Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma Geliştirme ve Tanıtma Derneği’nin Ezine Peyniri’ne Avrupa Birliği coğrafi işaret tescili için yaptığı başvuru kabul edilerek askı süreci başlatıldı. Üç aylık askı sürecinde, Ezine Peyniri’ne AB’den coğrafi işaret verilmesi için herhangi bir itiraz gelmez ise, Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret almış ilk peyniri olacak.
Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma Geliştirme ve Tanıtma Derneği Başkanı Ali Öztürk, Avrupa Birliği (AB) Bülteninde 3 ay sürecek ilan aşamasının tamamlanmasıyla Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla tescil edilecek olan Çanakkale’mizin meşhur Ezine Peyniri’nin AB'de tescilli coğrafi işaretler arasında yerini alacağını kaydetti.  Başkan Öztürk, Ocak ayında müracaatta bulunulan Kaz Dağlarının bol oksijeni ve zengin bitki örtüsüyle beslenen koyun ve keçilerin sütleriyle yapılan Ezine peyniri’nin Türkiye'nin AB Komisyonu nezdinde en kısa süre içinde yayımlanan coğrafi işaret başvurusu ve Türkiye’nin ilk peyniri olduğunun altını çizdi.
Coğrafi işaretli Ezine Peynirine AB’den coğrafi işaret alınmasında son aşamaya gelinmesi ve askı sürecinin başlamasından mutluluk duyduklarını belirten Başkan Ali Öztürk, “Bizler Ezine Peynirciler Derneği Yöneticileri olarak, Ezine Peynirimiz için inançla bu yola çıktık. AB’ye yaptığımız başvuruda son üç aylık sürece geldik. AB tarafından askı süreci başladı. Eğer bu üç aylık süre içinde herhangi bir itiraz gelmez ise Ezine Peyniri, AB’den coğrafi işaret almayı başarmış ilk ve tek Türk Peyniri olacak. Aynı zamanda Ezine Peynirimiz, Çanakkale’mizin AB’den coğrafi işaret almayı başarmış Bayramiç Beyazından sonra ikinci ürünü olacak.  AB Coğrafi İşaret Tescil sürecinde bizlere destek olan Adres Patent’e, YÜCİTA’ya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne, Ezine Belediyesi’ne, Çanakkale Ticaret Borsası’na, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Değerli Milletvekillerimize ve Sayın Valimize teşekkürlerimizi sunuyoruz ”dedi. 
"Ezine Peynirimizi Tüm Dünya Tanıyacak"
Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz konuya ilişkin olarak " Bu olumlu gelişme bizleri son derece memnun etmiştir. Ezine Peynirimizin AB Coğrafi İşaret Tescili alması, Ezine Peynirimizin uluslararası piyasalarda pazarlamasını kolaylaştırırken, dünya çapında ‘Ezine Peyniri’ ismiyle diğer peynirlerden ayırt edilerek koruma altına alınması ve fiyat istikrarı açısından büyük önem taşıyor.  Birliğimiz öncülüğünde Çanakkale Ticaret Borsası olarak çok daha fazla ürünümüzün coğrafi işaret tescili alması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Topraklarımızın, kültürümüzün ve geleneklerimizin mirası olan coğrafi işaretlerimize sahip çıkarak, ürünlerimize özellikle AB coğrafi işaret tescili alınması Ülke ve Çanakkale olarak hepimizi gururlandırmaktadır” dedi.
 
Haber Merkezi