Çanakkale Belediyesi Mayıs ayı Belediye Meclisinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan AK Parti Belediye Meclis üyesi aynı zamanda, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Nilgün Gökser’e hem  EMIT Fuarı hem de Çanakkale Turizm sektörü hakkında bilgi vermesini istedi. Gökser,  Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Fuar ve turizm sektörünün özellikle deprem sonrası yaşadığı duraklama hakkında bilgiler vererek, İstanbul’un yanı başında olan Çanakkale’nin Turizmden olumlu etkilendiğini ve önümüzdeki sezonun umut verdiğini dile getirdi.
Konuşmasında EMIT Fuarını değerlendiren Belediye Meclis Üyesi ve Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Nilgün Gökser “2023 EMITT Fuarı bilindiği üzere  deprem felaketi nedeni ile ertelenmişti. Ertelemeli olarak yapılan fuarda biz de Çanakkale Valiliğimiz standında yer aldık. Bunun yanı sıra Çanakkale’deki diğe otellerimizin de 6 tane otelimizin bireysel stantları vardı. EMITT çok başarılı ve  verimli geçti. Olabildiğince acentelerle ve  yabancı ziyaretçilerle bir araya geldik, organizasyonların içerisinde yer aldık. Görüşmelere de baktığımızda üye otellerimizle birlikte 100 tane acenteyle bir araya geldik. Bu ııı çok kıymetli. Çanakkale bilgilendirmelerini yaptık ve irtibat çalışması yapacak iletişim bilgilerimizi aldık” dedi.
Deprem Turları Askıya Aldı
Şubat ayında yaşanan depremde turizmin de etkilendiğini dile getiren ÇATOD Başkanı Nilgün Gökser, Mart ayında başlaması planlanan turların askıya alındığını belirterek “Depremle birlikte  hani hepimiz bir şok yaşadık. Kötü bir felaketti. o süreçte bütün ülke olarak donduk, ekonomi olarak da donduk. Biliyoruz herkes ne yapacağını bilemedi, O sırada da basın yolu ile uluslararası bazında ülkemiz gündeme geldi deprem fırtınası  şeklinde. Bu da turizme bir darbe vurdu. Depremden sonra anında bütün rezervasyonlarımız askıya alındı. Özellikle Mart ve Nisan ayında başlayacak olan tur operatörlerinin yapmak istedikleri geziler askıya alındı. Sonradan  yeniden açılma başladı” dedi.
Önümüzdeki Dönemden Umutluyuz
Deprem sonrasında İstanbul’da yaşanan hareketliliğin Çanakkale’ye de yansıdığını ve kısa sürede turizm açısından toparlandıklarını ayrıca  önümüzdeki sezondan da umutlu olduklarını dile getiren ÇATOD Başkanı Nilgün Gökser “On sekiz Mart'tan sonra özellikle de bayram dönemiyle birlikte bölgemiz gene artı pozisyona da ulaştı. Biz hep onu dile getiriyoruz. Bir büyük bir metropolün hemen yanındayız, bu da bizim için bir artıya dönüştü. Özellikle de Avrupa'dan gelen misafirlerimiz açısından da sınır kapısından geçtiklerinde, Yunanistan'dan sınır kapısından geçtiklerinde 1 saat 20 dakikada şehrimize oluyorlar. Köprünün çok artılarını görüyoruz. Görmeye de devam edeceğimizi hissediyoruz. Yani önümüzdeki dönemden biz çok umutluyuz. Hep birlikte şehrimizin hani turizmi için katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.
Güvenli Turizm Sertifikaları Arttı
Kültür ve Turizm Bakanlığının daha nitelikli turizm yapılabilmesi amacı ile verdiği Sertifikalar hakkında da bilgiler veren ÇATOD Başkanı Nilgün Gökser “Pandemi döneminde Güvenli turizm sertifikası çıkartmıştı. Şimdi de  Paris Anlaşması'yla birlikte sürdürülebilirlik yani 14  bakanlığı da ilgilendiren bir olay. Ama  Turizm Bakanlığımızın sürdürülebilir turizm belgesi istiyor şimdi işletmelerden. Burada da Çanakkale olarak biz güvenli turizm sertifikasında da çok hızlı hareket etmiştik. Zorunlu olmamasına rağmen çoğu otelimiz. Hemen güvenli turizm sertifikasını almıştı. Şimdi sürdürülebilirlik dedi aynı şekilde hızlıca adım atıyoruz. ÇATOD olarak bütün bilgilendirmelerini İl Kültür Turizm Müdürlüğümüzle birlikte yapıyoruz ve 85 tane otelimiz şu an birinci aşama sürdürülebilir belgeyi aldı. 2 tane otelimiz de  sertifikayı aldı. Sertifikanın 2030 yılına kadar alınma  zorunluluğu vardı. Ama iki otelimiz Çanakkale içerisinde sürdürülebilirlik belgesini aldı. Bu da çok güzel. Bundan hep birlikte Çanakkale Belediyemiz birlikte sürdürülebilirlik noktasında da işbirliği yaparız” dedi.
Cuma Deren