Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen görevlerle adeta destan yazan Mehmetçiğe, katılmak üzere 116. Jandarma Eğitim Komutanlığında eğitim gören Jandarma erler, acemilik görevlerini tamamlayarak yemin ettiler. Çanakkale Jandarma Eğitim Merkez Komutanlığında düzenlenen tören Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Eceabat Kaymakamı Murat Çiçek, İl Protokolü, Şehit ve Gazi aileleri, Eceabat İlçe Muhtarları, Eceabat Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri ve asker aileleri katıldı.

 Saygı Duruşu, Istiklal Marşı ve Bayrağın göndere çekilmesi ile başlayan yemin töreninde bir konuşma yapan  116 Jandarma Eğitim Merkez Komutanı Albay Ufuk Yetiş “Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılının gururunu yaşadığımız bu günlerde, Çanakkale'nin, Çanakkale Destanının ve genç Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı, Çanakkale Ruhunun doğduğu, şanlı ecdadımızın kanıyla sulanmış şehitler diyarına eğitim alan tüm erlere başarılar diliyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından  Mehmetçikler ant içerek, birliğe ilk katılan askerler ile yapılan eğitimlerde başarı gösterenlere ve geçmişte askerlik hizmetini 116 Jandarma Eğitim Merkez Komutanlığında tamamlayan asker baba, dedelerine ödülleri verildi. Ödüllerin takdimi sonrasında gösterilere geçildi.  116 Jandarma Eğitim Merkez Komutanlığı Komando Eğitim Tatbikat Bölük Komutanlığınca tören sonunda yapılan tüfekli hareketler gösterisi izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Duygu Dolu Anlar Yaşandı

Yapılan gösterilerin ardından yemin eden Mehmetçikler,  törene katılan aileleri ile buluştu.  Türkiye’nin dört bir yanından gelerek bu mutlu ve gururlu tabloya şahit olmak isteyen aileler tören sonrası  çocukları ile bir araya geldiler. Duygu dolu anların yaşandığı buluşmanın ardından Mehmetçiğin sofrasına konuk olan aileler, jandarmanın mutfağında  karavan yiyerek erlerle hasret giderdiler.

 

Şerife Erdem