Erişme zorluğu olan hastaların kapısından girdikleri andan itibaren DİSMER binası içinde herhangi bir zorlukla karşılaşmadan her noktaya erişebilmeleri anlamına gelen bu belge Çanakkale’de ilk kez bir sağlık kuruluşuna verildi. Binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olması anlamına gelen “Erişilebilirlik” aynı zamanda herkesin, istediği her yere ve her hizmete bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesi niteliğini taşıyor.
Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlgi Tosun, ÇOMÜ DİSMER Başhekim V. Dr. Öğr. Üyesi Celal Genç, Merkez Müdürü Aşkın Güvemli ve İnşaat Mühendisi Salih Zeki Aydın, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu’nu makamında ziyaret ederek “Erişilebilirlik Belgesi"ni takdim ettiler.
Bu belgenin; engelli bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak ve onlara daha kaliteli bir hizmet sunmak için gerekli olan standartların yerine getirildiğini gösterdiğini söyleyen ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu sözlerine şöyle devam etti “Fakültemiz ve merkezimiz, engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan fiziksel, teknik, idari ve eğitsel altyapıyı sağlamıştır. Engelsiz kliniği, engelli bireylere özel olarak tasarlanmış ve donatılmıştır. Merkezimizin internet sitesi, engelli bireylerin online randevu almasını, haklarını ve sorumluluklarını öğrenmesini, mutlu hasta tanıtım filmini izlemesini ve sizi dinliyoruz formunu doldurmasını sağlayacak şekilde erişilebilir kılınmıştır. Merkezimizin personeli, engelli bireylerle iletişim kurmak ve onlara en iyi hizmeti vermek için gerekli olan eğitimleri almıştır.”
Bu başarının, Diş Hekimliği Fakültesinin ve Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezinin engelli haklarına verdiği önemin ve toplumsal sorumluluk bilincinin bir göstergesi olduğunu ifade eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, belgenin alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek “Engelli bireylerin yaşam kalitesini arttırmak için yaptığınız çalışmaların devamını diliyorum. ÇOMÜ olarak, engelli haklarının savunucusu olmaya ve engelsiz bir üniversite oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.
ÇOMÜ DİSMER Başhekim V. Dr. Öğr. Üyesi Celal Genç, konuyla ilgili şunları dile getirdi: Çanakkale ilinde Erişilebilirlik belgesi alan ilk sağlık kurumu olmanın gururunu yaşıyoruz. Erişilebilirlik tüm vatandaşlarımızın eğitim, sağlık ve rehabilitasyon gibi ihtiyaçlarını giderme yanında toplumsal yaşama dahil olabilmenin en temel gerekliliklerindendir. Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti veren bir kurum olarak erişim güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetine rahat bir şekilde ulaşabilmesi çok önemsediğimiz bir husus. Sonuçta hepimiz bir engelli adayıyız ve erişim ile ilgili sıkıntıları hepimiz günün birinde yaşayabiliriz. Bu anlayışla, hiçbir vatandaşımızın erişim güçlüğü yaşamadan kurumumuzda sağlık hizmetlerini çok daha konforlu bir şekilde alabilmesi yönünde çalışmalarımızı devam ettirme düşüncesindeyiz. Bu süreçte başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlgi Tosun’a desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Ayrıca hastane müdürümüz Aşkın Güvemli ve İnşaat Mühendisimiz Salih Zeki Aydın’a da bu süreçte gösterdikleri emekleri için teşekkür ediyorum.
Haber Merkezi