Hem Cumhuriyetin ruhunda yatan Çanakkale Ruhunu anlamak, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin ön sözünün yazıldığı Çanakkale'yi üyelerine tantmak amacı ile asırlık köklerine yakışır bir Çanakkale gezisi düzenledi.
Eskişehir Ticaret Odası (ETO)  tarafından düzenlenen gezide ilk olarak Assos'u ziyaret eden üyeler, Aristo'nun, Homeros'un  varlığını hissettiler. Gezilerinde Ecdadı da unutmayan ve Çanakkale Destanının yazıldığı  Gelibolu Yarımadasını ziyaret eden üyeler duygu dolu anlar yaşadı.
Kimi annesini, kimi sevdiğini, kimi her şeyini geride bırkarak geldiği Çanakkale'de oluşturduğu Çanakkale Ruhunu yeniden hisseden ETO üyeleri, unutulmaz bir gezi gerçekleştirdiler. Üyeler şehitliklerde dua ederek anlatılan cephe anılarında ise duygu dolu anlar yaşadılar.
...................................................
 
ETO Üyeleri Çanakkale Gezisinde
Eskişehir Ticaret Odası  Yönetimi, odanın 130. kuruluş yıldönümü ve Cumhuriyetin 100. yılında üyelerine yönelik anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdiler. Oda Kuruluşunun yıldönümü ve Cumhuriyetin 100. yılı dolayısı ile Cumhuriyetin Önsözünün yazıldığı Çanakkale'ye bir gezi düzenlendi. Gezi kapsamında Çanakkale'ye gelen Oda Üyeleri Çanakkale Destanının Yazıldığı alanları gezerken duygu dolu anlar yaşadı.
Osmanlı Devleti’nden günümüze kalan en köklü ekonomi kuruluşlarından biri olan Eskişehir Ticaret Odası’nın 130. Kuruluş yıldönümü kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi. Oda tarfından düzenlenen en anlamlı etkinlik ise Çanakkale Gezisi oldu. Hem Cumhuriye'tin 100. yılına hem de Oda kuruluşunun 130. yılına yakışır bir gezi düzenleyerek Türkiye Cumhuriyetinin ön sözünün yazıldığı Çanakkale'ye gelen Eskişehir Ticaret Odası Üyeleri  ecdadı yad etti.  Bu anlamlı gezi için Eskişehir'den yola çıkan Ticaret Odası Üyeleri,  ilk günde antik liman Assos'u gezdiler.  Tarihi Assos ve Ayvacık'ın doğal güzelliklerini keşfeden üyeler, gezilerin ikinci gününde Çanakkale Şehitliğini ziyaret ettiler.  Rumeli Hamidiye Tabyaları, Namazgah Tabyası, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Conkbayrı ve 57 alay başta olmak üzere Gelibolu Tarihi Yarımadayı karış karış gezen üyeler ecdadı yad ettileri.
Çanakkale gezisine yönelik ve Eskişehir Ticaret Odasının tarihi hakkında bilgiler vererek anlamlı geziyi değerlendiren Eskişehir Ticaret Odası  Başkanı Metin Güler "Eskişehir Ticaret Odası 1893 yılında kurulmuş ve bu yıl itibari ile 130. yılını kıtluyoruz.  Bunu da hem meclis üyelerimiz hem de üyelerimizle  hem de kent ile beraber kutlamaya özen gösteriyoruz.  Bu yılımıza özel bir çok organizasyon yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.  Birinci amacımız tabi ki Eskişehir'e ekonomik anlamda katkıs ağlamak. İkincisi ise  çevredeki odalarla iş birliğimizi geliştirerek, hem kentimize, hem sanayimize hem de   tarımımıza katkı sağlamya çalışıyoruz" dedi.
Bu Anlamlı Yılda Çanakkale Ruhunu Hissetmek İstedik
Eskişehir Ticaret Odası  Başkanı Metin Güler, hem Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı hem de odanın 130. yılı olması dolayısı ile bu anlamlı yılda Çanakkale Ruhunu yeniden hissetmek istediklerini dile getirdiği açıklamadında "Çanakkale çok özel bir kent.  Özellikle 1. Dünya savaşında verilen o mücadele ile ülkemizin tüm bireyleri de burada olurken  Topyekün bir mücadele verildi. O yüzden  ben her seferinde söylüyorum, başta çocuklarımız olmak kaydıyla  Çanakkale herkes tarafından görülmeli ve burada yaşanılanları, verilen çetin mücadele herkeslerin bilmesi gerekiyor.   Neden? Çünkü geçmişimizi bilmemiz gerekiyor.   Çanakkale'de de önemli bir geçmiş var. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılı  hem bu yıla çok yakışacağı için hem de  Ticaret Odamızın Meclis üyeleri ve  eşlerimizle birlikte geldik bu geziye.  Neden Çanakkale'yi seçtik? Aramızdan Çanakkale'ye gelmeyenler, gezmeyenler vardı Çanakkale'yi. Kitaplarda aslında bir çok hikaye var, bir çok anlatım var. Ama burada asıl olan bir gerçek var  Çanakkale tarihini ve Çanakkale Ruhunu yaşamak" dedi.
Çanakkale Gezileri İçin Çalışmalar Yapacağız
Ayrıca her Çanakkale'ye geldiğinde Tarihi alanda gelişimleri gördüğünü de dile getiren Eskişehir Ticaret Odası  Başkanı Metin Güler, Çanakkale'ye gezilerin düzenlenmesi için çalışmalar gerçekleştirileceğini belirterek "Her geçen yıl  müzeleri ile  altyapısı ile birlikte bölgenin daha  anlaşılır hale getirildiğini görüyorum.  Benim Çanakkale'ye 10. gelişim her halde ve her gelişimde yeni bir şey öğreniyorum bu da beni sevindiriyor. Çanakkaleliler ve çevre illerdeki vatandaşlar bura biliyor ama ülkemizin her tarafından özellikle çocuklarımızın burayı bilmesi çok kıymetli.  Döner Dönmez de oda olarak burayı gezmekle ilgili bir takım girişimlerde bulunacağız özellikle Milli Eğitimle görüşmelerimiz olacak.  Burada hem dostlarımız hem de  Çanakkale Halkı tarafından Çok İyi ağırlandık.  Bu anlamda Çanakkalelilere teşekkür ediyorum" dedi.
Her Geldiğimde Duygulanıyorum
Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre Demir ise Çanakkale'ye daha önce de geldiğini ve destanın yazıldığı bu topraklara  her geldiğinde duygulandığını dile getirerek "Biz Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladışımız gibi Eskişehir Ticaret Odasının da  130.  yılını kutluyoruz.  Dolayısı ile Biz de Çanakkale'ye gelerek daha önce Çanakkale'yi gezmeyen üyelerimizle bu destanı hissetmek ve Çanakkale Ruhunu taze tutmak açısından  bu geziyi düzenledik. Bir çok üyemiz buraya daha önce de geldi. Ben de 3 defa geldim. Ama her geldiğimizde yeni bir şey öğrendiğimiz ve her geldiğimizde duygulandığımız  bir ecdadın şehit düştüğü, ama bir milletin de yeniden doğduğu bu bölgeye gelerek  tüm bilgilerimizi taze tutmaya çalışıyoruz" dedi.
Köklü bir geçmişe sahip 130 yıllık Eskişehir Ticaret Odası üyeleri Çanakkale'de kaldıkları üçüncü günde ise Çanakkale Merkezi gezdiler. Çanakkale Merkezdeki Aynalı Çarşı, Troya Atı, ve Merkezdeki müzeler başta olmak üzere Çanakkale merkezi de gezdikten sonra Eskişehir'e geri döndüler.
 
Cuma Deren