"Antik Truva Hangi Ülkededir?" sorusu, İlgiltere'de gündem oldu.
Çarpıcı bu duruma en güzel yanıt Çankakale'den, Troya Müzesi Müdürlğü'nden geldi. 
Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük: "Müze sayesinde antik kentin yerinin de Türkiye’de olduğu vurgusu oldukça artıyor" dedi.
İngiltere’de yaşanan ve dünya gündemine oturan o olaydan bahisle,  "aslında pazarlamanın ne kadar doğru gittiğinin göstergesidir. İngiltere’de ‘Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusu gündem oldu." ifadeleri eşliğnide, çarpıcı bir çıkışa imza atan Müze Müdürü Gölcük, Çanakkale'nin dünyaca üne sahip örenyeri Troya'nın Müzasinden ses verdi.
İngiltere’de bir televizyon kanalında yayınlanan ‘The Wheel’ isimli yarışma programında çıkan ‘Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusu üzerine, çarpıcı bilgiler zeşilğnide  değerlendirmede bulunan Müze Müdürü  Rıdvan Gölcük;
 “Troya Müzesi yapıldıktan sonra gösterdiği yoğun markalama, yoğun pazarlama sonrasında arama verileri de onu gösteriyor ki artık burada Troya Müzesi burayı doğru markalamış ve İngiltere’de yaşanan o olayda aslında pazarlamanın ne kadar doğru gittiğinin göstergesidir." dedi.
Troya Müzesi sayesinde antik kentin yerinin de Türkiye’de olduğu öğretisinindünyaya yapılıdğına dikkat çeken Gölcçük: "Dünya, Troya'nın türkiye'de olduğunu Müzesi sayesinde net şekilde öğrenmiş oldu" diye konuştu.
O SORU NEREDEN ÇIKTI?
İngiltere’de geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayımlanan ‘The Wheel’ isimli yarışma programında, Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusu çıkmıştı.
 ‘Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusunda ‘Mısır, Yunanistan, Irak, Türkiye’ seçenekleri arasından, önce Mısır’ı seçen yarışmacı hemşire Helen Mason’ı Eski futbolcu Ally McCoist uyarmıştı.
DOĞRU YANIT İLE, MİLYONLARI KAPTI
Eski futbolcunun uyarısıyla ‘Mısır’ yerine ‘Türkiye’ seçeneğini tercih eden  hemşire Mason 82 bin İngiliz poundu (yaklaşık 1.8 milyon TL) para ödülünün sahibi olmuştu.
Yarışmanın ardından İngiltere’de, ‘Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusu gündem olurken, yarışma programında yer alan ‘Antik Truva kenti hangi ülkededir’ sorusu ve ‘Türkiye’ cevabı, Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içerisinde kalan 5 bin 600 yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti ve Türkiye için büyük bir tanıtım oldu.
‘Artık müze sayesinde, antik kentin yerinin de Türkiye’de olduğu vurgusu artıyor’
Milyonlarca izleyicinin izlediği yarışma programında Troya Antik Kenti sorusunun hem Troya Antik Kenti hem de Troya Müzesi için büyük bir tanıtım olduğunu belirten Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, “Aslında bu olay müze içinde oldukça ilginç. Çünkü şu sebeple ilginç. Aslında Troya Müzesi yapılmadan önce, Troya Müzesi açılmadan önce Troya Kenti nerededir sorusuna verilen bir cevap. Ortalama batılı izleyici tarafından çoğunlukla Yunanistan’la ilişkilendiriliyordu. Yunanistan diyen çıkabilir, Mısır diyen çıkabilir ama Türkiye de olduğu konusu yerleşmiş bir şey değildi. Troya Müzesi yapıldıktan sonra gösterdiği yoğun markalama, yoğun pazarlama sonrasında arama verileri de onu gösteriyor ki artık burada Troya Müzesi burayı doğru markalamış ve İngiltere’de yaşanan o olayda aslında pazarlamanın ne kadar doğru gittiğinin göstergesi. Artık müze sayesinde Antik kentin yerinin de Türkiye’de olduğu vurgusu oldukça artıyor. Dolayısıyla bu müzenin Troya Müzesinin bölge turizmine de hatta genelde baktığımızda ülke turizmine saldığı büyük bir katkının göstergesi” dedi.
‘Artık dünyanın en ünlü Antik Kenti Troya denildiğinde akla Türkiye ve Çanakkale gelmektedir’
ÇOMÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ise, “Eski Çağ tarihçileri ve filozofları (Herodot, Strabon, Platon, Aristoteles vd.)  Troya Savaşı’nın Troya kentini almak için yapılmış tarihsel bir olaya dayandığı konusunu hiç tartışmamışlardır. Günümüzden 2800 yıl önce, Homeros’un İlyada Destanı’nı yazıya geçirmesi sonrasında kent ve çevresindeki alan ‘kutsal bir coğrafyaya dönüşmüş ve antik dönemin en ünlü turistik destinasyonu olmuştur. Pers Kralı Kserkes, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorları Sezar, Agustus ve Hadrian, Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, kenti ve çevresini ziyaret etmiştir. Ancak Troya kalıntılarının büyük oranda yok olması ve özellikle de Doğu Roma (Bizans) dönemindeki olaylar, Troya’nın kesin olarak nerede olduğunu unutulmasına neden olmuştur. Ancak hiçbir zaman Troya’nın Troas Bölgesi ve Çanakkale Boğazı yakınlarında olduğu unutulmamıştır. 19. Yüzyılda kazı ve diğer araştırmalar yoğunlaşınca Troya’nın Çanakkale Boğazı girişindeki Hisarlık Tepe’de olduğu kesinlik kazanmıştır. Ancak Homeros destanlarının yanlış algılanması nedeniyle kimi zaman Troya’nın daha başka yerlerde olduğu düşüncesi dile getirilmiştir. Son yirmi yıldaki çalışmalar, Troya Tarihi Milli Parkı, Troya’nın 1988 yılında Dünya Kültür Miras’ına girişi, 2018 Troya Yılında Troya Müzesi’nin açılışı ve diğer önemli sergi çalışmaları Troya’nın tüm dünyada bilinirliğini artırmıştır. Artık dünyanın en ünlü Antik Kenti Troya denildiğinde akla Türkiye ve Çanakkale gelmektedir” diye konuştu.
 
Boğaz Haber Ajansı