Öğrencilere ve akademisyenlerine yurtdışı çalışmalarını desteklemek ve daha iyi üniversitelerle ilişkiler geliştirmek amacı ile gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Bradford ve  Amsterdam Vrije Üniversitesi İşbirliği gerçekleştirildi.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  ile İngiltere Bradford Üniversitesi arasında akademik, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı alanlarında ikili iş birliği protokolü imzalandı. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Bradford Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zahir İrani, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul ile Prof. Dr. Dinçay Köksal'ın yanı sıra Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Erkan Bil'in hazır bulunduğu imza töreninde potansiyel iş birliği alanlarına ilişkin planlamalarla kısa, orta ve uzun vadeli çalışmalar üzerinde görüşüldü.
Bradford Üniversitesi, 1832 yılında kurulan Bradford Mekanik Enstitüsü’nün devamı niteliğinde uluslararası bir araştırma üniversitesi olup 110’dan fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamaktadır. Üniversite, barış ve çatışma çalışmaları alanında dünyanın en büyük merkezine sahiptir. Ayrıca, işletme ve yönetim eğitimi, araştırma ve bilgi transferi alanlarında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. Bradford Üniversitesi, araştırma ve yenilik alanlarında güçlü bir üne sahiptir. Üniversitenin araştırma temaları sağlık ve bakım, mühendislik çevresi ve sürdürülebilir toplumlar olarak belirlenmiştir. Üniversite, toplumsal, kültürel ve ekonomik etki yaratmak için çalışmaktadır. Bradford Üniversitesi, toplumsal kapsayıcılık konusunda da öncü bir üniversite olup öğrencilerinin sosyal statülerini değiştirme konusunda İngiltere’deki üniversiteler arasında birinci sırada yer almaktadır. Ayrıca, sosyal hareketlilik sözleşmesine imza atan ilk üniversitelerden biridir. Bu sözleşme ile üniversite, eğitim ve kariyer fırsatlarını arttırmak ve bu fırsatları herkesin erişimine açmak için çalışmaktadır. Üniversite aynı zamanda bir Sığınak Üniversitesi olarak da tanınmaktadır. Bu unvan ile üniversite, hoşgörü ve kapsayıcılık kültürünü desteklemekte ve mültecilere eğitim imkanı sağlamaktadır. Bradford Üniversitesi ile imzalanan ikili anlaşma sayesinde üniversitemizin uluslararasılaşma vizyonuna doğrudan katkı sağlayacak faaliyetlerin hızla hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Hollanda’da İki Üniversite İle Anlaşma
ÇOMÜ ile  Amsterdam Vrije Üniversitesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve sosyal sorumluluk alanlarında uluslararası düzeyde iş birliği sağlayacak iş birliği protokolü hayata geçti.  Vrije Üniversitesi 1880 yılında Abraham Kuyper tarafından kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. Dünyanın en iyi 150 üniversitesi arasında yer alan Vrije Üniversitesi; bilim, sağlık, sosyal bilimler, hukuk, teoloji, ekonomi ve felsefe gibi çeşitli alanlarda öncü çalışmalar imza atıyor. Üniversite araştırma projeleri için ulusal ve uluslararası fonlardan destek alarak, öğrencilerine ve çalışanlarına kendilerini geliştirme ve dünyayı değiştirme fırsatı sunuyor. 
Öte yandan  yine  Amsterdam Üniversitesi arasında eğitim ve araştırma alanında uluslararasılaşma hedeflerine büyük oranda katkı sağlayacak ikili protokol anlaşması imzalandı.  Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan ve bir araştırma üniversitesi olan Amsterdam Üniversitesi, ulusal ve uluslararası önceliklere uygun olarak temel ve uygulamalı araştırmalar yürütüyor. Üniversite, Erasmus+ gibi değişim programlarıyla da öğrencilerine yurtdışında eğitim alma fırsatı sunuyor.
 
Üniversitemizin misyonu ve vizyonu doğrultusunda iş birliği faaliyetlerinin somut adımlarla hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar yürütülüyor.
 
Haber Merkezi