Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde yeni açılan branşlardan biri olan Çocuk Kardiyoloji polikliniği Çanakkale'de bulunan hastalar  hizmet vermeye başladı. Çocuk Kardiyoloji UzmanıDr. Derya Aydın'ın da hekim kadrosuna dahil olması ile poliklinikte hizmetler güçlendirildi.  Zonguldak doğumlu Olan Dr. Derya Aydın, 2011 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Pediatri Uzmanlık Eğitimini 2016 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayan Uzmanımız yine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Pediatrik Kardiyoloji üzerine yan dal uzmanlık ihtisasını tamamladı.
Göreve Başladığı Çanakkale Devlet Hastanesinde hasta kabulüne başlayan ve ayağının tozu ile bir açıklam ayapan ve  0-18 yaş aralığındaki bebek ve çocukların anne karnındaki gelişiminden itibaren kalp hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı olan Pediatrik Kardiyoloji hakkında bilgi veren Uz. Dr. Derya Aydın “  Çocuk Kardiyoloji branşında anne karnındaki bebeğin kalbinden başlayarak, 18 yaş bitimine kadar olan fetüs, bebek, çocuk ve ergen kalp hastalıklarının tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır. Bu hastalıklar arasında daha çok doğuştan kalp hastalıkları (delikler, darlıklar), sonradan gelişen kalp hastalıkları (romatizmal kapak hastalıkları, enfeksiyöz hastalıklar) ve kalp ritmi bozuklukları bulunmaktadır.  Bebeklerde ve çocuklarda kalp ve damarların yapısal ya da fonksiyonel hastalıklarının ortak bir takım belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler hekim tarafından değerlendirilmeli, belirtiler bir hastalığa aitse bunun teşhisi yapılmalı ve tedavisi uygulanmalıdır. Çocuklarda kardiyovasküler hastalıkların belirtileri şu şekildedir:Ağlarken ya da normal zamanlarda morarma,  Sık ve kesik nefes alıp verme, solunum güçlükleri, Çabuk yorulma ve halsizlik şikayetleri, hareket ederken zorlanma, Baş dönmesi ve bayılma, Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları,  Kalpte üfürüm, Çarpıntı hissi, Göğüs ağrısı, Çocuklarda yüksek kan basıncı, hipertansiyon,  Kilo alamama, yaşıtlarından fiziksel olarak geri kalma, Gelişme bozuklukları
Çocuk kardiyolojisi bölümünde teşhisi ve tedavisi yapılan başlıca hastalıklar şunlardır: Doğumsal kalp hastalıkları, Üfürüm,  Ritim bozuklukları,  Kapak hastalıkları, İnfektif endokardit Çocuk kardiyolojisi bölümünde uygulanan başlıca tanısal yöntemler; kalp elektrokardiyografisi(EKG), holter, telekardiyografi, ekokardiyografi (EKO) ve efor testidir” diye belirtti. Hastanemizde yeni başlayan uzmanımıza hayırlı olsun dileklerini ileten Başhekim Op. Dr. Hasan Keser, amaçlarının halka en iyi hizmeti vermek olduğunu ifade ederken her geçen gün artan hekim ve personel sayısının yanı sıra, son teknoloji tıbbi cihazlarımızla en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz" dedi.
Haber Merkezi