Yıllarını deri işlemeleri ve tamiratına veren Ali Usta’da meslekte çırak yetiştirilmemesinden şikayetçi. Deri işleme mesleğini yapacak kişilerin küçüklükten
İlkokulu tamamladıktan sonra deri işlerini yapmak ve tamirat zanaatını öğrenmek için 13 yaşında çırak olan Ali Usta, mesleğinde yılları geride bıraktı. Derimod başta olmak üzere ihracatçı firmaların bir dönem aranan ustası olan Ali Usta, kızının öğretmen olması durumundan geldiği Çanakkale’ye yerleşerek mesleğini burada devam ettiriyor. Deri tamiratları gerçekleştirerek kendisinin ve çocuklarının geçimini sağlayan Ali Ustanın da en önemli sorunlarından bir tanesi çırakların olmaması. Diğer mesleklerde olduğu gibi deri işlemelerinde de çırakların yetişmediğini belirten Ali Usta, mesleğine yönelik yaptığı açıklamada “İlkokulu bitirdiğimde babam  beni Türkistanlı dikiş ustalarının yanına çırak olarak verdi.  Babam beni çırak olarak verdiği yıl 13 yaşındaydım ve ben bu yaşımda mesleğe başladım.  3 sene çıraklık yaptıktan sonra makinanın başına geçtim.  1980’lerde İstanbul’a gittim ve köklü bir marka olan Derimod’da çalışmaya başladım. Bunun yanı sıra bir çok büyük firmada ustalık yaptım.  Çocukluğumda girdiğim mesleğimde 26 yaşında ihracat firmalarının aradığı bir ustaydım.  Kızım öğretmen olup Çanakkale’ye gelince onun vasıtası ile Çanakkale’ye yerleştik.  Kumaşlarla kendi atölyemde yaptığım tamiratla çocuklarımın ve kendi geçimimi sağlıyorum” dedi.  
Küçük Yaşlarda Başlamak Önemli
Deri işlemeleri yapabilecek bir ustanın  erken yaşta çırak olması gerektiğini de dile getirerek, altyapıda çırakların yetişmediğini belirten Ali Usta “Terzi mesleğini yapmak isteyen bir kişi İlkokulu bitirdiğinde bir ustanın yanına yerleşmesi lazım.  Deri mesleğinde tabandan gelmek lazım. Ama küçükken bizim meslekte  yetişen yok  ancak yardımcı olmak için bazı arkadaşlar geliyor. Ancak alttan yetişen bir eleman yok.  Ustanın olmamasından dolayı deri işlemi yapmak isteyen müşteriler geldiğinde ‘Ali Usta iyi ki varsın’ diyor. Biz de ustalığı devam ettiriyoruz ama yetişen bir çırak yok” dedi.
 
Cuma Deren