Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmakta ve bu tarihte çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. huzurevlerinde, okullarda ve çeşitli kurumlarda, yaşlıların sağlık durumlarına uygun özel müzik, dans, el işi etkinlikleri, sinema gösterimi, gezi gibi pek çok etkinlikler gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezinde de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.  Altın Yıllar Yaşam Merkezinde 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeni ile düzenlenen etkinliğe Belediye Başkan Vekili M. İrfan Mutluay ve merkez katılımcıları ile eğitmenler katıldı. Etkinlik, Mutluay ve merkez katılımcılarının 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü pastasını kesmesi ile başlarken, ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın kutlama mesajının okunması ile devam etti.
Etkinlikte söz alan Başkan Vekili Mutluay ise yaptığı açıklamada “Gençlik duygusunu taşıyan bu kadar insanı bir arada görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Büyük bir salgın döneminden geçtik ve bu nedenle merkezimizi bir süre kapalı tutmak zorunda kaldık. Ardından ülkemizi derinden sarsan 6 Şubat depremini yaşadık. Sonrasında ciğerlerimizi yakan yangınlar geldi. Artık bütün bu acılar son bulsun diyoruz. Bundan sonra gülerek, eğlenerek birlikte mutluluğa ortak olmak istiyoruz” dedi .
Sizinle Bir Araya Gelmekten Mutluyuz
Kıdemli kentliler ile bir arada olmaktan yaşadığı mutluluğu yineleyen Mutluay; “Önemli olan yaşınızın ne olduğu değil. Yaşadığınız her an, aldığınız her nefeste, bu toprakların kültürüne ve sanatına dair bir şeyler yapabiliyor, kendi yaşam kalitenizi arttırabilecek işler yapabiliyorsanız, o zaman mutlu olursunuz. Yaşamı da doyasıya yaşamış olursunuz. Altın Yıllar Yaşam Merkezimiz de bu konuda 10 yıldır sizin hizmetinizde. Sizleri burada sanatla, kültürle ve kendi ilgi alanlarınız ile buluşturuyor. Bu anlamda Çanakkale Belediyesi olarak sizlere burada hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 1 Ekim Dünya Yaşılar Gününüz kutlu olsun” dedi.
Başkan Vekili Mutluay'ın konuşmasının ardından etkinlik çeşitli ikramlar, müzik dinletisi ve danslar ile devam ederken, merkez katılımcısı kentliler bir arada keyifli bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşadı.
Şerife Erdem