101. Kurtuluş Yıldönümü büuük bir çoşkuya sahne oldu.
 Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile başlayan kurtuluş savaşında düşmanı yurttan kovmak için büyük bir mücadele veren Ayvacık, 101 yıl önce 21 Eylül'de ilçeyi düşmandan temizlemişti.  Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Ayvacık'ın düşman işgalinden kurtuluşu bu yıl da gerçekleştirilen törenlerle büyük bir coşkuya sahne oldu. kurtuluşun yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen  İlk program çelenk sunma programı oldu.  Ayvacık Atatürk Kültür Parkı'nda düzenlenen törende, Ayvacık Kaymakamı Salih Sak, Garnizon Komutanı Yarbay Fatih Şahin, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, daire amirleri, protokol üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Tören, Ayvacık Kaymakamı Salih Sak, Garnizon Komutanı Yarbay Fatih Şahin, ile Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, Atatürk anıtına  çelenk bırakması ile başladı. Saygı ve İstiklal marşının ardından    Atatürk Kültür Parkı’ndan başlayarak Ayvacık çarşı içinden devam edilerek, Ünal caddesine kadar Ayvacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bandosu eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi. Ardından Ünal Caddesi üzerinde kutlama programı devam etti. Burada düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, “Ayvacık ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıl dönümüdür. Bu özel günde, milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla verdiği mücadeleyi anıyoruz. O yıllarda gösterilen azim ve kararlılık, bağımsızlık aşkının ne kadar büyük olduğunu göstermiştir. Kurtuluş Savaşı’nın zorlu dönemlerinde Ayvacık halkının da verdiği destansı mücadele, bugün hür ve bağımsız yaşamımızın temel taşlarından biridir. Hem cephe hattında savaşan milislerin fedakârlığı hem de sivil halkın destansı direnişi, Ayvacık’ın kurtuluşunu mümkün kılmıştır. Bu tarih Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin sadece büyük savaş meydanlarında değil tüm köylerde, kasabalarda ve şehirlerde verildiğinin bir kanıtıdır" dedi.
Milli Birliğin Ne Kadar Büyük Bir Güç Olduğunu Hatırlattı
Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, konuşmasının devamında "Milletimiz vatan sevgisi ve bağımsızlığından taviz vermeden, tüm olumsuz şartlara ve imkânsızlıklara rağmen ordusuyla tek vücut olmanın verdiği güçle eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir. Bugün Ayvacık’ın kurtuluşu bize milli birlik ve beraberliğin ne kadar büyük bir güç olduğunu hatırlatmalıdır. Biz Edirne’den Hakkâri’ye, İzmir’den Van’a kadar; ay yıldızlı bayrak altında Anadolu’yu yurt tutan büyük Türk milletiyiz!101 yıl önce vatan müdafaası için birleşen yüreklerimiz, bugünde aynı sevdayla, aynı ruhla, aynı inanç ve kararlılıkla, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yüceltmek için çarpmaktadır. Tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.Ayvacık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyor, siz hemşehrilerime en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
Kutlama töreni, halk oyunları gösterimi ve şiirlerin okunmasıyla son buldu. Tören sonunda toplu sünnet şöleni yapıldı. Sünnet çocukları palyanço ve gösterilerle eğlendi.
 Şerife Erdem