Köylüleri hedef alan, kendilerini Polis ve Jandarma istihbarat görevlisiyim diye kandırmaya çalışan sahtekarlar, Gercekleri karşısında görünce dona kaldılar.

SAHTELERİNİ, GERÇEKLERİ ENSELEDİ..

Geçtiğİmiz haftalarda, benzeri bir dolandırıcılığa Bayramiç'  te imza atan sahte Jandarmaları, JASAT timleri saatler İçindE kıskıvrak etmişti.

Dolandırıcılar bu kez de, Biga' da ortaya çıktı. Biga' nın  Ahmetler köyünde ikamet eden 2 vatandaşa,  geçen  7 Kasım günü saat:16.20 sıralarında kendilerini Jandarma ve Polis İstihbarat görevlisi olarak tanıtan dolandırıcılar, 13 adet cumhuriyet altını, 32 çeyrek, 15 gram altın ve 13 bin lira nakit parayı alıp, kayıplara karıştılar.

Durumdan haberdar edilen Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube müdürlüğü ekipleri: Biga İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı   JASAT dedektiflerinin müşterek operasyonu sonucunda sahte istibaratçılar kIsa sürede yakalandılar.

Kendine İstihbaratçı süsü veren dolandırıcı H.O. aynı gün saat 18.30’da Yenice ilçesinde, diğer sözde istihbaratçı sahtekar M.A. ise saat 23.30 sıralarında Biga' nın Bezirganlar köyünde aynı yöntemle vatandaşları mağdur etmek ister iken enselendi.

Alınan bilgiye göre: M.A. isimli şahsın yapılan üst aramasında suça konu malzemeler ele geçti.  Mağdurlar böylelikle rahat bir nefes aldı.

 Köylüler Dolandırıcıların Hedefinde

Yapılan bilgilendirmeler ile bilinçlenen kentlerdeki vatandaşlardan istediğini alamayan dolandırıcılar rotayı kırsala çevirdi. Kendini jandarma ve istihbarat mensubu olarak tanıtan şahıslar vatandaşların ziynet eşyaları ve paralar talep ediyor.  Korkan Vatandaşlar dolandırıcıların taleplerini yerine getiriyor.  Önceki gün  Biga İlçesi Ahmetler Köyünde yaşayan iki kişiyi dolandıranları gerçek jandarma ve istihbaratçılar yakaladı.

Dolandırıcılar rotayı kırsala çevirerek gittikleri köylerde kendilerini Jandarma ve polis olarak tanıtarak vatandaşlardan para ve ziynet eşyaları topluyor. Geçtiğimiz gün yaşanan benzer bir olayın aynısı bu kez de  Biga İlçesine Bağlı Ahmetler Köyünde yaşandı.  Kendilerini Jandarma ve İstihbarat görevlisi  olarak tanıtan  şahıslar iki kişinin yaşadığı eve gittiler.  Kendilerini jandarma ve istihbarat mensubu olarak tanıtan dolandırıcılar aileyi çeşitli yollarla kandırdı. Korku aşılayan dolandırıcılara  ev sahipleri 13 adet cumhuriyet altın, 32 çeyrek altın, 15 gram altın ve 13 bin TL vererek dolandırıldılar.

Konuyu köylülere açan çift dolandırıldıklarını anlayınca şikayetçi oldular.  Bunun üzerine  Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube müdürlüğü ekipleri, Biga İlçe Jandarma Komutanlığı ve JASAT dedektifleri dolandırıcılara yönelik araştırma çalışmaları başlattı.  Yapılan araştırmalar sonucunda dolandırıcıların H.O. ve M. A. Olduğu belirlendi.  Ekipler tarafından yapılan  operasyon sonucunda şüpheli H.O. aynı gün Yenice ilçesinde, şüpheli M.A.   Biga ilçesi Bezirganlar köyünde yakalandı. Operasyonda yapılan aramada  M.A.’nın üzerinde çalınan ziynet eşyalar ve paralar olduğu tespit edildi.  Dolandırıcılardan alınan para ve ziynet eşyalar Jandarma ekipleri tarafından sahiplerine teslim edildi.

 Cuma Deren