Yapılan tarla günü ile  ekilen ayçiçeklerin verimi ve çeşitleri hakkında çiftçilere bilgiler verildi.Neredeyse her ürünün yetişebildiği Çanakkale’nin bereketli topraklarında verimi de arttırmak için projeler hayata geçiren Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl tırtıl istilasına uğrayan, bu yıl da kuraklığa takılan Ayçiçek ekimlerini güçlendirmek amacı ile  Çanakkale’de  üç çeşit Ayçiçek tohumlarının  ekimi gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce desteklenen Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi  (TAKEP) projesi  kapsamında, Kumkale Köyünde Aytaç Pınar'a ait 37,5 dekarlık tarlada  ekimi gerçekleştirilen 3 çeşit Ayçiçeklerin verimi ve yetiştirilmesi ile ilgili bilgeiler vermek amacı ile çiftçilerin yoğun katılımı ile tarla günü düzenlendi.  Düzenlenen Tarla Günü törene Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, şube ve ilçe müdürleri, kooperatif başkanları, muhtarlar, üreticiler ve teknik personeller katıldı.
Verim Her Geçen Yıl Artıyor
Çeşitlerin çiftçilere tanıtıldığı tarla gününde bir açıklama yapan ve Ayçiçeklerin  yıllara göre verimin Çanakkale’de nasıl arttığına değinen Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ  “  2022 yılında ülkemizde yaklaşık olarak 9 milyon dekar alanda ayçiçeği ekilişi yapılmış bu alanlardan 2 milyon 350 bin ton ürün elde edilmiştir. İlimizde ise 2018 yılında 211 bin dekar alandan 60 bin ton ürün ve 280 kilogramda ortalama verim elde edilirken; 2022 yılına geldiğimizde üretim alanımızın yaklaşık 273 bin dekara, üretimin 84 bin tona ulaştığını görüyoruz. Verim ortalamamız (309 kg/da) Türkiye ortalamasının ( 261 kg/da) 48 kg farkla yaklaşık % 18 üzerindedir. İlimiz Türkiye üretiminin % 3.47'sini karşılamakta ve ayçiçeği üretiminde iller bazında 7. sırada yer almaktayız. 2023 yılında üretim alanımız artarak 289 bin dekara ulaşmış olup yaklaşık 85 bin ton rekolte beklemekteyiz” dedi.
Merkez ve 6 İlçede 2 Bin 163 Dekarda Üretim Yapıldı
Çanakkale İl Geneli İstatistikler ve Proje çalışmaları hakkında da bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ “İlimizde ayçiçeği üretim alanlarının artmasında il müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar büyük katkı sağlamaktadır. Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce hazırladığımız, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz bünyesinde ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ projesi'nin alt projesi olarak sürdürülmekte olan ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’  (TAKEP) projesi  kapsamında kabul edilerek finanse edilen ‘Ayçiçeğim Balçiçeğim’ projesi yürütülmektedir. Yaklaşık % 46, devlet ve %54 üretici katkısı ile yürütülen projemizin toplam bütçesi 4 milyon 306 bin 690,50 TL olup bunun 1 milyon 981 bin 690,50 TL'sini devlet, 2 milyon 325 bin  TL'sini üretici karşılamıştır. 2022 yılında da başarıyla yürüttüğümüz projemize 2023 yılında merkez ve 6 ilçemizde toplam 330 üretici katılım sağlamış olup bu kapsamda toplam 930 torba ayçiçeği tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Merkez ilçemizde 179 bin 071,20 TL devlet desteği ile 39 üreticimiz 210 bin TL ödeyerek projemizden 84 paket tohum almış, 2 bin 163 da alanda üretim yapmıştır. İl genelinde toplam 24 bin 390 da alanda yürütülen projemizde hasat dönemine yaklaşılmaktadır. Bu vesileyle demonstratör çiftçimiz Aytaç Pınar'a teşekkür ediyor ve tüm üreticilerimize bol bereketli kazançlar diliyorum" dedi.
 
Törende açılış konuşmalarının ardından  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Proje sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan Can çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Ardından çiftçilerin yoğun katılım gösterdiği  Ayçiçek tarlasında uygulamalı anlatımlar yapılarak çeşitle çiftçilere gösterildi. İlgili firmaların da hazır bulunduğu tarla gününde  çiftçilere ekilen 3 çeşit hakkında bilgiler verildi.
 
Cuma Deren