1 Milyondan fazla kişinin etkinliklere katıldığını belirten ve festivalin amacına ulaştığını dile getiren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir  "yaklaşık 1 Milyon kişi bu festivale gelmiş, gitmiş ve bu festivalle ilgilenmiş. Çanakkale'nin Merkez nüfusunu göz önüne aldığımız zaman bu çok büyük bir rakam.  Yani biz Çanakkale'de dokunmadığımız  hiç kimse kalmamış demektir.  Bizim de amacımız buydu" dedi.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ve Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı tarafından koordine edilen Troya Kültür Yolu Festivali 9 Eylül Cumartesi günü başlayıp 17 Eylül günü sona erdi. 9 gün süren festivalde 40 farklı mekanda 500’den fazla etkinlik gerçekleştirildi. Konserlere 530 bin, çocuk etkinlikleri ise 63 bin katılım gerçekleşti. Açık hava etkinliklerin dışında salon ve kapalı alan etkinliklerini 34 bin katılımcı ziyaret etti. Ferhat Göçer, Resul Dindar, Uğur Aslan, Sinan Akçıl,  Gökhan Tepe, Murat Dalkılıç ve  Simge Sağın başta olmak üzere ünlü sanatçıların da yer aldığı festivalde Çanakkaleliler doyasıya eğlenmişti.
 
17 Eylülde sona eren festival ile ilgili bilgi veren Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "Troya Kültür Yolu Festivali için Çanakkale halkına gönülden çok teşekkür ediyoruz.  Çanakkale halkı Troya Kültür Yolu Festivaline sahip çoktı ve Çanakkale bu festivali çok sevdi. Festival kapsamı sürecinde Çanakkale'deki herkes bu festivalde kendinden bir şey buldu.  Herkes mutlaka seveceği bir etkinliğe geldi.  Her halde bu festival kapsamında gerçekleştirilen etkinliklere gelmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum.  03 yaştan 100 yaşa kadar  herkesin sevebileceği etkinliklere ev sahipliği yaptık.  Çocuklar için yaptığımız oyunlar, tiyatrolar anne babalar ve çocuklar tarafından çok beğenidi.  Resim sergileri, konserler, yarışmalar  çok beğenildi. hem seçilen yerlerin isabetli olması, hem de hava koşullarının çok iyi olması  ve organizasyonun sağlıklı bir şekilde yürümesi  festivalin iyi geçmesine vesile oldu.  Ama en önemlisi de Çanakkale halkının, Çanakkale'ye yakışır bir şekilde  etkinliklere gelmesi oldu" dedi.
Çanakkale Bu Festival İçin Birleşti
Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bu festivalin sağlıklı yapılması için Kamu kurumları ve STK'ların da bir araya gelerek birleştiğini belirterek "Bu festival ile alakalı Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve sayın Bakanımıza gönülden teşekkür ediyoruz.   Geçtiğimiz yıl yapılan Troya Kültür Yolu Festivali çok beğenilmişti.  Bakanımızla Çanakkale için ne zaman bir araya gelsek  Çanakkalelilerin bu festivali tekrar yapılmasını arzu etmişlerdi. Bakanımız da bu festivalin seneye tekrar olacağını belirterek festival bu yıl da gerçekleştirildi.  geçtiğimiz yıa bakarak daha geniş ve güzel bir festival yaşamış olduk. Bu festival için Çanakkale'deki kamu kurumları, STK'lar çok destek oldu.  Yani Çanakkale bu festival için bir araya gelerek birleşti.  Burada Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı olarak bir çok büyük efor sarf ettik.  Çünkü koordinasyon bizdeydi. Bu anlamda mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.
Troya Kültür Yolu Festivali Amacına Ulaştı
Çanakkale'deki kurumların festivale büyük destek verdiğini belirterek, destek veren kurumlara tek tek teşekkür eden Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Troya Kültür Yolu Festivalinin aömacına ulaştığını belirterek  "Çanakkale valiliğimiz ve Valilik bünyesindeki bütün kurumlar  bu festivale çok destek verdiler.  Valiliğimiz başta olmak üzere Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz,  sağlık müdürlüğümüz, jandarmamız, emniyetimiz  büyük destek verdi onlara teşekkür ediyorum.   Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz festivalin bir parçası oldu.  Elinde imkanı olan bütün akademisyenler  katkı verdi ve ÇOMÜ'nün de o kurumsallaşmış, tecrübe edinmiş farkını  görmüş olduk. Dolayısı ile ÇOMÜ ailesine ve akademisyenlere teşekkür ederim.  Bu festivalde desteğini gördüğümüz Çanakkale Belediyesine  de teşekkür ediyoruz.  Kısacası Çanakkale'de Troya Kültür Yolu Festivali amacına ulaşmış oldu" dedi.
Ayrım Olmadan Herkes İstediği Etkinliğe Katıldı
 Festival'de ayrımların yapılmadığını, protokolün bile olmadığı ve herkesin istediği etkinliğe katılabildiği bir festival organizasyonu olduğuna da dikkat çeken Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "Biz bu festivali yaparken, sanat üzerinden, kültür üzerinden  insanları bir araya getirmeyi amaçlamıştık. Toplumun ortak değerleri olan  müzik ve kültür etkinlikleri tam da amacına ulaştı.  Herkes bu festivale iştirak etti.  Festivalde herhangi bir ayrılık gayrılık, her hangi bir kavga görültü, hatta her hangi bir protokol olmadan  herkes eşit bir şekilde festivale gelip  istediği etkinliğe  katılma imkanına sahip oldu" dedi.
Uluslararası Farkındalığı Arttırdı
Kültüryolu festivaline yapılan katılımlar ve basında yer alması ile uluslararası farkındalığı da arttırdığını belirten Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "Aslında bu Kültür Yolu Festivalleri, uluslararası farkındalığı da arttırdı.  Festivalin amaçlarından bir tanesi de zaten bu.  Biz Çanakkale'de 9 gün boyunca  hem Çanakkaleliler olarak iyi bir festival yaşadık, hem de Türkiye'nin gündemine oturduk. Çünkü bu festivalin bilgilendirmeleri ve tanıtımları tüm Türkiyede oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın kurduğı Türkiye Tanıtım Ajansı da  bu festivalin bir parçası oldu. Türkiye tanıtım Ajansı şu anda tüm dünyada tanıtım yapan bir kurum  dolayısı ile  9 gün boyunca  Çanakkalede yaşanan güzellikler Türkiye ve dünyaya tanıtılmış oldu.  Tanıtım anlamında da festival amacına ulaşmış oldu.  Geri dönüşüm anlamında da farklı yerlerden 'Ne kadar güzel etkinlikler yapıyorsunuz' diye bizi arayanlar oldu" dedi.
Festival Ölü Sezonu Canlandırdı
Kaşdemir, Festivalin Çanakkalşe'ye ekonomik canlılık da getirdiğine dikkat çektiği açıklamasında "Festivalin bir başka amacı da ekonomik canlılığın getirilmesi.  tabi ki kültür, sanat, müzik olacak ama  bir taraftan da şehre katma değer üretmesi gerekiyor.  çok değişik fikirler olabilir ama, festivalin tarihine baktığımız zaman  festival tarihi, tam Çanakkale'de yazlıkçıların, turistlerin döndüğü,  ama üniversite öğrencilerinin de gelmediği  bu ölü sezon dediğimiz  ara sezonde bir takvim oldu.   o açıdan baktığımızda hem esnaf, hem ticaret erbapları  festival tarihini çok ulumlu buldu.  Alış verişin azaldığı bu dönemde festival ile birlikte Çanakkale'ye bir hareketlilik geldi.  Dolayısı ile festivalin ekonomik ve ticari boyutu Çanakkale'ye iyi geldi" dedi.
Senaye Tekrar Olacak Mı?
Festivalin seneye de tekrar yapılıp yapılmayacağı ile ilgili de bilgiler veren Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "Bu festivali çok seven isanlar , yine aynı soruyu sormaya başladılar. 'Başkanım bu festival seneye tekrar olacak mı?' diye. Burada tekrar ifade ediyorum. Yani Bakanımızla  konuşmuş olmanın rahatlığıyla ifade ediyorum Troya Kültür Yolu Festivali seneye tekrar olacak" dedi.
Simge Sağın Konseri Çanakkale Tarihinin En Kalabalık Etkinliği Oldu
Kaşdemir "Hamidiye tabyalarına her gün on binlerce insan geldi.  Çocuk oyunları ile başlayan süreç, akşam konserlerle son buluyordu.  günlük 50-55 bin insan tabyalara gelip gidiyordu.  Festivalin 8. gününde yani Simge Sağın Konserinde  Çanakkale tarihinin belki de en kalabalık etkinliği oldu.  Ve Hamidiye Tabyaları 100 bin kişiye ev sahipliği yaptı.  Sandalyesini, içeceğini, yiyeceğini alan Çanakkaleliler etkinlik alanına geldiler ve bu 100 bin kişi herhangi bir taşkınlık yaratmadan çok nezaketli bir şekilde etkinliklerden ayrıldılar.  Bu anlamda Çanakkale halkı örnek bir durum sergiledi.  Bu anlamda Çanakkale Halkına gerçekten çok teşekkür ediyoruz.  100 bin kişi kapalı bir mekana gelip nezaketli bir şekilde ayrıldılar  ve Çanakkale halkı kendine yakışanı yaptı" dedi.
1 Milyon Kişi Etkinliklere Katıldı
Festivale katılanların rakamlarını da paylaşan Tarihi Alan Başaknı İsmail Kaşdemir "Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen konserlere  530 bin,  çocuk etkinliklerine 33 bin,  Açıkhava etkinlikleri dışında salon ve kapalı alanlarda gerçekleştirilen etkinliklere 34 bin  kişi ziyaret etmiş.  Bu sayıya baktığımızda 980 bin ve 1 milyon arasında bir ziyaretçi ağırlamışız.  Yani yaklaşık 1 Milyon kişi bu festivale gelmiş, gitmiş ve bu festivalle ilgilenmiş. Çanakkale'nin Merkez nüfusunu göz önüne aldığımız zaman bu çok büyük bir rakam.  Yani biz Çanakkale'de dokunmadığımız  hiç kimse kalmamış demektir.  Bizim de amacımız buydu.  Çanakkale'de erkek, kadın, genç, yaşlı, opera seven, müzik seven  yani kısacası Çanakkale'de yaşayan herkese dokunmak istiyorduk ve amacımıza ulaştık" dedi.
Hamidiye Tabyaları Adeta Millet Bahçesi Oldu
Yapılan etkinliklerle Çanakkale'nin buluşma noktası haline gelen Hamidiye Tabyalarının önemine de değinen Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "Bundan sonraki süreçlerde de Hamidiye Tabyalarının ne kadar isabetli bir  yer olduğu ortaya çıktı. Çünkü bu tabyaların  eski halini Çanakkalelilerin bir çoğu bilir.  Burası restore edilmeden önce gerçekten kötü bir durumdaydı. İnsanların geçmeye korktuğu bir yer halindeyken , burası Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve hükümetimiz tarafından restore edilerek  şu anda şehrin merkezi haline geldi.  Tabiri caizse burası bir millet bahçesi oldu.   Her türlü etkinliğin kolayca yapılabildiği, çocukların güvenle oynayabildiği, insanlarımızın güvenle gezip spor yapabildiği  bir yer haline geldi. Yani  Hamidiye Tabyaları Çanakkale'nin Merkezi olmuş oldu" dedi.
Cuma Deren-Şerife Erdem