Kereviz, maydanozgiller familyasındandır. Lif yararlı karbonhidrat,  vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Kereviz ; A,C,D,E,K, folat B6, potasyum ve B5 gibi vitaminleri potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineralleri içerir.  

100 gr kerevizde, 42 kalori bulunur besin değerleri de bu şekildedir; 9,2 gr Karbonhidrat, 8 gr Lif ,100 mg Sodyum ,115 mg Potasyum ,43 mg Kalsiyum , 15 mg Magnezyum,70 mg Fosfat , 0,7 mg Demir , 0,4 mg Çinko ,8 mg C vitamini ,0,5 mg E vitamini , 0.04 mg B1 Vitamini ,0.07 mg B2 vitamini ,0.20 mg B6 Vitamini bulunur.

Kerevizin faydaları şunlardır;

Kalbi Korur ve Damarları Temizler:

Kereviz içerdiği antioksidan ve antiinflamatuarlarla damarları korur güçlendirir. Kereviz, ftalid içerdiğinden damarların düz kasları rahatlatır. Bu madde, damarlarının genişlemesine ve kan basıncının düşmesine neden olur böylece kolesterol seviyesini de düşürür.

 

Beyni Güçlendirir:

Antioksidan, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi temel mineralleri içerir,Bu mineraller beyin sağlığı için elzem maddelerdir.

Kanserden Korur:

Apigenin ve luteolin maddeleri kerevizin kansere karşı korumada çok etkili bileşenlerdir. Bu maddeler kerevizde çok yüksek miktarda bulunur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Kereviz antioksidan kaynağıdır. Askorbik asit , beta karoten, polifenol içermektedir. Bunlar serbest radikallere karşı vücudu korur.

İdrar Söktürücüdür:

İçerdiği yüksek potasyum sebebiye vücuttaki fazla ödemi atarak vücudun rahatlatır su bilançosunu sağlar.

Mideyi Temizler: 

Kerevizin içerdiği antioksidanlar ve lifler  mide duvarını temizleyerek mide sağlığını korur. Haber Merkezi