Gençlerin Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik 17 hedefi (Sustainable Development Goals) üzerine dikkatlerini çekmek, bu hedeflere yönelik çalışmalar yürütmelerini hedeflemek üzerine oluşturulan Avrupa Senin Şehrinden Başlar Projesinin Çanakkale ayağı tamamlandı. Gençler, Çanakkale’de özellikle bisiklet kullanımı üzerine atölye ve çalışmalar gerçekleştirdi.
Türk-Alman Gençlik Köprüsü GmbH ve Alman-Fransız Gençlik Ofisi’nin bir projesi olan Avrupa Senin Şehrinden Başlar Projesi kapsamında Fransa (Angers) ve Almanya’dan (Osnabrück) gelen gençler, Çanakkale’de proje katılımcısı gençler ile buluştu. Çanakkale Belediyesinin de destek verdiği proje kapsamında gençler 24-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında kentte çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.
Proje kapsamında gençler, takım oyunları ve kültürel gezilerin yanı sıra, Doğa ile Yaşam Atölyesi, Bisiklet Politikaları Atölyesi, Bisiklet Atölyesi, Bisiklet Üzerine Çanakkale’de Yapılan Çalışmalar sunumu, bisiklet kültürü üzerine hikaye anlatımları gibi etkinlikler ile bisiklet turları gerçekleştirdi. Ekip aynı zamanda ÇABİP (Çanakkale Bisiklet Platformu) Gönüllüleri ile de bir araya geldi. Yaklaşık bir hafta süren kapsamlı programı tamamlayan gençler, ilk olarak Fransa’ya hareket ederken, buradaki çalışmaların ardından ise Osnabrück’te gerçekleşecek olan programlara katılarak 12 Ağustos 2023 tarihi itibariyle proje faaliyetlerini tamamlamış olacak.
 
Haber Merkezi