Tarihten bu yana bir çok saldırıya uğrayan Çanakkale, bağrından bir çok kahramanı da çıkarmıştı. İşte o kahramanları ölümsüzleştirmek ve Çanakkale’yi ziyarete gelenlere   tanıtmak amacı ile Çanakkale Belediyesi tarafından oluşturulan Çanakkale Kahramanları Parkı  60. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle açıldı.
Çanakkale Ruhunu oluşturarak bu günlere kadar taşıyan  Çanakkale kahramanlarını ölümsüzleştimek ve tanıtmak amacı ile Çanakkale Belediyesi tarafından oluşturulan Çanakkale Kahramanları Parkının açılışı gerçekleştirildi. Parkın açılışına  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, Belediye Başkan Yardımcısı M. İrfan Mutluay, Belediyen Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından başlayan açılış programında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir açıklama yaparak park ile ilgili bilgiler verdi.  Başkan Gökhan  “Bu parkımızı Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümüne atfen yaptık ve Troia Festivalimizin etkinlikleri kapsamında da açılışını gerçekleştiriyoruz. Güzel bir meydanda Çanakkale Savaşı kahramanlarımızı anmak için bu alanı düzenledik. Çanakkale şehitlerimize layık olmaya çalışıyoruz.Onlar bizler için canlarını verdiler. Çocuklarımıza da bunu anlatmamız lazım. Onun için kahramanlarımızı bu meydanda topladık. Her birinin kahramanlıklarını anlatan hikayelerini de plakalara yazarak buraya koyduk. Bu insanların bizler için verdikleri mücadele unutulmasın ve çocuklarımız da bunları öğrensin diye bu meydanı yaptık. Bu meydanda başta tabi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstü bulunuyor. Hem onun hem de onun varlığında savaşan, yaralanan ve canlarını veren kahramanlarımızı onun nezdinde bir kez daha hatırlamak istiyoruz” dedi.
 Çanakkale Kahramanlarını Unutmayacağız
Başkan Gökhan Çanakkale Kahramanları ile ilgili  “Biz Çanakkale'nin kahramanlarını unutturmayacağız. Eğer bugün yaşıyor ve buradaysak, arkamızda büstleri bulunan kahramanlarımıza borçluyuz. Tabi başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ülkenin kurulması ve bağımsızlığımızı kazanmamız için mücadele eden tüm gazilerimize, şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı bir kez daha sunuyoruz. Bu eserleri yapan Ethem Muhtaroğlu kardeşimize çok teşekkür ediyoruz. Ethem Muhtaroğlu çok güzel eserler veriyor. Sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da çok önemli eserleri var. Hatta Belediyemizin içerisinde bulunan sergi salonundaki iki heykel de onun eseri” dedi.
Kahramanların Heykelleri  Kordonu Gezenleri Karşılayacak
Başkan Gökhan'ın konuşmasının ardından duygularını paylaşmak üzere kürsüye çıkan Heykeltraş Ethem Muhtaroğlu ise, eserleri yaparken büyük bir heyecan duyduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından katılımcılar parkı gezdi. Çanakkale Kahramanları Parkında; Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstü başta olmak üzere Çanakkale Savaşları'nda savaşan ve şehit düşen Mehmetçikleri temsilen yapılan asker büstünün yanı sıra Ezineli Yahya Çavuş, Mehmet Akif Ersoy, Hafız Hamdi Dumrul, Selma Rıza Hanım, Tophaneli Hakkı Bey ve Cevat Çobanlı'nın büstleri yer alıyor.
Cuma Deren