Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferans olan Troymun, bu yıl da Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile gerçekleştiriliyor.

Çanakkale’nin ilk ve tek Birleşmiş Milletler Konferansı olan Troymun’un gerçekleştirilen oturumuna Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar da katıldı. Parion Otelde öğrenciler ile bir araya gelerek sohbet eden Başkan Gökhan, uluslararası düzeydeki konferansın verimli geçmesi temennisinde bulundu. 
‘MUN’ konferanslarında öğrenciler, gerçek dünya meselelerini İngilizce tartışarak, sorunlara çözüm ararken, kültürel etkileşimi de sağlamış oluyor. Öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu gibi alanlarda dünya gündeminde bulunan global sorunlara çözüm arıyor. Konferans sonunda ise öğrenciler tarafından hazırlanan sonuç bildirgeleri ise tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletler’e gönderiliyor.

Çanakkale içinden 8 okul, Ankara, Antalya, Balıkesir, Edirne, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Ordu, Sakarya ve Uşak’dan 18 okuldan gelen öğrenciler ile gerçekleştirilen konferansların bu yıl, Kovid sonrası aşılamanın önemi ve yeni normal, Afgan mülteci krizi ve iklim değişikliği ile mücadele konuları ele alındı.

Haber Merkezi