Hakkımız Olanı İstiyoruz(VİDEO)

 Aylardır Öğrencilerin ücretsiz yemek alabilmesi için mücadele veren Emek ve Gül Derneği, kısmen başarılı olsa da dernek Tüm öğrencilerin bir öğün ücretsiz yemekten faydalanmaları için mücadeleye devam ediyor.

220
Hakkımız Olanı İstiyoruz(VİDEO)
VİDEO HABER


Öğrencilerin ücretsiz yemek yiyebilmeleri için başlatılan imza kampanyası sonucunda toplanan imzalar İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sunuldu. İmza teslimi öncesinde basın açıklaması yapan Dernek, öğrencilerin hakkı olan bir üğün yemeği istediklerini dile getirdiler.  
Özellikle ekonomide yaşanan sorunlar nedeni ile zor durumda kalan veliler öğrencilerin yeterli beslenmesinden endişelenirken Ekmek ve Gül Derneği tarafından öğrencilere bir öğün yemeğin ücretsiz verilmesi için  kampanya başlattı. Yapılan kampanya büyük ses getirince okul öncesi ve ilkokulda öğrencilere ücretsiz yemek  verilmeye başlansa da çalışmaların yetersiz olduğunu ve Ortaokul, lise ve üniversitelerde de  yemeklerin ücretsiz verilmesi için  imza kampanyası başlatıldı.  Çanakkale’deki bir çok Sendika ve Sivil Toplum Kuruluşunun da destek verdiği kampanya kapsamında toplanan imzalan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne  verilmek üzere Truva atı önünde toplanan gruplar basın açıklaması gerçekleştirdi.
Siyasi parti temsilcileri ve bir çok STK’nın da destek verdiği  Basın açıklamasını Ekmek ve Gül Derneği adına Meltem Gürses okudu. Gürses yaptığı açıklamada “Bu ülkede çocuklar okula aç gidiyor! Aileler çocuklarının beslenme çantasına bir kuru ekmekten başka bir şey koyamaz halde! Öğretmenler derslerde açlıktan bayılan, hastalanan çocuklar olduğunu anlatıyor! Uzmanlar yetersiz beslenme yüzünden milyonlarca çocuğun sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu bilimsel çalışmalarla ortaya seriyor.  Aylardır ülkenin dört bir yanında “Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır” diyerek sokak sokak, okul okul bir kampanya yürütüyoruz. Binlerce imza topladık, eylemler etkinlikler yaptık. Okullarda öğrencilere devlet eliyle sağlıklı yemek verilmesi talebi halkın geniş kesimleri tarafından sahiplenildi. Konuyu gündem etmeyen gazete, televizyon kalmadı. Muhalefet milletvekilleri soru önergeleriyle, kanun teklifleriyle talebimizi mecliste gündeme getirdi. Ve bu önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Soruyoruz; çocukların açlığından daha önemli ne olabilir? Soruyoruz; devlet çocukların sağlığını güvence altına almayacak da ne yapacak?” dedi.
Eğitimin Bütün Kademelerinde Öğrencilerin Yemeğini Devlet Karşılamalı
Meltem Gürses   konuşmasında  Ekmek ve Gül Derneğinin çalışmaalrı ile gelinen son durum hakkında da bilgiler verdiği açıklamasında “Pek çok kentte belediyelerin genel meclislerinde gündeme getirildi talebimiz. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, vergilerimizle oluşturulan bütçenin kime nasıl dağıtılacağının konuşulduğu Plan ve Bütçe Komisyonunda talebimizi dile getiren muhalefet vekillerine ‘Abartıyorsunuz, aç çocuk yok’ diyebildi AKP’li ve MHP’li vekiller.  Kampanyayı ülke genelinde ısrarla devam ettirmemizin sonucunda, Aralık ayında Milli Eğitim Bakanı ana sınıfına giden çocuklara ücretsiz okul yemeği verileceğini, taşımalı eğitimin uygulandığı okullarda da yemekten yararlanacak çocuk sayısının arttırılacağını açıkladı. Bütçe görüşmeleri sırasında red oyu kullananlar halkın bu talebe sahip çıkması karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar. Ancak bu yetmez. Biz eğitimin bütün kademelerinde ayrımsız ve eşit olarak bütün çocuklara okul yemeğinin devlet tarafından sağlanmasını istiyoruz” dedi.  
Okul Yemeği Bir Hak Olarak Çocuklara Sağlanmalıdır
Meltem Gürses   konuşmasının devamında “Yine bu konuda en çok karşımıza çıkan söylemlerden birisi olan ‘İhtiyaç sahibi çocuklara verilmesi’ yaklaşımını kabul etmiyoruz. Okul yemeği ihtiyaç sahipliği üzerinden değil bir hak olarak çocuklara sağlanmalıdır.  Asgari ücretin açlık sınırının çok altında kaldığı, kiraların fahiş düzeye ulaştığı, en temel tüketim maddelerine, elektriğe, doğalgaza gün aşırı zam geldiği ülkede çocukların sağlığı, gelişimi, eğitime katılımı devlet tarafından tamamen ailelerin sırtına bırakılmış durumda.  Bir kez daha söylüyoruz. Çocukların gelişiminden, sağlıklarından, sağlıklı beslenmeye ulaşmalarından devlet doğrudan sorumlu. Çocukların eğitimden kopmaması, sağlıkları için okullarda ayrım yapılmadan her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi şart. Ve biliyoruz ki çocuklar için kaynak da var imkan da!” dedi.
Alın Terimizi En Temel Haklarımız İçin Kullanın
Meltem Gürses  “Bizim alın terimizle, vergilerimizle oluşturulan bütçenin zenginleri daha zengin etmek için değil, savaş için, holdingleri kurtarmak için, birilerinin bekasını sağlama almak için değil insanca bir yaşamı, güzel bir geleceği hak eden milyonlarca çocuk için kullanılmasını istiyoruz. Kaynakların ve imkanların en temel haklarımız için kullanılmasını talep ediyoruz! Hatırlatıyoruz, hiçbir hak, çocukların geleceğini ilgilendiren hiçbir konu seçimlere havale edilemez. Anayasal güvence altında hakların gereğinin yerine getirilmesi seçim vaadi yapılamaz. Aylardır okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkı için mücadele eden, yüzbinlerce imza toplayan, toplamaya devam eden, bu hakkın gereği yerine getirilene kadar da mücadele etmeye devam edecek olan bizler bir kere daha söylüyoruz.  Milyonlarca çocuğun geleceği için Meclise çağrımızdır, gereğini yapın, okullarda çocuklara ücretsiz ve sağlıklı yemek için gerekli düzenlemeyi yapın! Tüm halka, emek ve demokrasi güçlerine, kadınlara, gençlere de çağrımızdır,  Haklarımızı birlikte kazanacağız, bu talebi hep birlikte yükseltmeye devam edelim,  mücadeleyi büyütelim!” dedi.
Şerife Erdem
                                                                      
 
 

Etiketler; #hak
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.