Müzikten Tiyatroya, çocuk oyunlarından  söyleşilere kadar kentin bir çok noktasında gerçekleştirilen etkinlikler festivale renk katarken  vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor.Türkiye 100 yılında bu yıl Çanakkale Belediyesi tarafından 60’ıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Troia Festivali  tüm hızı ile devam ediyor, atölyeler, sergiler, tiyatrolar, konserler ve kentin dört bir yanında gerçekleştirilen  renkli etkinlikler devam ediyor.  9-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde her yaşa hitap eden renkli etkinlikler ve kentlilerin yoğun ilgisi ile gerçekleşti. Etkinlikler kapsamında, Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim Binası ve Kültür Merkezi Meydanında Adamlar grubu sahne aldı. Kentin dört bir yanında kurulan sahnelerden biri olan Belediye Binası meydanında sahneye çıkan Adamlar, seslendirdikleri şarkıları ile mest ettiler.
Özgürlük Sahnesinde Meltem Cumbul Rüzgarı Esti
Festival kapsamında Çanakkalelilerle buluşan Meltem Cumbul,  iki dilde seslendirdiği şarkıları ile mest etti. Özgürlük parkı sahnesinde sevenleri ile buluşan Meltem  Cumbul, Türkçe-İngilizce sözlü hafif batı müziği tarzıyla festival coşkuna renk kattı.  Seslendirdiği şarkıları ile  büyük alkış alan Cumbul ‘a sahne sonunda  Belediye Meclis Üyesi Birten Sarıbaş tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi. Sarıbaş,  Cumbul'a keyifli ve başarılı performansı için teşekkür ederek, seramik takdiminde bulundu.
Tiyatro ve Halk Gösterisi
60. Uluslararası Troia Festivali kapsamında  amfiler de nasibini alıyor. Gerçekleştirilen tiyatro etkinlikleri kapsamında bu aralar anfiler de misafir ağırlıyor.   Amfi Tiyatroda da Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğunun oyunu olan ‘Hadi Öldürsene Canikom’ sahnelendi.  Oyuncuların yüksek enerjisi seyirciyi de coşturdu.  Öte yandan Halk Bahçesinde binlerce yıllık ayin yeniden canlandırıldı. Troyalılar Tiyatro Grubu’nun Halk Bahçesi amfisinde  sahnelediği  ‘Hektor Ayini’ isimli oyun   binlerce yıl önce Troya’nın efsane komutanı için gerçekleştirilen cenaze töreni ve dini ayın binlerce yıl sonra yeniden canlandırıldı.
Festival kapsamında aynı gün, Çanakkale Ateşi Halk Oyunları Ekibi de Çanakkale Belediyesi Kültür Merkezi amfisinde sahne aldı. Ekip, yöresel oyunlardan oluşan keyifli bir gösteri sundu. Gösteri sonunda ekibe, seramik takdimi gerçekleşti.
Kordonda Yöresel Müzik
 Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında da keyifli bir konser gerçekleşti. Burada sahne alan Yörem Müzik Grubu ve Boğazın Efeleri, kentlilere müzik ve dans dolu bir eğlence sundu. Festival kapsamında Halk Bahçesi Amfide Troyalılar Tiyatro Grubunun “Hektor Ayini” isimli oyunu sahnelenirken, kentli çocuklar için de yine Halk Bahçesinde renkli ve keyifli bir animasyon programı vardı. Programa katılan çocuklar ve aileleri buradaki etkinlikler ile festival coşkusunu yaşama fırsatı buldu.
Sanat Buluşmaları
 
60. Uluslararası Troia Festivali kapsamında Çanakkale Seramik Müzesinde de çeşitli sanat atölyeleri gerçekleşiyor. Buradaki etkinlikler kapsamında “Troia Güneşi Herkes İçin Seramik Atölyesi” ile katılımcılar, seramik sanatının keyfini çıkarıyor. Öte yandan yine Seramik Müzesinde sanatçı Patricia Cassone da “Eski Bir Japon Tekniği Kullanarak Yeni Bir Vizyon: Anagama Odun Pişirimi Heykel ve Seramik Çay Takımları” başlıklı sunumu ile sanatına ilişkin bilgileri katılımcılarla paylaştı.
 
Burcu Erdal