Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, birim ve şube müdürlerinin katılımıyla 3-6 Kasım tarihleri arasında Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen “2022 Müdürler Değerlendirme Toplantısı”nın açılışında konuştu. Uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun TBMM’de kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade eden Erkılınç, yasama sürecinde 800’den fazla gazete sahibi ve temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen bölge toplantılarının organizasyonu nedeniyle tüm çalışanlara teşekkür etti.
 
Toplantılarda sadece meselenin iç yüzünü ve gerçekleri anlattıklarının altını çizen Erkılınç, “Bu yasa değişikliği gazeteler kadar Kurumumuz için de hayati öneme sahipti. Bu nedenle ‘kaderimiz bir, geleceğimiz bir’ dedik. ‘Ancak birlikte olursak başarabiliriz, çünkü birlikte çok güçlüyüz’ diye haykırdık. Bu net ifadenin arkasında hızlıca yüzleşmemiz gereken bir gerçek yatıyordu. Dünya değişiyor, iş modelleri gelişiyor, artık başka bir çağa geçiş yapılıyor. Yerinde sayan, kendini yenilemeyen, işine doğru yatırım yapmayanlar maalesef işlevini kaybediyor. Biz sadece bu gerçeği vurguladık. Yoksa birilerinin iddia ettiği gibi sahada kimseyi tehdit etmedik” dedi.
 
İLK İLAN SEVKİ 1 NİSAN 2023’TE
 
Yeni dönemin başladığını ve artık daha güçlü bir Basın İlan Kurumu’nun bulunduğunu kaydeden Erkılınç, bundan böyle görev ve yetkilerinin güncellenmesiyle kendini yenileme fırsatı bulan, kurumsal ve teknolojik altyapısını geliştiren, organizasyon kabiliyeti kuvvetli, stratejik adımlar atan bir Basın İlan Kurumu’nun görüleceğini söyledi.
 
Sürece kılavuzluk edecek mevzuat çalışmalarının gece gündüz sürdüğünü ve köşe taşlarının bir bir döşendiğini anlatan Erkılınç, 1 Nisan 2023’te gazetelerin internet haber sitelerine ilan sevkinin başlamasının planladığını, bu nedenle ilk beş aylık süreci hayati önemde gördüklerini ifade etti.
 
Sahadan gelecek bilgilerin büyük önem taşıdığını ve gazeteler ile internet haber sitelerinin görüşlerinin alınmasına yeniden başlanacağını kaydeden Erkılınç, bu süreçte müdürlerden işbirliklerinin geliştirilmesi ve yeni ekonomik alanların açılması noktasında gayret beklendiğini vurguladı. (Kaynak: Basın İlan Kurumu)