçin Planlar Hazırlandı Su Tasarrufu Arttırılacak

2027 yılına kadar kuraklık ile mücadele için Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü olarak eylem planı hazırladıklarını dile getiren Çanakkale Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan “Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2023-2027 yıllarını kapsayacak kuraklık eylem planını hazırladık. İl Müdürlüğü olarak kuraklığın öneminin farkındayız. Bundan dolayı İl ve İlçe Müdürlüklerimizde oluşturulan teknik ekipler tarafından ekili-dikili alanlar ayda en az üç defa kontrol edilerek bakanlığımıza rapor halinde durum iletilmekte. Gerekli görülmesi halinde SMS ve Sosyal Medya Hesaplarımız ile üreticilerimizi uyarıyoruz. Suyu tarımda, sanayide ve evsel kullanımda tasarruflu kullanılmamız gerekmekte. 2023 yılının kuraklığın yaşanmadığı, bol yağışlı ve verimli bir yıl olmasını diliyorum." dedi.

Toplantıda yapılan konuşmaların ardından  Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Bitkisel Üretimde 2022/2023 üretim sezonunda ekili dikili alanlarda mevcut durum ve kuraklığın etkilenme durumu, DSİ 252. Şube Müdürü Uğur Gürsel Altay, DSİ sorumluluk alanındaki baraj ve göletlerin doluluk oranları, kuraklığın 2023 yılında su depolama yapılarına etkileri, olası kuraklıkta alınacak tedbirler, Meteoroloji Müdürlüğünden Öznur Karabıyık, 2022/2023 su yılında yağışların aylık ve günlük mevcut durumu ve uzun yıllar karşılaştırması, Çanakkale Belediye Başkanlığından Mühendis Ertan Açıkgöz , yıllık tüketilen içme suyu, mevcut durum, kuraklık etkisi, olası kuraklıkta alınacak önlemler,  konularında katılımcılara ayrıntılı sunum yaptılar. Toplantıda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof Dr. Murat Şeker de bir konuşma yaptı. Toplantı, Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Konusunda katılımcıların görüşlerinin alınmasının ardından sona erdi.

Cuma Deren