Karada gerçekleştirilen temizlik çalışmalarını denilerde de sürdürerek tarihi mirasa sahip çıkan  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, tarihi alan sınırları içerisinde kalan kıyılarda temizlik çalışmaları başlattı. Alan Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı Kıyı ve Denizdibi Temizliği’ etkinliği   ile kıyılar çöplerden arındırıldı.  Kilitbahir Köyü kıyı şeridinde  düzenlenen etkinliğe  Vali İlhami Aktaş, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Celal Taşci, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir Çelen, Çanakkale Valiliği, Deniz Polisi Eğitim Merkezi, Sahil Güvenlik Komutanlığı, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ÇOMÜ, dalış okulları, yelken kulüpleri, yüzme kulüpleri, dalış kulüpleri, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.
Temiz Bir Çanakkale İçin El Ele Veriyoruz
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir  “Zaman içerisinde bazen burada bozulmalar olduğunu gördük. Özellikle denizin altındaki çöpleri gördüğümüz zaman hepimizin yüreği sızladı. Biz bugün Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale Valiliğimizle birlikte ve bütün kurumlarımızın desteğini alarak ama en önemlisi halkımızın desteğiyle özellikle çocuklarımızın büyük desteğiyle burada bir çevre temizliği yapıyoruz, farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu denizler bizim, bu topraklar bizim, bu tarih bizim, bu geçmiş bizim gelecek de bizim. Dolayısıyla biz gelecek kuşaklara daha temiz bir çevre, daha temiz bir deniz bırakmak mecburiyetindeyiz. Fakat halkımızın her geçen gün daha da bilinçlendiğini görüyoruz halkımızın çevreye daha fazla sahip çıktığını görüyoruz. Daha temiz bir dünya için,  temiz bir Çanakkale için hep beraber kol kola, omuz omuza, yürek yüreğe bu farkındalığı, bu çalışmayı yürütüyoruz. Gelecek kuşaklara bu emaneti daha temiz daha temiz bir şekilde bırakmak istiyoruz” dedi.
Etkinliklerle Çöp Sorununa Farkındalık Oluşturuyoruz
Vali  İlhami Aktaş ise “Hem kıyıdan hem de denizaltında maalesef aşırı bir kirlenmenin olduğu bölgelerde yaşamaktayız. Onların temizliği anlamında çok farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Malumunuz olduğu üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın muhterem eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi başkanlığında tüm dünyaya örnek olmuş sıfır atık projesi yürütülüyor. Bu sıfır atık projesinde ülkemiz önemli bir yer aldı, önemli bir ilerleme de sağladık. İlimizde de bu ciddi bir şekilde uygulanıyor. Tüm hedefimiz onun tamamen uygulanması. Sıfır atık projesinde yüzde 100 başarıya ulaştığımız zaman da bu tür çöp toplama faaliyetlerinde de gerek kalmayacak. Önemli olan bunların zaten toplanması değil, çöpü üretmemek, çöpü atmamak. Biz de bu anlamda hem bir farkındalık olsun, hem özellikle dalış turizmi denizaltını burada yeni destinasyonlar oluşturur. Bunların bir nevi de tanıtımını yapmak için bu etkinliğe katılmış bulunuyoruz” dedi.


Konuşmaların ardından gerçekleştirilen etkinliğe katılan gönüllüler kıyı temizliği gerçekleştirirken dalgıçlar da denizin dibinden çöpleri su yüzüne çıkardı.
Şerife Erdem