Bu önemli günde diyabet hastalığıbna dikkat çekmek amacı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen farkındalık etkinliğine Vali İlhami Aktaş da katıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) önerileri ile 1991 yılından başlayarak diyabetin önemine dikkat çekmek ve hastalık hakkında farkındalığını artırmak amacı ile 14 Kasım günü ‘Dünya Diyabet Günü’ olarak kutlanıyor.  1921 yılına kadar ölümcül bir hastalık olan ‘Tip 1 Diyabet’ 14 Kasım 1921 yılında Dr. Frederic Banting’in insülin iğnesini keşfetmesi ile  ölümcül olan hastalıklar arasından çıkmıştı. Ancak özellikle günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları ve daha bir çok faktör nedeni ile hastalıklar artmaya başladı.  Bulaşıcı olmayan ancak kronik bir hastalık olan  Tip 1 Diyabet’ hastalığına farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilinçlendirmek amacı ile her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Gününde  bir çok etkinlikle farkındalıklar yaratılıyor.  Bu kapsamda Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından  bir etkinlik düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde düzenlenen bilgilendirme etkinliğe Vali İlhami Aktaş, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk, Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hasan Keser, doktorlar, hastane yöneticileri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Diyabet bilgilendirme standını gezen Vali İlhami Aktaş, diyabet hastalığı ile tedaviye yönelik hayata geçirilen teknolojik gelişmeler ve uygulamalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Diyabetin önlenmesi, diyabetli bireylerin yaşam kalitesinin artırılması için bireysel ve toplumsal farkındalığın önemine dikkat çeken Vali İlhami Aktaş, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

 

Burcu Erdal