Meydan güvenlik çemberi ile sarılırken ilk işlem ise Atatürk heykelinin sökülmesi oldu.
Çanakkale Belediyesi tarafından, kentin en önemli açık kamusal alanlarından biri olan  resmi törenler başta olmak üzere pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapan Cumhuriyet Meydanı'nda hem Çanakkale  tarihi dokusuna saygılı hem de sosyal, kültürel ve sanatsal aktivitelere olanak sağlayacak şekilde yeni düzenlemeler gerçekleştirilecek. Kent Meydanı, yapılan düzenlemeler ile birlikte yeni ve işlevsel bir görünüm kazanacak. Cumhuriyet Meydanı için Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan ve yürütülen çalışmalar kapsamında; 24 Ekim 2022 tarihinde “Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu” kararı ile mimari avan proje onaylanırken, ardından hazırlanan uygulama projeleri ile birlikte Meydan, 1. Etap çalışmalarına hazır hale getirildi.  Geçtiğimiz gün meydanda incelemelerde bulunan belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapılacak dönüşüm hakkında bilgiler almıştı. İncelemelerin ardından dönüşüm başladı.
Meydandan  İlk Atatürk Heykeli Kaldırıldı
Meydan düzenlenmesi çalışmaları kapsamında güvenlik çemberleri oluştururken Atanın sağlığında yapılan heykellerden biri olan Atatürk Heykeli daha sonra  tekrar kullanılmak üzere kaldırılan ilk nesnelerden biri oldu. 1. Etap proje alanı mevcut Meydana ilave edilen alanlarla birlikte yaklaşık 5 bin 550 metrekarelik alanı kapsarken, çalışmalar doğrultusunda,  Cumhuriyet Meydanı'nın İskele Meydanı,  sık kullanılan arteri olan Demircioğlu Caddesi ve Muammer Aksoy Parkı ile sirkülasyon bağının güçlendirilmesi hedefleniyor.
Proje kapsamında, mevcut meydan alanında yıpranan zemin kaplamaları yenilenerek, tasarımda süreklilik, yönlendirme ve dinamizm algısı yaratması amacıyla zemin kaplamaları organik bir formda kullanılacak. Meydanda sert zemin etkisini yumuşatmak amacıyla, yeşil çim alanlar oluşturulacak ve tercih edilen her dem yeşil bitkiler ile yeşil dokuda süreklilik sağlanacak. Meydan içerisinde oturma alanları oluşturulacak ve çevresi bitkilendirme ile gölgelendirilecek. Cumhuriyet Meydanı içerisinde bulunan Atatürk Heykeli'nde de düzenlenmeler yapılacak. Projenin başlaması ile yaklaşık 4 ayda tamamlanması bekleniyor.
 
Şerife Erdem