Her yıl erken doğum yapan  15 milyon bebek  hayatta tutulmak için çaba gösteriliyor. Erken doğumla dünyaya gelen ve küçücük bedenleri hayatta tutulma çalışmaları sürerken  Prematüre ile  mücadeleyi arttırmak amacı ile her yıl 17 Kasım Prematüre Günü olarak kutlanıyor bu kapsamda Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine  bir program gerçekleştirilerek  dikkat çekildi.

Prematüre bebeklerin yaşama tutunma mücadeleleri, aileleri ve kendilerinin yaşadığı zorluklara yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi  Yenidoğan  ünitesinde düzenlenen etkinliğe Halk Sağlığı Başkanı Uz. Dr. Aslı Okan, Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Yener Tutaş, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Melike Şahin, hastane yönetimi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ekibi, sağlık çalışanları, hastanemizde doğan prematüre bebekler ve aileleri katıldılar. Etkinlikte sunum yapan Neonatoloji Uzmanımız Dr. Müge Üstkaya Sungur “Dünya Prematüre Günü'nde farkındalığı artırmak amacıyla bir aradayız. Bu küçücük bedenlerin hayata bağlandığı yer olan yenidoğan yoğun bakım ünitemizde büyük bir özveri ile çalışan tüm ekibimize çok teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreçte ekip olarak ailelerimizin her zaman yanında ve destekçisiyiz. Prematüre bebeklerimizi sağlıkla ailesine kavuşturabilmek, ileride sağlıklı birer birey olarak görmek bizleri oldukça mutlu etmektedir. Bebeklerimiz başta olmak üzere, ailelerimiz ve büyük emeklerle onları yaşatmaya çalışan yenidoğan ekibimizin Dünya Prematüre Günü’nü kutluyorum.” Dedi.

Prematüre doğan bebeklerimizin yenidoğan ekibimizle birlikte çekilen fotoğrafların paylaşıldığı, duygusal anların yaşandığı etkinliğimiz fotoğraf çekimi ve pasta kesimi ile sona erdi.

 

Haber Merkezi