Sabah törenlerin ardından akşam saatlerinde gerçekleştirilen Fener Akayına binlerce Çanlı vatandaş katılırken, gecenin finalinde Eksialtı gençlik  konseri ilecoşku tavan yaptı.
Türk  Savaş Tarihinin en büyük muharebelerinden biri olan Büyktarruz veya diğer adı ile  Başkumutanlık Muharebesi sonrası zafer kazanan Türk Ordusu, Anadolu'yu  Yunan işgalinden kurtarmayı başarmıştı. Kurtuluş mücadelesinin en önemli savaşlarından biri olan Başkomutanlık Meydan muharebesinin 101. yıldönümü olan 30m Ağustos zafer Bayramı tüm yurtta coşku ile kutlandı.  Çanakkale'de ise ayrı bir coşku vardı.
Fener Alayı ve Gençlik Konseri
Coşkunun tavan yaptığı  İlçede gündüz resmi törenler ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde ise fener alayı gerçekleştirildi. Çan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen fener alayına binlerce kişi katıldı.  Bando Troya'nın müzikali ile Atatürk Şehir Meydanında toplanan 7'den 70'e binlerce kişi ellerinde fenerler ve türk bayrakları ile marşlar  söyleyerek ve sloganlar atarak Çan Kordon alanına kurulan sahneye kadar yürüdüler. Burada da Eksialtı  grubu tarafından  düzenlenen konser gerçekleştirdi. Birbirnden güzel şarkıların seslendirildiği konser coşkusu yaşandı.  Çan Belediye Başkan Vekili Harun Arslan yaptığı açıklamada "Tarihinden aldığı meşaleyi, aydınlık yarınlara ulaştıran biz cumhuriyetin bekçisi gençler!Coşkumuz, heyecanımız ve inancımız ile sokaklarda; al bayrağın gölgesinde ecdada olan saygımız ile meydanlardayız" dedi.
 
Şerife Erdem