Çanakkale’de süt ve hayvansal üretimin arttırılması için  projeler yürüten Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü,  bu projeler kapsamında üreticilere hibe ve yarı destekli bir çok tohum dağıtılırken her yıl Hayvan üreticilerine damızlık koç dağıtımı da gerçekleştirdi.  Özellikle Tescilli Çanakkale ürünlerindne biri olan Ezine Peynirinin sağlıklı üretilmesi için Çanakkale İlinde Küçükbaş Hayvancılıkta Süt üretimini ve verimini arttırma projesini hayata geçiren  Tarım İl Müdürlüğü  Ezine de 27, Bayramiç de 21, Ayvacık ta 11 ve Merkez ilçede 6 üreticimize, toplam 65 üreticiye, 65 damızlık koç dağıtımı gerçekleştirdi.  Bayramiç ilçesinde yapılan damızlık koç dağıtım törenine Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Hakan Batıbeki, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, Bayramiç İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Çobanoğlu, Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ferhan SAVRAN, Köy Muhtarları, Teknik Personel ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri katıldı.
Üretici Katkılı 65 Damızlık Koç Dağıtıldı
Törenin açılış konuşmasında Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ “ 2020 yılında yetiştiricilerimizden ve süt işleyen firmalarımızdan gelen talepler ve yaptığımız saha incelemeleri sonucunda Ezine Peyniri coğrafi işaret sınırları içinde Küçükbaş Hayvancılıkta Süt üretimini ve verimini arttırmak için bir proje hazırladık. Bakanlığımız tarafından onaylanarak ödenek sağlanan projemizde 2021 yılında 261 üreticimize 30 bin kilogram, 2022 yılında 148 üreticimize 17 bin kilogram olmak üzere toplam 47 bin kilogram İtalyan Çimi Tohumu % 75 hibe, % 25 üretici katkılı olarak dağıttık. Yine 2021 yılında 100 üreticimize 100 tane süt sağım makinası % 50 hibe ve % 50 üretici katkılı olarak verdik. Bugün burada hayvan başına süt verimine ve kalitesine olumlu katkı sunacak, ırk özelliklerine olumlu etkileyecek damızlık koç dağıtımı için toplandık. Ezine de 27, Bayramiç de 21, Ayvacık ta 11 ve Merkez ilçede 6 üreticimize, toplam 65 üreticimize, 65 damızlık koçu % 75 hibe, % 25 üretici katkılı olarak dağıtımlarını tamamlamış olacağız. Yetiştiricilerimize ve bölgemize hayırlı olsun" dedi.
Bir Çok Peynir İçin Üretim Yapabiliriz
Törende konuşma yapan Kaymakam Alper Taş ise yaptığı konuşmada “Ezine Peynirinin yurt içi ve yurtdışına yönelik pazarının genişletilebilmesi için hammadde olan süt üretiminin artırılmasının önemli. Aynı zamanda değişik ülkelerin tüketim alışkanlıklarına göre farklı peynir ve süt ürünleri bölgemizde de yapılması gerekiyor.  İnovatif çalışmaların oluşturulması gerek. Bu bakımdan   Tarım İl ve İlçe Müdürlüğünce uygulanan  koyun yetiştiricilerimizin desteklenmesine yönelik bu projenin ilçemiz için hayırlı olmasını  temenni ediyorum” dedi. 
 Yapılan konuşmaların ardından Ezine de 27, Bayramiç de 21, Ayvacık ta 11 ve Merkez ilçede 6 üreticimize, toplam 65 üreticiye, 65 damızlık koç dağıtımı gerçekleştirdi. 
Cuma Deren