Çanakkale’de, Cumhuriyet kutlamalarının renkli ekinliklerinden birine de, Serbest Dalış Rekortmeni Birgül Erken imza attı.

Serbest Dalış Rekortmeni Birgül Erken, Çanakkale'de Cumhuriyet Dalış Gerçekleştirdi

Milli sporcu Erken, Cumhuriyet'in 100. Doğu<m günü kutlama etkinlikleri kapsamında, 108 yıl önce; Cumhuriyetin Önsözünün yazıldığı topraklarda, Düşmana Geçilmez kılaıan Çanakkale Boğazında, tek nefesle dalış yapıp, yüz metre yol aldı.

100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında; Çanakkale Valiliği himayesinde düzenlenen etkinlikte, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler de Boğazda görsel şölene dönüşen gösteriler gerçekleştirdi.

Milli sporcu, 100 metre yatay anı dalışını tamamlamasının ardından, etkinlik alanı boğazda yer alan genç sporcular, gökyüzüne Ay Yıldızlı Şanlı Türk bayrağı logolu balonları uçurdu.

Vali İlhami Aktaş, Erken' e çiçek takdim etti ve genç sporcularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Erken, etkinlikte yer alan genç sporcuların kendisine eşlik etmesinden heyecan ve mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Çanakkale Valiliği’ nin himayelerinde Kordon Boyu' nda düzenlenen etkinliği, Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı "Kurtarma 13", Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polisi ekiplerince düzenlenen gösteriler renklendirdi.

Milli sporcu Birgül Erken' in dinamik apnea tekniğiyle 100 metre yatay anı dalışını izleyenlerin, kıyıda adeta nefesleri kesildi.

En Büyük Bayram ilan edilen., Cumhuriyet bayaımnı birg ün öncesinde greçekleşen etkinliğe ilişkin; Vali Aktaş,Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Efendiler yarın Cumhuriyeti kuruyoruz." dediği günün tam 100. yılında olunduğunu vurguladı.

Vali Aktaş, Erken'e teşekkür ederek, "Çok güzel bir ortamda cennet Çanakkale'mizde böyle bir etkinliğin böyle güzel bir havada yapılması bizleri ziyadesiyle memnun etti." ifadesini kullandı.

Birgül Erken ise; 100 genç sporcunun kendisine eşlik etmesinden heyecan ve mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bu sporcuların, Çanakkale'nin yetiştirdiği ve kendi alanında başarılar elde etmiş öğrenciler olduğunu anlatan Erken, "Tabii onlara rol model olmak anlamında, Cumhuriyet coşkusunu yaşatmak adına hep birlikte olduk. Umarım onların da yüreklerine dokunmuşuzdur. Bugün çok büyük bir gün, biz bugünden kutladık ve hava da müsaade etti. Müthiş bir tablo sergiledik. Çanakkale Valiliği himayesinde tüm paydaşlarımızla bu coşkuyu dalga dalga yaydık." dedi..

Gümrük Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen etkinliğe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür GökhanÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Erenoğlu, İl Emniyet Müdürü Selim Arıcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı Yüzbaşı Ercan Oran, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan, İl Sağlık Müdürü Gökhan Baştürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz ile sporcular, öğrenciler ve çok sayıda Çanakkaleli katıldı.

Haber Merkezi