Geyikli’de Tarihi Gün, Doğalgaz Çalışmaları  Törenle Başladı

Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ile Aksa Gaz Çanakkale Genel Müdürü Çağdaş Adıbelli arasında geçtiğimiz Ocak ayında Doğalgaz’ın  Geyikliye gelmesi için protokol imzalanmıştı.

3836 0
Geyikli’de Tarihi Gün, Doğalgaz Çalışmaları  Törenle Başladı

Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ile Aksa Gaz Çanakkale Genel Müdürü Çağdaş Adıbelli arasında geçtiğimiz Ocak ayında Doğalgaz’ın  Geyikliye gelmesi için protokol imzalanmıştı.

eçen süreçte hazırlıklarını tamamlayan Aksa Doğalgaz’ın hatları çekmek için geçtiğimiz gün  ilk kazma vurulmuştu.  Yapılan çalışmaların ardından  önceki gün AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan’ın de  katılımı ile törenle çalışmalar başlatıldı.
Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinde doğal gaz için ilk kazı töreni yapıldı. Törene, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, AK Partili belediye başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu İstiklal Marşının okunmasının ardından  yapılan törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu “Geyikli’nin tarihi bir gün yaşadığını belirterek Bugün Geyiklimiz için tarihi bir gün.  Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan ve Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’nun destekleri ile Geyikli bugün doğalgaza kavuşuyor.  Geyiklimizin doğası ve havası artık daha temiz olacak.  Soba, kömür derdi olmayacak.  Doğalgaz sadece ısınmada kullanılmıyor. Aynı zamanda  Mutfakta ve banyoda  da çok daha ucuza kullanılıyor.  Biz seçimlerde önceliğimiz doğalgazdır dedik.  Göreve gelir gelmez Doğalgazla ilgili  ciddi bürokrasi görüşmelerimiz oldu.  Şimdi geldiğimiz noktada mücadelemiz daha önemli hale geldi.  5-6 aylık kısa sürede  Geyikli Merkezde çalışmalarımız tamamlanacak ve dalyan mahallelerimize doğru devam edecek.  Bu dönemde bazı aksaklıklar olabilir.  Buradan Geyikli halkından da anlayış bekliyorum.  Geyikli her şeyin en güzeline layıktır. Burada törenini yaptığımız doğalgaz çalışmaları Geyiklinin geleceğinde bir dönüm noktası olacaktır.  Bu yolda yanımızda olan herkese teşekkür ederim” dedi.
2022 Sonbaharında  Geyikli Halkı Doğalgazla Isınacak
Törende bir konuşma yapan ve Çanakkale’deki doğalgaz yatırımları başta olmak üzere yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan  “Geyiklimiz idari olarak belde olmasına rağmen başkanımızın yoğun gayretleri Ankara’da bizlerin yoğun destekleriyle AKS yöneticileri başta olmak üzere büyük bir motivasyonla artık Geyiklimize doğalgaz gelmesinin bugün besmelesini çekiyoruz. Bugün ilk kazmayı vuruyoruz. Bizde başlayan iş biten iştir. Göreceksiniz bugün başlayacağız inşallah bir sene sonra kış gelmeden Geyiklimizde artık evlerimizde doğalgaz sobalarının yanmaya başladığını hep beraber göreceğiz. Geyiklimize yazlık derdik ama göreceksiniz artık Geyiklimiz kışlık da olacak. Yazın gelen misafirlerimiz kışın da kalmaya başlayacaklar. Biz istiyoruz ki tüm Çanakkale’mizde doğalgazın gelmediği yer kalmasın. Geyikli ’ye bu yatırımın maliyeti 26,5 milyon lira. 160 kilometre boru döşenecek. 2022’nin sonbaharında Geyikli merkezdeki vatandaşlarımız doğalgazı evlerinde kullanmaya başlayacak. Hemen ardından yazlık bölgeleri geçeceğiz, onun da 3-4 senede planlanması var. Daha önce belde olmasına rağmen Karabiga ve Gümüşçay’da doğalgaz çalışmalarını başlattık. Bir müjde daha vermek istiyorum; Yenice ilçemizde doğalgaz açılışını fiili olarak yapmış olduk. Bu işleri yaparken parti ayrımı yapmıyoruz. Hangi belediye hangi partiden hiçbiriyle derdimiz yok. Örneğin Çardak beldesi CHP’li, ama doğalgaz hattına başladık. Açılışını inşallah seneye yapacağız. Dardanos, Güzelyalı bölgesine hep omuz verdik, güzel işler yaptık. Ayvacık için EPDK’ya gittik ısrarcı olduk, süreci başladı. Gelibolu’da çok geciktik, meclis kararı alamadık. Çok uğraştık. Ama en sonunda teşkilatımızın da oradaki ısrarı, meclis üyelerimizin gayretiyle belediye başkanının meclisi toplamasıyla o karar da alındı, Gelibolu’da yoluna girdi. Buradan duyuruyorum, Evreşe de hazırlığı yapsın. İnşallah yakında doğalgaz yakında oraya da gelme sürecine başlayacak” dedi.
Yetkimizi 5 Yıllığına Aldık
Konuşmasında Genel Politikaya da değinen ve sözü Erken seçim çağrısına getiren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan,   “Biz başkanlık sistemine erken seçim, siyasi kriz ve polemiklerle ülke zaman kaybetmesin diye geçtik. Bugün ısrarla erken seçimi gündeme getirenlere sesleniyorum. Seçimlerin tarihi 2023 Haziran. Biz artık yılda bir seçim yapan, altı ayda bir hükümet değiştiren bir Türkiye istemiyoruz. Yetkimizi 5 yıllığına aldık. Son güne kadar anamızın ak sütü gibi helal olan bu oylarla görevimize devam edeceğiz. Seçimler zamanında yapılacak. Bizim böyle bir gündemimiz yok” dedi.
Bu Tarz Konulara Ayıracak Zamanımız Yok
Turan "Ne seçiminden bahsediyorsunuz. Bugün açıklarsak yıpranırmış, Erdoğan 20 yıldır Cumhurbaşkanı değil mi? Ne demek yıpranırmış. Yıpranacak adamı koymayın, yıpranmasın o zaman. Biz hazırlığımızı yapıyoruz. 50+1 tartışması da çok geride kaldı. Bu ülkenin istikrarı için 50+1 kuralının, parametresinin değişmeyeceğini, böyle bir gündemimiz olmadığını, çalışıp da 50+1’den çok daha üst oranlarla inşallah ittifakımızın böyle devam edeceğini söylemek isterim. Polemik, siyasi kavga olur. Ama milli konularda bir araya gelmek gibi bir görevimiz var. Tezkereye 'hayır' diyen, çıkıp da 'evet' diyenlere hain diyen ortakların bir araya geldiklerinde birbirlerine nasıl bakabildiklerini ibretle izliyoruz. Bir ortak 'evet' derken, diğeri 'hayır' diyecek. Bir ortak diğerine hain diyecek. Ama aynı masada oturup güya siyasi gündem yapacaklar. Bu milletin bu tarz konulara ayıracak zamanı yok.”
Konuşmaların ardından protokol tarafından doğal gaz için ilk kazı töreni yapıldı. Sisteme bağlanacak ilk boru da katılımcılar tarafından hatıra olarak imzalandı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Geyikli beldesindeki programının ardından Bayramiç ilçesine geçti. Burada, Süt Sağım Ünitesi dağıtımı ve küçükbaş hayvancılığı destekleme projesi sertifika törenine katıldı. Tören sonunda, 100 süt sağım ünitesi ve 30 ton İtalyan çimi dağıtımı ile Küçükbaş Hayvancılığı Destekleme Projesi sertifika dağıtımı yapıldı.
 
Cuma Deren- Şerife Erdem
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKREP6207 - 21.11.2021 22:53:36
Geyikli için doğalgaz yatırımı tabi ki çok güzel. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Fakat, Çanakkale bölgesi rüzgâr alan bir bölge. İleri yıllarda doğalgaz temininde olası bir sıkıntı yaşanma ihtimaline karşı, rüzgâr enerjisine kolay dönüştürülebilen bir teknoloji uygulanması çok daha iyi olur. Hatta, tamamıyla rüzgâr enerjisi kullanılsa, daha çevreci ve ucuz bir yatırım olur.