'Cumhuriyet’in 100. Yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü adım adım takip ediyoruz' düsturundan yola çıkarak hazırlanan 'Mustafa Kemal Yolu' yapımına başlandı.
Çanakkale Savaşlarında Yarbay olarak görev Aldığı Anafartalar zaferinin ardından tarih sahnesine çıkan Mustafa Kemal Atatürk,  Çanakkale Cephesinde bir çok alanı da gezerek mevziden mevziye koştu.  Tarihin en büyük Komutanlarından biri olan Atatürk'ü Çanakkale'de anmak ve Çanakkale cephesinde yaptıklarını ziyaret.ilere aktarmak amacı ile Tarihi Alan Başkanlığı tarafından 'Mustafa Kemal Yolu' projesini hayata geçiriyor.  Atatürk’ün Çanakkale Muharebeleri’ndeki rolünü daha iyi anlatmak, bilinirliğinin arttırılması ve savaş anlatımının kapalı alandan çıkıp savaşın yaşandığı alanlara yönelik mekansal düzenlemeler devam ediyor.
Bu amaca yönelik mekânsal düzenlemeler yapılması, bu alanların hikayelerinin ziyaretçilere çeşitlendirilerek sunulması için Atatürk’ün Çanakkale'ye intikalinden başlanarak harp sahasında izlemiş olduğu rotanın tarihsel veriler doğrultusunda ziyaret rotası olarak düzenleniyor.  Mustafa Kemal Atatürk’ün 25 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye gelip, 19. Tümen Karargahı’nı Maydos’ta kurmasıyla başlayan ve Bigalı, Kemalyeri, 180 Rakımlı Tepenin Güneyi, Düztepe’nin Güneyi ile Çamlıtekke’de kurmuş olduğu karargahları izleyen rotayı deneyimleme fırsatını ziyaretçiye sunan proje, Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki rolünü anlatarak, Kara Savaşlarının önemine dikkat çekecektir. Ayrıca turizm alanında açtığı çeşitlilikle gelen ziyaretçiyi alternatif rotalar keşfetmeye yönlendirerek yürüyüş rotalarının ihyaları konusunda çarpan etkisi yaratılacak.
Çanakkale Ruhu Daha Yakından Hissedilecek
Yapılan Çalışmalara ilişkin bir açıklama yapan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir "Bu güzergah, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'ye ilk adım attığı 25 Şubat 1915 tarihinden itibaren, 289 gün boyunca nerede yürüdüyse, nerede karargah kurmuşsa, nerede askerleriyle beraber düşmana karşı koymuşsa bütün o noktaları içeren bir güzergah olacak. Gazi Mustafa Kemal'in Mehmetçik ile ve silah arkadaşlarıyla yürüdüğü bu yollarda Türk milletinin evlatlarıyla beraber yürüyerek Çanakkale ruhunu daha yakından hissetmek, buradaki kahramanlığı, fedakarlığı daha iyi aktarmak istiyoruz"  dedi.
Atatürk’ün Çanakkale Savaşlarında izlediği yolu yürümek için yola çıkıp 'Mustafa Kemal Yolu' Projesi  hayata geçiriliyor. 'Mustafa Kemal Yolu projesi ile Atatürk’ün Çanakkale Muharebelerindeki rolünün anlatılması, Çanakkale Muharebelerinin bilinirliliğinin artırılması, savaş anlatımlarının kapalı alanlardan çıkarılıp savaşın yaşandığı alanlara yönelik mekânsal düzenlemeler yapılması, bu alanların hikayelerinin ziyaretçilere çeşitlendirilerek sunulması için Atatürk’ün Çanakkale'ye intikalinden başlanarak harp sahasında izlemiş olduğu rotanın tarihsel veriler doğrultusunda ziyaret rotası olarak düzenlenmesi amaçlanıyor.
Mustafa Kemal’in 25 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye gelip, 19. Tümen Karargahı’nı Maydos’ta kurmasıyla başlayan ve Bigalı, Kemalyeri, 180 Rakımlı Tepenin Güneyi, Düztepe’nin Güneyi ile Çamlıtekke’de kurmuş olduğu karargahları izleyen rotayı deneyimleme fırsatını ziyaretçiye sunan proje, Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşlarındaki rolünü anlatarak, Kara Savaşlarının önemine dikkat çekecektir.
Araçlı Tur: Çocuklar ve gençler için kurgulanan rotadır. 17 km’lik gerçek rotanın çocukların gezebileceği ölçeklere göre uyarlanmış, maket formunda versiyonudur. Bigalı Köyü’nün batısında, 19. Tümen Karargahı’nın kurulmuş olduğu lokasyonda bulunan değirmenin restorasyonu yapılarak buranın “Savaş Oyunları Alanı” olarak düzenlenmesini içerir. Keşfetmeye olanak sağlaması, beden ve zihni aynı anda çalıştırmaya yönelik kurgulanması amaçlanmıştır. Yürüyüş Rotası: 16-55 yaş aralığındaki ziyaretçileri hedefler. Bu rotada kendi içinde iki öneride bulunulmuştur. Yaklaşık 15 km olan ilk yürüyüş rotası; ziyaretçilerin araçlarını Kocadere Kamp Alanına park etmesiyle başlar, Bigalı Deresi boyunca yürünerek İsimsizdere-Ayazmadere, Matikdere, Kocaçimentepe, Conkbayırı, 9 No.lu Siper, Düzdetepe, 180 Rakımlı Tepe, Kemalyeri, Mübarekdere Şehitliği hattını izleyerek Kocadere Köyüne oradan da Kocadere Kamp Alanına ulaşır. Nihayetinde rota Bigalı köyündeki değirmende son bulur. Konaklamalı Ziyaret: Bölgeyi hem bir turizm seçeneği hem bir kültür zenginliği olarak konumlandırmayı amaçlayan konaklamalı ziyaretler ile ziyaretçilerin bölgede daha uzun süre zaman geçirmelerine olanak sağlamak; bölgenin marka değerini artırmak ve ekonomik olarak bölgeye katma değer oluşturmak amaçlanmaktadır. Dağcılık kulüpleri, hiking grupları, üniversite öğrencileri için kurgulanmıştır. Konaklamalı ziyaretçiler Kocadere Kamp Alanını kullanabileceklerdir.
 
 
Burcu Erdal